Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avustralyalı bir çiftçi tarafından keşfedilen yeni bir pterozor türü

Avustralyalı bir çiftçi tarafından keşfedilen yeni bir pterozor türü

Gabriel Oguito/Curtin Üniversitesi

Sanatçının Haleskia Pietersenj izlenimi

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Amatör bir paleontolog yeni bir tür keşfetti… Pterodaktil soyu tükenmiş bir hayvandırhavayolu Sürüngenler Yaklaşık 100 milyon yıl önce dinozorlarla birlikte yaşamış olan.

Avustralya’nın kuzeybatısındaki Queensland’deki Kronosaurus Köşe Fosil Müzesi’nde avokado çiftçisi ve küratör olan Kevin Petersen, 2021’de batı Queensland’de bir dizi fosilleşmiş kemik keşfetti.

Araştırmayı yürüten ve dergide yayınlanan Perth’deki Curtin Üniversitesi’nden bir ekibin açıklamasına göre, o zamandan bu yana pterozorun yeni bir cinsi ve türü olan Halyskia petersini’ye ait olduğu belirlendi. Bilimsel raporlar Çarşamba.

Kanat açıklığı yaklaşık 4,6 metredir. Haleskia Araştırmanın başyazarı Adele Pentland, “Yaklaşık 100 milyon yıl önce Queensland’in orta batısının büyük bir kısmı sular altındayken, geniş bir iç denizle kaplıyken ve bugün küresel olarak Victoria’nın güney kıyı şeridine yakın bir konumdayken korkunç bir yırtıcı hayvan olurdu” diyor. Curtin College’da doktora adayı. Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü açıklamada şunları söyledi.

Uçma yeteneğini geliştiren ilk omurgalı hayvan olan bu dev yaratık, yaklaşık 252 milyon yıl önce başlayan Mezozoik Çağ’da dinozorlarla birlikte yaşamıştı.

Pentland, CNN’e şöyle konuştu: “Pterosaurlar, kanatları deri zarından yapılmış kanatlı sürüngenlerdir, dolayısıyla bazı açılardan yarasalara benzerler, ancak kafalarının şekli bakımından çok farklı ve tuhaflar.”

Pentland, CNN’e Haleskia’nın plesiosaur ve ichthyosaur gibi büyük deniz sürüngenlerine de ev sahipliği yapan iç denizde balık ve kalamar benzeri kafadan bacaklıları avladığını, ancak yumurtalarını bırakmak için karaya inmeleri gerektiğini söyledi.

Kendisi, kafatasının tek başına 2,4 metre (7,9 fit) uzunluğa sahip olduğu Kronosaurus gibi büyük deniz sürüngenleri tarafından muhtemelen avlandığını ekledi.

READ  Bu eski sürüngen bir kertenkele değil. buna kertenkele deme

Pentland, “Haleskea’nın böyle bir canavara karşı hiç şansı yoktu” dedi.

1980’lerden bu yana Avustralya’da dört türe ait 25’ten az pterosaur kalıntısı bulunurken, Brezilya ve Arjantin’de 100’den fazla set bulundu.

Pentland yaptığı açıklamada, Petersen’in Haleskea’yı bulurken bugüne kadar Avustralya’da keşfedilen herhangi bir pterozorun en eksiksiz örneğini bulduğunu belirterek, Petersen’i kalıntılar üzerindeki “titizlikle hazırladığı” için övdü.

Haleskia “Yüzde 22’si tamamlandı, bu da onu Avustralya’da bulunan bir pterozorun bilinen diğer kısmi iskeletinin iki katından daha fazla tamamlıyor” dedi ve “tam alt çeneler, üst çenenin ucu, 43 diş, omurlar, kaburgalar ve kemikler. Her iki kanattan ve bacağın bir kısmından.

Aynı zamanda “balıklar ve kafadan bacaklılarla beslenme sırasında yardımcı olan, kaslı bir dile işaret eden çok ince ve hassas gırtlak kemikleri” de içerdiğini ekledi.

Pentland, CNN’e “örneğin bu kadar eksiksiz olmasını beklemediğini” söyledi.

Fosil, Kronosaurus Köşesi’ndeki koleksiyona katılacak ve Petersen, keşiften heyecan duyduğunu söyledi.

Açıklamada, “Keşfimin yeni bir tür olmasından heyecan duyuyorum, çünkü tutkum tarih öncesi türlere ilişkin modern bilgimizi şekillendirmeye yardımcı olmakta yatıyor” dedi.

Bundan sonra Pentland, CNN’e yaptığı açıklamada, yeni fosil materyallerini tanımlamak için Avustralya’daki bölgesel müzelerle çalışmaya devam edeceğini ve Brezilya’daki araştırmacılarla işbirliği yapacağını söyledi.

Mayıs 2023’te, Başka bir çalışma Pentland’ın önderliğinde, pterosaurların 107 milyon yıl önce Avustralya semalarında uçtuğunu buldu.

Paleontologlar, Avustralya’nın Victoria eyaletinde fosillerin bulunduğu Dinozor Koyu’ndan otuz yıldan fazla bir süre önce kazılan iki parça tarih öncesi kemiği inceledikten sonra bu sonuca vardılar.

History Biology bilimsel dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, örneklerin ülkede şimdiye kadar bulunan en eski pterozor kalıntıları olduğu ortaya çıktı.