Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ayın yakın ve uzak tarafları şaşırtıcı derecede farklıdır. Yeni çalışma gizeme ışık tutuyor

Ayın yakın ve uzak tarafları şaşırtıcı derecede farklıdır.  Yeni çalışma gizeme ışık tutuyor

Bizim tanıdık yakın tarafımız bazı yerlerde daha koyu görünüyor – ay kısrağı olarak adlandırılan geniş antik lav akıntılarının sonucu – uzak taraf ise kraterler ve kraterlerle kaplı ama kısrak yok.

Gökbilimciler, ayın iki tarafının neden bu kadar farklı olduğu konusunda uzun süredir kafa karıştırıyorlar. Ancak Science Advances dergisinde geçen hafta yayınlanan bir araştırma, bu ay gizemine yeni bir açıklama getirdi.

Araştırmacılar, açıklamaya göre, çukuru oluşturan etkinin, ayın içine yayılacak muazzam bir ısı bulutu yaratacağını buldular. Bu tüy, malzemenin bir kısmını ayın yakın tarafına taşıyarak volkanik ovaları oluşturan volkanları beslerdi.

Brown Üniversitesi’nde doktora adayı ve çalışmanın baş yazarı Matt Jones, “SPA’yı oluşturan gibi büyük etkilerin çok fazla ısı yaratacağını biliyoruz” dedi. Bir basın bülteninde.

“Soru bu ısının Ay’ın iç dinamiklerini nasıl etkilediği. Gösterdiğimiz şey, SPA oluşumu sırasında herhangi bir makul koşulda, bu ısı üreten elementleri yakın tarafta yoğunlaştırmasıyla sonuçlanıyor.

“Bunun, yüzeyde gördüğümüz piroklastik akışlara yol açan manto erimesine katkıda bulunduğunu düşünüyoruz.”

Ayın yakın tarafındaki volkanik ovalar bir grup canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Potasyum, nadir toprak elementleri ve diğerleri arasında fosfor dahil elementler – bunlar Procellarum KREEP terrane (PKT) olarak bilinir ve Ay’ın başka yerlerinde nadirdir.

Araştırmacılar, dev bir darbeden kaynaklanan ısının ayın içindeki ısı transfer modellerini nasıl değiştirdiğini ve bunun KREEP’i ay mantosunda nasıl yeniden dağıtabileceğini bilgisayar simülasyonları ile yürüttüler.

Modellerine göre, KREEP, etki alanından yayılan ısı dalgasını “bir sörfçü gibi”, çarpmanın doğrudan bir vuruş olup olmadığını veya sadece ayı yaralayarak geçmesini sağlayacaktı. Isı bulutu ayın kabuğunun altına yayılırken, bu malzeme sonunda yakın tarafa aktarıldı.

Jones basın açıklamasında, “PKT’nin nasıl oluştuğu, ay bilimindeki en önemli açık sorudur” dedi.

READ  NASA ve SpaceX Delay Crew-4, Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatıldı

“Ve Güney Kutbu-Aitken etkisi Ay tarihindeki en önemli olaylardan biri. Bu çalışma bu iki şeyi bir araya getiriyor ve bence sonuçlarımız gerçekten heyecan verici.”