Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sıvı nitrojen, ay kıyafetlerini ay tozundan uzak tutabilir

Sıvı nitrojen, ay kıyafetlerini ay tozundan uzak tutabilir

Bu deneyler sırasında hiçbir Barbie bebek yaralanmadı.
resim: I. Wells ve diğerleri, 2023

Rahatsız edici ay tozu, aya inen astronotlar için can sıkıcı bir engeldir – hemen hemen her şeye yapışır. yeni pWashington Eyalet Üniversitesi’nden yapılan araştırma, kodu hacklemiş olabilir. Alan tozsuz giysiler tutmak, hangi Basınçlı sıvı nitrojendi. eskiden Kelimenin tam anlamıyla tozu dışarı üflemek yüzeyler.

Testler sırasında araştırma ekibi, sıvı nitrojenle doldurulmuş bir püskürtücünün, bir hava kilidini simüle etmek için vakumda kullanıldığında kumaşa yapışan tozun ortalama %98’ini çıkarabildiğini buldu. Sprey, uzay giysilerine çok az zarar verdi. Astronot simülatörü — M’de Barbie bebeklerion takım elbise – tedavinin sonucu. Araştırma geçtiğimiz aylarda yayınlandı. uzay eylemi.

aynı zamandaEkip, 26 uzay giysisi örneğinde toplam 233 tedavi döngüsü boyunca, sıvı nitrojen aerosolünün uzay giysisinin dokusunu hafifçe bozduğunu buldu. Ay tozunu simüle etmek için araştırmacı, St. Helens’in yanı sıra Offplanet Research ve Exolith Labs’tan materyaller.

ay tozuİnsan sağlığını ve ekipmanını bozarak, hafifletmeyi Ay görevleri için kritik hale getiriyor” dedi.çalışmalarında te. “Kriyojenik sıvı aerosoller, yakın zamanda geliştirilmiş, basit ve ay ortamındaki tozun azaltılması için uygun bir kavramdır.”

Bir sıvı nitrojen sisi inatçı ay tozunu temizleyebilir

Ay’a yapılan Apollo görevlerindeki astronotlar, giysilerindeki ay tozunu çıkarmak için bir fırça kullandılar, ancak bu yöntem aşındı. Sürekli sürtünme ve ham ay tozu nedeniyle dokuma.

Washington Eyalet Üniversitesi’nden Ian Wells, “Ay tozu elektrostatik olarak yüklenir, aşındırıcıdır ve her yere ulaşır, bu da onu çalışmayı çok zor bir malzeme haline getirir” dedi. basın bülteni. Wells, makalenin ilk yazarı ve Washington Eyalet Üniversitesi Makine ve Malzeme Mühendisliği Fakültesi’nde öğrenci. “Sonunda her şeyi kaplayan minimum ince bir toz tabakası elde edersiniz.”

Sıvı nitrojen spreyi, en yaygın olarak bir soğuk su damlası dans ettiğinde görülen Leidenfrost etkisi lehine fiziksel korozyon kullanımını göz ardı eder. üstünde Olduğu gibi sıcak tava Altında bir buhar tabakası ile sıcak yüzeyden yalıtılmıştır. Püskürtme de benzer şekilde çalışır, diyor Wells ve meslektaşları; RDaha sıcak bir uzay giysisinin üzerindeki soğuk sıvı nitrojen boncukları, kumaşın yüzeyine çıkmadan önce dönen toz parçacıkları.

Barbie bebek bir ay astronotu için poz veriyor ve temizlemeden önce (solda), bebek spreyle süpürme hareketlerinden sonra (ortada) ve leke tedavisinden sonra (sağda) simüle ay tozuyla kaplanıyor.

Barbie bebek bir ay astronotu için poz veriyor ve temizlemeden önce (solda), bebek spreyle süpürme hareketlerinden sonra (ortada) ve leke tedavisinden sonra (sağda) simüle ay tozuyla kaplanıyor.
resim: I. Wells ve diğerleri, 2023.

Ay tozu çok ince bir maddedir, Ama aynı zamanda inanılmaz derecede keskindirler – aslında uzay giysisi ve ayakkabılarında küçük yırtıklar oluşturabilir ve hatta sağlık sorunlarına neden olabilirler. Apollo 17 astronotu Harrison Schmidt kaydetti “Ay saman nezlesi” hangisinde Ay tozu akciğerlere yapışarak iltihaba ve tıkanıklığa neden olur. Toz parçacıkları habitatlarda ve uzay giysilerindeki modüllerde gezinebilir ve Ay’ın yerçekimi Dünya’nınkinden çok daha az olduğu için, bu parçacıklar yalnızca şüphelenmeyen bir astronot tarafından solunmak üzere çok daha uzun süre asılı kalır. Bu nedenle etkili uzay giysisi temizliği çok önemlidir.

“[Lunar dust] Wells basın açıklamasında, “Astronotların yanı sıra görevleri de eve döndüklerinde etkileyen birçok sorun ortaya çıkardı” dedi.

Görünüşe göre araştırmacılar, yerçekiminin Dünya’nın yaklaşık %16.6’sı olduğu Ay’a park etmiş bir Ay iniş aracında bu spreyin nasıl çalışacağını bilmiyorlar. Ayrıca, bu temizleme teknolojisi, uzay uçuşu için tasarlanmış püskürtücüler ve tekneler gerektirecek ve görevler, ek sıvı nitrojen yüklerini içerecektir. Tüm söylenenlerle birlikte, olumlu yönler olumsuzluklardan daha ağır basıyor ve bu da sıvı nitrojen temizleme teknolojisini Ay’a yapılacak gelecekteki görevler için değerli bir yatırım haline getiriyor.

NASA, Ay’a daha fazla astronot gönderiyor Artemis programı kapsamında iki ekip üyesi ile Ayın güney kutbuna iniş 2025’ten önce değil. Artemis programı, insanların yüzeyde her zamankinden daha fazla zaman harcadıkları yeni bir ay keşif çağını başlatırken, uzay giysilerini temizlemenin etkili bir yolu, ajansların sorunsuz bir zemin oluşturmak için dikkate alması gereken bir ayrıntıdır. .

Daha: Standart ay zamanlamasına ihtiyacımız var

READ  Hızlı radyo patlaması: çalışmalar kökeni hakkında ayrıntıları ortaya koyuyor