Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Evrendeki bilinen en büyük galaksi, yaklaşık 16,3 milyon ışıkyılı uzunluğuyla keşfedildi.

Gökbilimciler, Samanyolumuzun 153 katı büyüklüğünde, bilinen en büyük galaksiyi keşfettiler.  Alcyoneus adlı galaksi (resimde), Dünya'dan yaklaşık 3 milyar ışıkyılı uzaklıkta ve yaklaşık 16.3 milyon ışıkyılı uzunluğundadır.

Gökbilimciler, Samanyolumuzun 153 katı büyüklüğünde, bilinen en büyük galaksiyi keşfettiler.

Alcyoneus adı verilen galaksi, Dünya’dan yaklaşık 3 milyar ışıkyılı uzaklıkta ve yaklaşık 16.3 milyon ışıkyılı uzunluğundadır.

Karşılaştırıldığında, Samanyolu, 106.000 ışıkyılının biraz altında.

Dev bir radyo gökadası olarak tanınan Alcyoneus, merkezinden fışkıran devasa jetler ve loblarla birlikte bir ev sahibi gökada içerir.

Gökbilimciler, Samanyolumuzun 153 katı büyüklüğünde, bilinen en büyük galaksiyi keşfettiler. Alcyoneus adlı galaksi (resimde), Dünya’dan yaklaşık 3 milyar ışıkyılı uzaklıkta ve yaklaşık 16.3 milyon ışıkyılı uzunluğundadır.

Alcyoneus (resimde), merkezinden fışkıran devasa jetler ve loblar ile birlikte bir ana gökada içeren dev bir radyo gökadası olarak tanımlandı.

Alcyoneus (resimde), merkezinden fışkıran devasa jetler ve loblar ile birlikte bir ana gökada içeren dev bir radyo gökadası olarak tanımlandı.

Bir kara deliğin içinde ne var?

Kara delikler, adını ışık bile dahil olmak üzere hiçbir şeyin çekimlerinden kaçamayacağı gerçeğinden alan evrendeki garip nesnelerdir.

Size yaklaşmayı göze alır ve hiçbir ışığın kaçamadığı olay ufkunu geçerseniz, tuzağa düşer veya mahvolursunuz.

Küçük kara delikler için, bu kadar yakın bir yaklaşımdan asla sağ çıkamazsınız.

Olay ufkuna yakın gelgit kuvvetleri, fizikçilerin “spagettitasyon” dediği bir süreçte, herhangi bir malzemeyi sadece bir atom dizisi haline gelene kadar germek için yeterlidir.

Ancak, Samanyolu gibi galaksilerin çekirdeğindeki süper kütleli nesneler gibi, bir yıldızın kütlesinin milyarlarca katı olmasa da on milyonlarca ağırlığa sahip büyük kara delikler için, olay ufkunu geçmek olaysız olacaktır.

Dünyamızdan kara delik dünyasına geçişte hayatta kalmanın mümkün olması gerektiğinden, fizikçiler ve matematikçiler uzun zamandır bu dünyanın nasıl görüneceğini merak ediyorlardı.

Bir kara deliğin içindeki dünyayı tahmin etmek için Einstein’ın genel görelilik denklemlerine başvurdular.

Bu denklemler, gözlemci teorik hesaplamalarda uzay-zamanın eğriliğinin sonsuz olduğu merkeze veya tekilliğe ulaşana kadar iyi çalışır.

READ  SpaceX Crew-5 astronotları, uzayda beş ay geçirdikten sonra uzay istasyonundan ayrıldı

Bu gizemli radyo galaksileri hakkında çok az şey biliniyor, ancak uzmanlar, jetlerin ve bunlarla ilişkili lobların, galaktik merkezdeki aktif bir süper kütleli kara deliğin yan ürünü olduğuna inanıyor.

Bir kara delik tanımlandı Etrafındaki dev bir malzeme diskinden malzeme yediğinde veya “biriktiğinde” “aktif” olarak.

Ancak bu malzemenin tamamı olay ufkunun dışına çıkmaz, çünkü diskin iç bölgesinden kutuplara doğru küçük bir kısım yönlendirilir ve burada uzaya itilir. İyonize plazma jetleri şeklinde.

Bu jetler, dev radyo yayan loblara dağılmadan önce, ışık hızında geniş mesafeler kat edebilir.

Alcyoneus’un boyutuna rağmen, yaydığı radyo loblarının türü nadir değildir. Samanyolu’muzun da kendi radyo loblarına sahip olduğu biliniyor.

Ancak Alcyoneus ve onun gibi diğer büyük gökadalarla ilgili en gizemli şeylerden biri, nasıl bu kadar büyüdüğü.

Hollanda’daki Leiden Gözlemevi tarafından yönetilen araştırmacılar, chynos’u keşfetmelerinin, radyo galaksilerinin nasıl oluştuğuna ve neden bu kadar büyük olduklarına ışık tutmasına yardımcı olacağını umuyor.

Leiden Gözlemevi’nden Martin Oye, önceden bir kopyada, “Dev radyo gökadalarının büyümesinin önemli bir nedeni olan ev sahibi gökadaların özellikleri varsa, o zaman en büyük dev radyo gökadalarının ev sahiplerinin bunlara sahip olma olasılığı daha yüksektir” dedi. araştırmadan. kağıt.

Benzer şekilde, belirli büyük ölçekli ortamlar dev radyo gökadalarının büyümesi için önemli ölçüde elverişliyse, o zaman en büyük dev radyo gökadalarının bunların içinde yer alması muhtemeldir.

Oi ve ekibi bilinen en büyük galaksiyi keşfetti Avrupa’da Düşük Frekans Dizisi (LOFAR) tarafından toplanan verilerde aykırı değerleri bulun.

LOFAR, kıta genelinde 52 lokasyona dağıtılmış yaklaşık 20.000 radyo anteninden oluşmaktadır.

Araştırmacılar, radyo loblarını tespit etmeye ve düzeltmeye yardımcı olmak için görüntülerden gömülü radyo kaynaklarını kaldırmak zorunda kaldı. onları Alcyoneus’a yönlendiren herhangi bir görsel çarpıklık için.

READ  'Alışılmadık derecede büyük' ​​- Gökbilimciler var olmaması gereken bir gezegen keşfettiler

Araştırmaya katılan gökbilimcilere göre, bilinen en büyük galaksi, Güneş’in kütlesinin 240 milyar katından daha fazla kütleye sahip bir kozmik ağ ile çevrilidir.

Alcyoneus'un boyutuna rağmen yaydığı (resimde görülen) radyo loblarının türü olağan dışı değil.  Samanyolu'nun kendi radyo loblarına sahip olduğu bilinmektedir.

Alcyoneus’un boyutuna rağmen yaydığı (resimde görülen) radyo loblarının türü olağan dışı değil. Samanyolu’nun kendi radyo loblarına sahip olduğu bilinmektedir.

Hollanda'daki Leiden Gözlemevi tarafından yönetilen araştırmacılar, chynos'u keşfetmelerinin, radyo galaksilerinin nasıl oluştuğuna ve neden bu kadar büyük olduklarına bir göz atmaya yardımcı olabileceğini umuyorlar.

Hollanda’daki Leiden Gözlemevi tarafından yönetilen araştırmacılar, chynos’u keşfetmelerinin, radyo galaksilerinin nasıl oluştuğuna ve neden bu kadar büyük olduklarına bir göz atmaya yardımcı olabileceğini umuyorlar.

Oye ve ekibi, Avrupa'nın Düşük Frekans Dizisi tarafından toplanan verilerde aykırı değerler ararken bilinen en büyük gökadayı keşfetti.  Araştırmacılar, radyo loblarını ortaya çıkarmak ve Alcyoneus'u bulmak için görüntülerden gömülü radyo kaynaklarını çıkarmak zorunda kaldı (resimde)

Oye ve ekibi, Avrupa’nın Düşük Frekans Dizisi tarafından toplanan verilerde aykırı değerler ararken bilinen en büyük gökadayı keşfetti. Araştırmacılar, radyo loblarını ortaya çıkarmak ve Alcyoneus’u bulmak için görüntülerden gömülü radyo kaynaklarını çıkarmak zorunda kaldı (resimde)

Onlar da öyle sanıyorlar Alcyoneus’un merkezindeki süper kütleli kara delik, Güneş’in kütlesinin yaklaşık 400 milyon katıdır.

Her iki parametre de muazzam görünse de, Aslında dev radyo galaksilerinin alt ucunda.

Yazarlar, “Geometriden uzak, Alcyoneus ve ev sahibi şüphe uyandıracak şekilde sıradan: toplam düşük frekanslı parlaklık yoğunluğu, yıldız kütlesi ve süper kütleli kara delik kütlesi, benzerliklerine rağmen, orta dev radyo gökadalarınınkinden daha düşük” diye yazdılar. onların kitabı. kağıt.

Bu nedenle, büyük devlerin gelişimi için çok büyük galaksiler veya merkezi kara delikler gerekli değildir ve gözlemlenen durum tüm yaşam için kaynağı temsil ediyorsa, o zaman yüksek radyo enerjisi de yoktur.

Araştırmacılar, çalışmalarının astronomların radyo galaksilerinin nasıl ortaya çıktığı, Alcyoneus’un ne kadar ve hangi oranda büyüdüğü ve daha büyük galaksilerin var olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacağını umuyor.

Çalışma dergide yayınlanacak Astronomi ve astrofizik.

Galaksi Canavarı nedir?

Yıldız patlaması gökadaları olarak da bilinen acımasız gökadaların, günümüz dünyasında Samanyolu gibi devasa gökadaların ataları olduğuna inanılıyor.

READ  Bilim adamları 'asteroit saldırısı gününde öldürülen' dinozor fosilini keşfettiler dinozorlar

Eski nesneler Büyük Patlama’dan kısa bir süre sonra ortaya çıktı ve hızlı yıldız oluşumu ve kütle büyümesi, galaksimizdekilerden binlerce kat daha büyük oranlarda yeni yıldızların doğuşu ile karakterize edildi.

Bu, yeni yıldızları oluşturmak için kullanılan ‘yakıt’ olan tüm kozmik gazlarını hızla yakan küçük ama inanılmaz derecede yoğun galaksilere yol açar.

Bu gazı bir kez kullandıktan sonra, doğumdan yaklaşık 100 milyon yıl sonra, bugün evrenimizde yaygın olan, hareketsiz veya “kırmızı ve ölü” galaksiler haline gelirler.

Bilim adamları, gizemli nesnelerin incelenmesinin, Samanyolu gibi modern galaksilerin oluşumu ve evrimi hakkında önemli sorulara cevap sağlayacağını umuyor.

Yıldız patlaması gökadaları olarak da bilinen acımasız gökadaların, günümüz dünyasında Samanyolu gibi devasa gökadaların ataları olduğuna inanılıyor.  Bu görüntü, 2017'de keşfedilen bir canavar gökada olan ZF-COSMOS-20115'in bir sanatçı izlenimidir.

Yıldız patlaması gökadaları olarak da bilinen acımasız gökadaların, günümüz dünyasında Samanyolu gibi devasa gökadaların ataları olduğuna inanılıyor. Bu görüntü, 2017’de keşfedilen bir canavar gökada olan ZF-COSMOS-20115’in bir sanatçı izlenimidir.