Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM Güvenlik Konseyi Gazze'de ateşkes çağrısı yapan bir karar yayınladı

BM Güvenlik Konseyi Gazze'de ateşkes çağrısı yapan bir karar yayınladı

Videolu anlatım,

İzle: Birleşmiş Milletler ateşkes kararının Gazze'de yayınlandığı an

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD'nin önceki pozisyonundan farklı olarak tedbiri veto etmemesi üzerine Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Ayrıca tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması talep edildi.

Konsey, birkaç başarısız girişimin ardından Ekim ayında savaşın başlamasından bu yana ilk kez ateşkes çağrısında bulunuyor.

Amerika'nın bu hareketi, İsrail'in Gazze'ye saldırısı konusunda kendisi ile müttefiki İsrail arasında artan anlaşmazlığa işaret ediyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada, alışılmadık derecede güçlü bir azarlamayla, ABD'nin, ateşkesi rehinelerin serbest bırakılmasıyla doğrudan ilişkilendiren önceki tutumundan “terk ettiği” belirtildi.

“Maalesef ABD yeni karara karşı veto yetkisini kullanmadı.”

Açıklamada, bunun Hamas'a, tutukluları serbest bırakmadan İsrail üzerinde uluslararası baskı uygulayabileceği umudunu vererek rehineleri serbest bırakma çabalarına zarar verdiği belirtildi.

Ayrıca Netanyahu'nun İsrail heyeti ile Amerikalı yetkililer arasında bu hafta Washington'da yapılması planlanan toplantıları iptal etme kararı aldığını da söyledi.

İsrail Savunma Bakanı, rehineler orada tutulduğu sürece İsrail'in Gazze'deki savaşı durdurmayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler'in Filistinli delegesi Riyad Mansour kararı memnuniyetle karşıladı ancak geç kaldığını söyledi.

Mansour, “Bu konseyin nihayet acil ateşkes talep etmesi altı ay sürdü; 100.000'den fazla Filistinlinin öldürülmesi ve sakatlanması, iki milyon kişinin yerinden edilmesi ve kıtlık” dedi.

Gazze'yi yöneten ve 7 Ekim'de İsrail'e eşi benzeri görülmemiş bir saldırı düzenleyerek savaşı ateşleyen Filistinli İslamcı grup Hamas da kararı memnuniyetle karşıladı. Kendisi, “her iki taraftan da mahkumların serbest bırakılmasını sağlayacak acil bir mahkum değişim sürecine girmeye” hazır olduğunu söyledi.

Hareket, rehinelerin serbest bırakılmasını İsrail'in İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinlileri serbest bırakması şartına bağladı.

Pazartesi günü yapılan Güvenlik Konseyi oylamasında ABD çekimser kalırken, geri kalan 14 üye karar lehinde oy kullandı.

ABD daha önce ateşkes çağrısı yapan kararları engellemişti ve İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması ve rehinelerin serbest bırakılması yönündeki hassas müzakereler devam ederken böyle bir hareketin yanlış olacağını söylemişti.

Ancak Perşembe günü ilk kez ateşkes çağrısı yapan kendi taslağını sunarak İsrail'e karşı tutumunun sertleştiğine işaret etti.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, ABD'nin kararın geçmesine izin verme kararının “politikamızda bir değişiklik” anlamına gelmediğini söyledi. ABD'nin ateşkesi desteklediğini ancak metinde Hamas'ı kınamadığı için karar lehine oy kullanmadığını söyledi.

Kararın kabul edilmesinin ardından basın toplantısında konuşan Kirby, şunları söyledi: “Rehine anlaşmasının bir parçası olarak ateşkese verdiğimiz destekte çok açık olduk, çok tutarlı davrandık. Rehine anlaşması bu şekilde yapılandırıldı.” , rehine anlaşmasının yapısı bu şekilde.” Karar, devam eden müzakereleri kabul ediyor.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ateşkesin sağlanması ve “tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması” için kararın “uygulanması gerektiğini” söyledi.

Fotoğrafa yorum yapın,

ABD, tüm nüfusun gıda güvensizliğinden muzdarip olduğunu söylediği Gazze'ye yardım ulaştırmak için İsrail'e daha fazlasını yapması yönünde baskı yaptı.

2009'dan 2015'e kadar Birleşik Krallık'ın BM büyükelçisi olan Mark Lyall Grant, BBC'nin 16:00 programına yaptığı açıklamada, kararın İsrail'in artık “esasen askeri harekâtını 15 gün içinde durdurmaya kararlı olduğu” anlamına geldiğini söyledi. Ateşkes metninde öngörülen mübarek Ramazan ayının kalan süresi.

Metnin yasal olarak İsrail için bağlayıcı olduğunu ancak Hamas için bağlayıcı olmadığını, çünkü Filistin hareketinin bir devlet olmadığını da sözlerine ekledi.

ABD daha önce Birleşmiş Milletler'de İsrail'i korumak için veto yetkisini kullanmakla suçlanmıştı.

Bununla birlikte, bölgedeki Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığına göre çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 32.000'den fazla kişinin İsrail bombardımanında öldürüldüğü Gazze'de artan ölü sayısı nedeniyle İsrail'i giderek daha fazla eleştirmeye başladı.

ABD ayrıca İsrail'e, tüm nüfusun ciddi düzeyde akut gıda güvensizliği yaşadığını söylediği Gazze'ye yardım ulaştırmak için daha fazlasını yapması yönünde baskı yaptı.

Birleşmiş Milletler İsrail'i yardımı engellemekle suçladı; İsrail, Birleşmiş Milletler'i yardım dağıtmamakla suçladı.

Mevcut savaş, Hamas militanlarının sınırı basıp İsrail topluluklarına saldırması, İsrail istatistiklerine göre yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve 253 kişiyi Gazze'ye rehin almasıyla patlak verdi.

Yakalananlardan 130'u, bir dizi salıverme, kurtarma ve kurtarma operasyonunun ardından hâlâ kayıp.

İsrail'in Güvenlik Konseyi kararının ardından bu hafta sonunda Washington'a yapacağı planlı ziyareti iptal etme kararına rağmen Kirby, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan arasındaki planlanan görüşmelerin planlandığı gibi devam edeceğini söyledi.

Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “ABD'nin Hamas'a karşı mücadelesinde İsrail'in yanında yer almaya devam ettiğini Savunma Bakanı'na açıkça ifade etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

READ  Avrupa'da bir Rus petrol ambargosu yeni bir dünya enerji düzeni anlamına gelebilir