Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Axed Mazepin, F1’de yarışmaya devam etme adımlarının ‘görmezden gelindiğini’ iddia ediyor

Axed Mazepin, F1’de yarışmaya devam etme adımlarının ‘görmezden gelindiğini’ iddia ediyor

Haas, Cumartesi sabahı Rus kimya devi Uralkali ile marka sponsorluğunu sonlandırdığını duyurdu. Babası Uralkali’nin sahibi olan Mazepin ile sürüşünü kaybetti 2022 sezonu için.

Rusya’nın geçen hafta geniş çapta kınanan Ukrayna işgaline yanıt olarak geldi ve dünyanın dört bir yanındaki ülkeler Rusya’ya yaptırım uyguladı.

Fédération Internationale de l’Automobile (FIA), Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya, Rus ve Belaruslu yarışmacıların orijinal bayrakları altında yarışmasını yasaklarken, dünya çapındaki motor sporları otoriteleri Ukrayna savaşına kendi tepkilerini verdiler.

Motorsport UK, her iki ülkeden de yarışmacıların kendi serilerinde yarışmasını yasakladı.

Mazepin ailesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan bağları göz önüne alındığında, Nikita MazepinF1’in geleceği şüpheliydi.

Mazbein, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevgili taraftarlar ve takipçiler, F1 sözleşmemin feshedildiğini duyduğumda çok hayal kırıklığına uğradım.

“Zorlukları anlasam da, FIA’nın kararı ve devam etmek için önerilen şartları kabul etme isteğim göz ardı edildi ve tek taraflı bir hamle süreci izlenmedi.

“Anlamaya çalışanlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

“Formula 1’de geçirdiğim zamana değer veriyorum ve içtenlikle daha iyi zamanlarda tekrar birlikte olabileceğimizi umuyorum.

“Önümüzdeki günlerde söyleyecek daha çok şeyim olacak.”

Haas, ana sponsor olarak kimin katılacağına ve Mazepin’in yerini kimin alacağına ilişkin son haberleri hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Haas takım patronu Gunther Steiner, Barcelona’nın geçen sezonki sezon öncesi testi sırasında yaptığı röportajda, test pilotunun Pietro Fittipaldi, koltuğunu Mazepin’e kaptıran ilk kişi olacak.

Fittipaldi, 2020’de sakatlananların yerine Haas adına iki yarış yaptı. Romain Grosjean Bahrin kazasından sonra dehşet.

Şubat ayında Barselona sezon öncesi testinin son gününde Haas, Ukrayna işgaline tepki olarak Rus bayrağının renklerini de içeren tüm Uralkali markasını araçlarından kaldırdı.

READ  Nationals Park'ın başkentle olan anlaşmazlığı konserleri ve diğer etkinlikleri tehdit edebilir

Bu noktada Haas’ın Mazepin/Uralkali ayrımının ardından Formula 1 için gelecek sezondan önce Bahreyn’de neyi test etmeyi planladığı net değil.