Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bakü, 9. UNESCO Türk Ulusal Komisyonlar Toplantısına ev sahipliği yapıyor…

(MENAFN- AzerNews) Azerbaycan’ın başkenti Bakü, ADA Üniversitesi’nde TÜRKSOY Üye Devletleri UNESCO 9. Ulusal Komisyonları Toplantısı’nın açılış törenine ev sahipliği yapacak. Haberler raporlar.

Tören, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Zeyhun Byranov’un konuşmasıyla başladı.
İzleyicilere video mesajıyla hitap eden bakan, Azerbaycan ile UNESCO arasındaki işbirliğinin öneminden bahsetti.
Daha sonra Türk dünyasının kültür başkenti olarak adlandırılan Şuşa’nın kurtuluşundan bahsetti. Azerbaycan’ın 30 yıllık işgalini, Ermenistan’ın Karabağ ve Batı Azerbaycan’da etnik temizlik ve Azerbaycan’ın kültürel ve tarihi mirasına yönelik yok etme politikasını izleyicilere anlattı.

Katılımcılar arasında Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Saghisi Türksoy ve birer konuşma yapan Azerbaycan Ekoloji Bakanı Muhtar Babayev de yer aldı.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı’na göre Şuşa’nın 2023 yılında Azerbaycan’ın Kültür Başkenti ilan edilmesi Türk dünyası için önemli bir olay olarak karşılandı. Bağımsızlığını kazandıktan sonra bir kez daha Türk bayrağını dalgalandıran Şuşa’nın tüm Türk dünyasının kültürünün gelişmesine olumlu etki yapmasını temenni etti.

Ayrıca Azerbaycan Ekoloji Bakanı Muhtar Babayev, Ermeni işgali ve Azerbaycan’ın doğal kaynaklarının yasa dışı sömürüsüne değindi. Bakan yardımcısı, Ermenistan tarafından çevrenin tahrip edilmesinin kültürel ve tarihi anıtların değil, ağaçların ve ormanların yakılması olduğunu söyledi. Azerbaycan’ın kendine has bir doğası olduğunu vurgulayarak, ülke ormanlarından bazılarının UNESCO listesine alınmasının istendiğini kaydetti.

Etkinlikte bir konuşma yapan Kültür Bakan Yardımcısı Adil Karimli, milli lider Haydar Aliyev’in Türksoi teşkilatındaki üstün rolüne vurgu yaptı. Bakan yardımcısı ayrıca, bu yılın ulusal liderin 100. yıldönümü ile bağlantılı olarak Haydar Aliyev yılı olarak ilan edildiğini söyledi.

Haydar Aliyev sadece Azerbaycan’ın lideri değil, tüm Türk dünyasının vazgeçilmez bir parçasıydı. Türkşoy’un kuruluşunun 30. yılı görkemli bir şekilde kutlanacak. Bu yıl Türkiye’yi şiddetli bir deprem vurduğu için Türk milleti için zor geçti. birçok hayatı ve kültürel anıtı yok ediyor.”

Adil Karimli, Azerbaycan’ın UNESCO ile ilişkilerini geliştirmesinin önemini de vurguladı. İkinci Karabağ Savaşı’ndan sonra işgalden kurtarılan bölgelerdeki yoğun imar çalışmalarını katılımcıların dikkatine sundu. Bakan Yardımcısı ayrıca Azerbaycan’ın Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehriban Aliyeva’nın Azerbaycan kültürünün gelişimine paha biçilmez katkılarını da kaydetti.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Öğuz, Azerbaycan eski Başbakanı Hasan Hasanov ve diğerlerinin etkinlikte konuşma yapması dikkat çekiyor.

READ  Dominika kadınları CONCACAF W ön eleme turunda Turks & Caicos'u mağlup etti

MENAFN07042023000195011045ID1105961313


Yasal sorumluluk reddi:
MENAFN, BİLGİLERİ HERHANGİ BİR GARANTİ VERMEKSİZİN “OLDUĞU GİBİ” SAĞLAR. Bu makalede yer alan bilgilerin doğruluğu, içeriği, görüntüleri, videoları, lisansları, eksiksizliği, yasallığı veya güvenilirliği konusunda herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmiyoruz. Bu makaleyle ilgili herhangi bir şikayetiniz veya telif hakkı sorununuz varsa, lütfen yukarıdaki sağlayıcıyla iletişime geçin.