Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Baltık ülkelerinden Rusya’nın deniz sınırlarını taşıma planına ilişkin uyarı

Baltık ülkelerinden Rusya’nın deniz sınırlarını taşıma planına ilişkin uyarı

Görüntü kaynağı, Finlandiya Körfezi Sahil Güvenlik

Fotoğrafa yorum yapın, Finlandiya, Finlandiya Körfezi de dahil olmak üzere Rusya ile 1.300 km’lik (800 mil) bir sınırı paylaşıyor.

  • yazar, Paul Kirby
  • Rol, BBC haberleri

Baltık Denizi’ndeki sınırlarının gözden geçirilmesini öneren Rusya kararnamesi taslağının ardından Finlandiya ve Baltık ülkelerinde sükunet çağrıları yapıldı.

Letonya durumu açıklığa kavuşturmaya çalıştığını söyledi ancak Litvanya, Kremlin’in “kasıtlı ve hedefli, gerilimi tırmandıran provokasyon” yoluyla komşularını sindirmeyi amaçladığı konusunda uyardı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Alexander Stubb, siyasi liderlerin durumu yakından takip ettiğini ve Helsinki’nin “her zamanki gibi sakin ve gerçeklere dayanarak hareket ettiğini” söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın kararname taslağı, deniz sınırlarının Finlandiya Körfezi’ndeki Rus adaları ve Kaliningrad bölgesi çevresine taşınmasını önerdi.

Kararname ilk olarak Salı günü, Rusya’nın TASS haber ajansı ve diğer medya kuruluşlarının Ocak 1985’te Sovyet döneminden kalma eski sınırların yeniden çizilmesi yönündeki teklifini bildirmesiyle gündeme geldi.

Taslağın sınırlarının Baltık Denizi’ndeki Finlandiya sularına mı, yoksa Kaliningrad yakınındaki Litvanya sularına mı genişletilmesini önerdiği henüz belli olmadı. Bununla birlikte, Finlandiya Körfezi’nin doğusundaki bölgeleri, Finlandiya kıyılarına yakın birkaç adayı ve Kaliningrad’daki Baltiysk ve Zelenogradsk şehirlerinin yakınındaki bölgeleri de kapsayacaktı.

Finlandiya ve Baltık devletlerinin tümü Avrupa Birliği ve NATO üyesidir ve askeri ittifak, sınırlarını korumaya kararlıdır.

Finlandiya’nın savunma ve dış ilişkiler komiteleri Çarşamba günü acil toplantılar düzenledi ve Başbakan Petteri Urbo, siyasi liderliğin “durumu yakından izlediğini” söyledi.

“Şu anda daha fazla endişe gerektirecek bir neden göremiyorum” diye ekledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, tüm soruşturmaları Savunma Bakanlığı’na ileterek, “burada siyasi bir şey olmadığını” belirterek, siyasi durumun 1980’lerden bu yana değiştiğini kaydetti: “Özellikle Baltık bölgesindeki çatışmaların düzeyini görebilirsiniz.” bölge.”

Finlandiya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Charlie Salonius Pasternak, Rusya’nın planının açıkça bürokratik ve teknik bir tatbikat gibi görünmeye çalıştığını söyledi.

Ama bu aynı zamanda çok tipik bir Rus yaklaşımıydı: “Her yeri araştırın, sonra bir yanıtla karşılaşırsanız hiçbir şey olmadığını söyleyin.”

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis Channel’da şunları söyledi:

Rusya’nın keşifleri aynı zamanda İsveç Silahlı Kuvvetleri Komutanı General Michael Biden’ın uyandırma çağrısıyla da aynı zamana denk geldi.

“Putin’in hedefi Baltık Denizi’ni kontrol etmek” Alman internet sitesi RND’ye şunları söyledi:. “Baltık Denizi, Putin’in NATO üyelerini terörize edebileceği oyun alanı haline gelmemeli.”

İsveç Mart ayında NATO’ya katılarak ittifakın 32. üyesi oldu ve son iki yılda Baltık Denizi’ndeki Gotland adasındaki askeri varlığını güçlendirdi.

Biden, Rusya’nın gözünün Gotland’da olduğundan emin olduğunu, çünkü İsveç’in adanın kontrolünü kaybetmesi durumunda bunun İskandinav ve Baltık bölgelerinde barış ve istikrarın sonu anlamına geleceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl NATO’ya katılan Finlandiya, sığınmacıların çok sayıda Rusya ile olan doğu sınırını geçmesini engelleme planlarını duyurdu.

Helsinki, Moskova’nın göçü “sömürme” planlarından korkuyor ancak BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, yasa tasarısının meşru sığınma hakkı olan kişilerin sözde geri dönüşüne yol açabileceği konusunda uyardı.