Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ayrılıkçı liderler video çağrılarını önceden kaydettiler, meta veriler ortaya çıktı

Ayrılıkçı liderler video çağrılarını önceden kaydettiler, meta veriler ortaya çıktı
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 19 Şubat’ta Almanya’daki Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşuyor. (Thomas Kienzle/AFP/Getty Images)

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, dünyanın en büyük patlamanın ardından “inanmayarak izlediğini” söyledi. inşa etmek “Soğuk Savaş’ın en karanlık günlerinden” bu yana Avrupa’daki asker sayısı.

Von der Leyen Cumartesi günü Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Avrupa Birliği’nin bir zamanlar yaratılmasının gerçek nedeni, tüm Avrupa savaşlarına son vermek istememizdir” dedi.

Soğuk Savaş’ın en karanlık günlerinden bu yana Avrupa topraklarındaki en büyük asker yığınağıyla karşı karşıya kaldığımızda dünya şaşkınlıkla izledi,” diye devam etti von der Leyen.

Olayların “tüm uluslararası sistemi yeniden şekillendirebileceğini” de sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın son 30 yıllık bağımsızlık kutlamasını vurgulayan von der Leyen, özgür bir ülkede doğup büyüyen, “artık her gün saldırganlık ve dış müdahaleyle karşı karşıya kalan” bir Ukraynalı neslinin olduğunu söyledi.

“Kremlin’in korkuyu körükleyen ve buna güvenlik adını veren politikalarının pratikte anlamı budur ve 44 milyon Ukraynalının geleceğini özgürce belirlemekten yoksun bırakılmasını ve özgür bir devletin bağımsızlık ve kendi kaderini tayin hakkından yoksun bırakılmasını talep etmektedir.” o ekledi.

“Bu yaklaşımın etkileri Ukrayna dışında önemlidir.”

hakkında konuşmak Rusya ve Çinvon der Leyen, “Mevcut uluslararası kuralları değiştirmek için yeni bir dönem arıyorlar” dedi.

En güçlünün yönetimini hukukun üstünlüğüne, sindirmeye, kendi kaderini tayin etmeye ve işbirliği için zorlamaya tercih ederler.

Bu arada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Moskova’nın tarihi geri almaya ve yeniden yaratmaya çalıştığını söyledi. çevre etkisi.

Stoltenberg Cumartesi günü Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamada, “Mevcut kriz, transatlantik ilişkinin Avrupa güvenliği için önemini gösteriyor” dedi.

Stoltenberg, daha önce NATO’nun savunma amaçlı olduğunu belirterek, “Kremlin’in amacı sınırlarındaki NATO sayısını azaltmaksa, yalnızca daha fazla NATO alacak ve onları ihlal etmek isterse her zaman daha birleşik bir ittifak elde edecektir” dedi. ittifak ve koruma ve savunma için “gerekli tüm önlemleri alacaktır”.

READ  Husi isyancıların kontrolündeki Yemen, ticari bir tankere düzenlenen saldırıya yanıt veren ABD destroyerine balistik füzeler ateşledi.

“Geçtiğimiz yıllarda, güvenlik ortamımız daha da kötüye gitti. Barış kesin olarak kabul edilemez. Özgürlük ve demokrasi rekabetçi ve stratejik rekabet artıyor.”