Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, “rahatsız edici” bir tıbbi manevranın yanlışlıkla yayınlanmasının ardından Uluslararası Uzay İstasyonunda acil bir durum olmadığını söyledi NASA

NASA, “rahatsız edici” bir tıbbi manevranın yanlışlıkla yayınlanmasının ardından Uluslararası Uzay İstasyonunda acil bir durum olmadığını söyledi  NASA

NASA, resmi bir canlı yayının, yanlışlıkla ciddi tıbbi sıkıntı içindeki bir mürettebat üyesini simüle eden bir tıbbi tatbikatı yayınlamasının ve sosyal medyada endişe yaratmasının ardından, Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) bir acil durum olduğunu inkar etmek zorunda kaldı.

NASA’nın ISS hesabı X’te yayınlandı: “ISS’de acil bir durum yok. Mürettebat üyeleri ve yer ekipleri uzayda çeşitli senaryoların provasını yaparken, devam eden bir simülasyon nedeniyle ses yanlışlıkla bozuldu.”

Çarşamba günü saat 17:30 CST’de (22:30 GMT) görüntüler ortaya çıktı. NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan canlı yayın Bunun yerine akışın “geçici olarak kesildiğini” ve bağlantı “yeniden kurulduğunda” videonun geri döneceğini belirten bir mesaj geldi.

Kısa bir süre sonra, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki mürettebatla iletişim halinde olduğu anlaşılan biri, dekompresyon hastalığından muzdarip bir “komutan”ın dahil olduğu ciddi bir acil durum hakkında tavsiyelerde bulunmaya başladı.

“Bu nedenle, eğer Komutanı elbisesine geri getirebilirsek, onu mühürlemeliyiz… uygun hiperbarik tedavi için… Mühürlemeden, vizörü kapatmadan ve elbiseye basınç uygulamadan önce, nabzını tekrar kontrol etmenizi istiyorum. ” dedi sözcü. Kendisini SpaceX’in Hawthorne, Kaliforniya’daki görev kontrol merkezinde çalışan bir uçuş cerrahı olarak tanımlayan kişi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda acil bir durum söz konusu değil. Yaklaşık 17:28 CDT’de, Dünya’daki simüle edilmiş bir ses kanalından NASA’nın canlı yayınında ses yayınlandı; bu, bir mürettebat üyesinin dekompresyonla ilgili etkiler yaşadığını gösteriyordu…

– Uluslararası Uzay İstasyonu (@Space_Station) 13 Haziran 2024

NASA’ya göre uçuş cerrahları, görev kontrol merkezlerinde havacılık ve uzay tıbbı konusunda uzmanlaşmış eğitim almış doktorlardır.

Simülasyon devam ederken ve “komutan”ın durumu kötüleşirken yüzlerce kişi NASA’nın YouTube’daki popüler canlı yayınını izliyordu.

“Bazı ciddi DCS’lerin varlığından endişeleniyorum [decompression sickness] Adı açıklanmayan uçuş cerrahı, “Saldırılar… ne yazık ki komutanın prognozu nispeten kötü” dedi.

Birçok popüler uydu hesabı, sosyal medyada olaya hızla dikkat çekti ve bir kullanıcı olayı “tuhaf ve rahatsız edici” olarak nitelendirdi.

Teknoloji dergisi Ars Technica’nın uzay editörü Eric Berger, yayını “düpedüz korkutucu” olarak nitelendirirken, pek çok kişi bunun muhtemelen bir eğitim tatbikatı olduğuna hemen karar verdi.

SpaceX Daha sonra açıklığa kavuşturuldu izleyicilerin duyduğu şeyin görünüşe göre Kaliforniya’da yapılan bir test olduğu ve tüm eğitim personelinin “güvende ve iyi” olduğu.

NASA, simülasyonun gerçek bir acil durumla ilgili olmadığını ve tatbikatın yanlışlıkla yayınlandığı sırada ISS mürettebatının aslında “uyku döneminde” olduğunu söyledi.

NASA yaptığı açıklamada, “Herkes sağlıklı ve güvende olmaya devam ediyor ve uzay yürüyüşü planlandığı gibi yarın sabah saat 8’de (EST) başlayacak” dedi.

READ  Soyları hiç tükenmeseydi dinozorlar bugün nasıl görünürdü? : BilimAlert