Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, 22 Starlink 22 V2 mini uydusunu fırlattı

SpaceX, 22 Starlink 22 V2 mini uydusunu fırlattı

Hava durumuna bağlı birkaç gecikmeden sonra Falcon 9, 2:19 am ET’de (06:19 UTC) başarılı bir şekilde havalandı ve Starlink V2 mini uyduları olarak da bilinen 22 ikinci nesil Starlink uydusunu teslim etmek için güneydoğuya alçaldı.

Bu 22 V2 uydu, Grup 6-3’ün bir parçası olarak 43°’lik bir yörünge eğiminde fırlatıldıktan bir saat sonra konuşlandırıldı. Bu V2 uyduları, yaklaşık 306 kg (675 lb) ağırlığındaki V1.5 uyduları ve 800 kg (1.800 lb) ağırlığındaki küçük V2 uyduları ile V1.5 uydularından daha büyüktür.

Bu ağırlık farkı nedeniyle, Falcon 9 bu uydulardan yalnızca 22 tanesini barındırabilir, ancak her biri öncekilerden çok daha yüksek yetenekler sunar. V2 mini Starlinks, uydu başına V1.5’ten en az dört kat daha fazla bant genişliği kullanabilir ve yeni Argonne Hall motorları sayesinde yörüngede daha iyi manevra kabiliyetine sahiptir.

Falcon 9’un ikinci aşaması, ilk aşama Samanyolu’nun altındaki giriş yanmasını tamamlarken yörüngede devam ediyor (Richard Angel)

Bu görevi tamamlayan Falcon 9, daha önce CRS-26, OneWeb #16, Starlink 6-1 ve Intelsat 40E/TEMPO’yu destekleyen beşinci uçuşunda B1076 idi. Fırlatmadan yaklaşık sekiz buçuk dakika sonra, B1076 bombardıman uçağı “A Shortfall of Gravitas” insansız hava aracıyla yere indi.

Bu güçlendirici, muhtemelen 17,6 metrik tonla bir Falcon 9 için yörüngeye gönderilen en büyük kütle rekorunu elinde tutuyor ve hala başarılı bir insansız hava aracı indirme yeteneğine sahip. SpaceX bu güçlendiriciyi Port Canaveral’a geri verdiğinde, şu anda bu yılın Ağustos ayında yapılması planlanan EchoStar 24’ün lansmanı için Falcon Heavy yan güçlendiriciye dönüştürüleceği Kennedy Uzay Merkezindeki X Hangarına getirilecek. Güçlendirici, bu lansmanda kendini kanıtlamış tek cihaz değildi; kaplama yarıları genel olarak sekizinci yolculuklarındaydı ve kurtarma gemisi “Doug” tarafından okyanustan çıkarılacak.

READ  Akıllı yaşam arayışı daha fazla dikkat çekmek üzere

SpaceX ayrıca bu sabah Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden bir Iridium OneWeb araç paylaşımı yükü ile bir Falcon 9 fırlatma girişiminde bulundu. Ancak T-55 saniye geri sayımı iptal edildi. Şu anda sorunun ne olduğu bilinmiyor, ancak mümkünse SpaceX yarın aynı saatte, Pasifik Saati ile 06:15’te (13:15 UTC) yeniden deneyecek.