Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Axiom Space Ax-2 Özel Uzay Uçuşu: Canlı Güncellemeler

Axiom Space Ax-2 Özel Uzay Uçuşu: Canlı Güncellemeler

yeniler

Şimdiye Kadar Bir Gün: Axe Squad 2 Aces

Ax-2 astronotları, 19 Mayıs 2023’te Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki NASA Fırlatma Kompleksi 39A’daki SpaceX pistinde fırlatma günü provası sırasında bir grup fotoğrafı için poz veriyor. (İmaj kredisi: SpaceX)

SpaceX, Axiom Space için Uluslararası Uzay İstasyonuna dört özel astronotu fırlatmasına bir gün kaldı ve Ax-2 görev ekibi fırlatmaya fazlasıyla hazır.

19 Mayıs Cuma günü Ax-2 astronotları – Komutan Peggy Whitson (eski NASA astronotu); ödeme yapan bir müşteri olan pilot John Shoffner; Ve Suudi astronotlar Rayana Barnawi ve Ali Al-Qarni. – Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki NASA’nın Fırlatma Pisti 39A’dan Pazar günü planlanan lansmanı için bir prova gerçekleştirdi.

Dört astronot şık SpaceX uzay kıyafetlerini giydiler ve Dragon Freedom kapsülünün içine tırmanarak Tesla elektrikli arabalarıyla podyuma çıktılar.

“Bugün roketimizi yakından gördük! Ve evet, bir heyecan ürpertisi var!” Whitson Twitter’da söyledi.

Daha fazla gör

Ax-2’nin lansmanına iki gün kaldı

Axiom 2 (Ax-2) görevinin Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 21 Mayıs günü saat 17:37 EST’de (2137 GMT) bir SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılması planlanıyor. Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) sekiz gün süren görev.

Mürettebat Lideri Peggy Whitson, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan NASA astronotu olarak aldığı iki emrin ardından özel bir uzay görevine liderlik eden ilk kadın olacak. 16 Mayıs Salı günü düzenlediği basın toplantısında “Gerçekten gitmeye hazır olduğumuzu hissediyoruz. Önümüzdeki birkaç gün içinde ulaşmamız gereken birkaç hedefimiz daha var, ancak uzaya çıkacağımız için gerçekten heyecanlıyız” dedi. .”

Mürettebatta Suudi astronotlar Rayana Barnawi ve Ali Al-Qarni ile özel pilot John Shoffner ve Whitson yer alıyor. Al-Qarni, kendisi ve Barnawi yörünge kompleksindeki ilk Suudi astronotları olurken Suudi kahvesi ve hurma getirmeyi planlıyor. -Rob Lea

READ  NASA, derin uzay araştırmaları için yeni bir motoru başarıyla test ediyor

Axiom Space’in Uluslararası Uzay İstasyonuna ikinci özel görevi hakkında bilinmesi gerekenler

Axiom Space, hala SpaceX ile Ax-2 görevini Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 21 Mayıs Pazar günü başlatmayı hedefliyor.

Görev hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İşte Ax-2 hakkında bilmeniz gerekenler ve Axiom Space’in Dünya yörüngesine yönelik iddialı planlarına nasıl uyduğu.

Devamını oku: Axiom Space için SpaceX’in Ax-2 görevindeki dört astronotla tanışın

Axe-2 mürettebatı, yaklaşan lansmanla ilgili heyecanı paylaşıyor

Axiom Space’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bir sonraki görevine başlayacak olan dört astronot, yaklaşan uzay uçuşlarını tartışmak için 16 Mayıs Salı günü sanal bir basın toplantısı düzenledi.

Suudi Arabistan’ın birinci sınıf astronotlarının üyeleri olan Ax-2 görev uzmanları Ali Al-Qarni ve Rayana Barnawi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk insanlarını gönderirken ülkelerini temsil etmek üzere seçilmenin heyecanını paylaştılar. Al-Qarni, “Sizlerle birlikte olmaktan ve bu muhteşem görevin bir parçası olmaktan gerçekten onur ve onur duyuyoruz” dedi ve kendisinin ve Barnawi’nin “görevimiz ve bu yolculukta Suudi Arabistan’ı temsil etme konusunda heyecan ve heyecan duyduklarını” sözlerine ekledi.

Bu arada Ax-2 pilotu John Shoffner, “Burada olmaktan heyecan duyduğumu söylemek çok büyük bir eksiklik olur” dedi. Bu, Shoffner’ın uzaya ilk yolculuğu olacak.

Axiom Space’in Ax-2 görevinin, 21 Mayıs Pazar günü 17:37 EST’de (2137 GMT) Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bir SpaceX Falcon 9 roketiyle havalanması planlanıyor. NASA ve SpaceX sayesinde buradan canlı izleyebilirsiniz.

Devamını oku: Özel Ax-2 astronotları, SpaceX’in 21 Mayıs’ta uzay istasyonuna fırlatılmasını bekleyemez
İlgili: Axiom Space için SpaceX’in Ax-2 görevindeki dört astronotla tanışın

Axiom Space ‘Go’, 21 Mayıs’ta Ax-2’yi fırlatacak

15 Mayıs Pazartesi günü düzenlenen Flight Readiness Review (FRR) konferansında NASA, SpaceX ve Axiom Space’ten görev yöneticileri, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) yönelik bir sonraki Ax-2 görevinin şu anda planlandığı gibi fırlatma yolunda olduğunu söyledi. 21 Mayıs Pazar 17:37 EST (2137 GMT).

READ  Bilim insanları ilk kez bir hücrenin hafızasını kök hücreye dönüştürmeden önce tamamen sildi

“Bugün, Axiom Space ekibinin üyelerini, SpaceX’i ve NASA’yı yaklaşan görev hakkında konuşmak için bir araya getirdiğimiz bir inceleme yaptık ve bu incelemenin sonunda tüm ekip ‘Git’ diye oyladı” dedi. NASA’nın Uzay Operasyonları Misyon Müdürlüğü.

Misyon, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan ikinci özel görev olacak. İlki, Ax-1, Nisan 2022’de bir SpaceX roketiyle fırlatıldı ve dört özel astronotun Uluslararası Uzay İstasyonunda iki haftadan fazla zaman geçirdiğini gördü.

Devamını oku: SpaceX, ilk Suudi kadını özel bir Ax-2 göreviyle uzaya fırlattı