Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ay, Dünya’dan giderek daha da uzaklaşmaya başladı.

Ay, Dünya’dan giderek daha da uzaklaşmaya başladı.

Bilim adamları, sıradan ölümlülerin atmasını dilediğimiz büyük bir adımda, Ay’ın Dünya’dan çok yavaş ama emin adımlarla uzaklaştığını keşfettiler.

Ay, eski insan uygarlıkları tarafından uzun süredir bir takvim olarak kullanılmıştır ve artık Ay ile Dünya’nın yerçekimi çekimi ile yakından bağlantılı olduğunu biliyoruz.

Ancak şimdi bilim adamları, NASA’ya göre Ay’ın Dünya’dan yılda 3,8 santimetre hızla uzaklaştığını keşfettiler.

Uzmanlar, 1969’da Ay’a kurulan ve uzay ajanslarının Ay ile Dünya arasındaki mesafeyi ölçmesine olanak tanıyan Apollo misyon dönemi yansıtıcı paneller sayesinde keşif yaptı.

Montreal, Quebec Üniversitesi’nden Profesör Joshua Davies ve Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden araştırma meslektaşı Marguerite Lantinck’in yanı sıra Utrecht Üniversitesi ve Cenevre Üniversitesi’nden meslektaşlarına göre, yeni keşif ilgi çekici olabilir, ancak aynı zamanda “Yoksulların geçmişe giden rehberi“.

abonelik Indy100’den haftalık ücretsiz yeni bültenimize

Çünkü dört buçuk milyar yaşındaki Ay, varlığı boyunca bu hızla sürüklenseydi yaklaşık 1,5 milyar yıl önce Dünya ile çarpışacaktı. Hâlâ burada olduğumuza göre, bu açıkça olmadı.

Uzmanlar, sürüklenmenin nedeninin “Milankovitch döngüleri” ile ilgisi olduğuna inanıyor. Döngüler, Dünya’nın yörüngesindeki ve eksenindeki ince değişikliklerin aldığımız güneş ışığı miktarını nasıl etkilediğini tanımlar.

Bu da sahip olduğumuz iklim türünü etkiler ve yağışlı veya kuru hava dönemlerini belirleyebilir. Milankovitch döngüsü daha önce Sahra çölünün yeşillenme döneminden sorumluydu ve gücünün Dünya’daki göllerin boyutunu etkilediği biliniyor.

Milankovitch döngüleri ve frekansları aynı zamanda Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi de belirler. Bilim adamları, 2.46 milyar yıl önce Ay’ın Dünya’ya şu an olduğundan yaklaşık 60.000 km daha yakın olduğunu keşfettiler, bu da günde 17 saat güneş ışığı olabileceği anlamına geliyor.

Görüşlerinizi demokratik haberlerimizde paylaşın. Bu makalenin indy100 sıralamasında yükselmesine yardımcı olmak için sayfanın üst kısmındaki oy simgesine tıklayın.