Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Güçlü ceza”: Çin, Tayvan çevresinde iki günlük askeri tatbikatlara başlıyor | Askeri haberler

“Güçlü ceza”: Çin, Tayvan çevresinde iki günlük askeri tatbikatlara başlıyor |  Askeri haberler

Tatbikatlar, William Lai Cheng Te’nin Çin’in iddia ettiği adanın başkanı olarak yemin etmesinden üç gün sonra başlıyor.

Çin devlet medyasına göre Çin, kendi kendini yöneten Tayvan adası çevresindeki sularda ve hava sahasında iki günlük askeri tatbikatlara başladı.

Çin’in devlet tarafından işletilen Xinhua haber ajansı, Halk Kurtuluş Ordusu’nun Doğu Tiyatro Komutanlığının Perşembe günü saat 07:45’te (23:45 GMT) Tayvan Boğazı ile kuzey, güney ve doğu Tayvan’ın yanı sıra bölgelerde eğitime başladığını söyledi. Kinmen, Matsu, Wokyo ve Donjin adalarının çevresinde.

Askeri sözcü Albay Li Shi, ordu, donanma, hava kuvvetleri ve füze kuvvetlerinin katıldığı ortak tatbikatların “Tayvan bağımsızlık güçlerinin ayrılıkçı eylemleri için güçlü bir ceza ve dış güçlerin müdahalesi ve provokasyonuna karşı sert bir uyarı” işlevi gördüğünü söyledi. Çin mesajlaşma platformu Weibo’daki bir gönderide.

Kod adı “Ortak Kılıç 2024A” olan güç gösterisi, Tayvan’ın yeni başkanı William Lai Ching-ti’nin yemin etmesinden ve Pekin’e, Çin’in kendisine ait olduğunu iddia ettiği adadaki “terörizmini” durdurması çağrısında bulunmasından üç gün sonra gerçekleşti. kraliçe.

Pekin, birleşme hedefine ulaşmak için güç kullanımını göz ardı etmedi ve “baş belası” ve “ayrılıkçı” olarak gördüğü Lai’nin göreve başlamasına öfkeyle tepki gösterdi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, “bölgesel barış ve istikrarı engelleyen provokasyonlar ve mantıksız eylemler” olarak tanımladığı Çin tatbikatlarına yanıt olarak ordusunu “yüksek alarma” geçirdiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Alman Marshall Fonu Hint-Pasifik Programının genel müdürü Bonnie Glaser, Pekin’in Lai’nin Ocak ayındaki seçim zaferine tepkisinin nispeten kısıtlı olduğunu kaydetti.

El Cezire’ye konuşan El Cezire, Çin’e resmi adının baş harfleriyle atıfta bulunarak, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin açılış konuşmasını yapana kadar beklemeye ve ardından tepkisini belirlemeye karar verdiği açık” dedi.

READ  Ukrayna, Putin'in devam eden işgali sırasında ilk doğrudan görüşmelerde 'derhal ateşkes' ve Rusya'nın geri çekilmesini istiyor

“Pekin’in, Boğazlar arası ilişkilerin doğasını değiştirmek amacıyla kapsamlı bir ‘Tayvan bağımsızlığı’ anlatısı geliştirme girişimi olarak gördüğü şeye şiddetle karşı çıktığı açıktır. Bir dizi askeri ve siyasi girişimde bulunmalarını bekliyorum. ve önümüzdeki haftalar ve aylarda ekonomik önlemler.”

Lai Pazartesi günü Tayvan’ın yeni cumhurbaşkanı olarak yemin etti [Taiwan Presidential Office via AFP]

Lai, yemin ettikten sonra kamuoyuna yaptığı ilk konuşmada, “Çin Cumhuriyeti ve Tayvan, egemenlik halkın elinde olan egemen ve bağımsız bir ülkedir” diyerek hükümetinin demokrasi ve özgürlüklerden taviz vermeyeceğini vurguladı. .

Pekin’i “Tayvan’a yönelik saldırganlığını durdurmaya” ve “Tayvan Boğazı ve bölgede barış ve istikrarı korumaya” çağırdı.

“baskın doğa”

Ertesi gün Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi eleştirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Wang’ın Kazakistan’daki Şangay İşbirliği Örgütü dışişleri bakanları toplantısında şunları söylediğini aktardı: “Millete ve atalarına ihanet eden Lai Qing-ti ve diğerlerinin çirkin eylemleri utanç vericidir.”

Hiçbir şeyin Çin’in “yeniden birleşmeyi” gerçekleştirmesini ve Tayvan’ı “anavatana” geri döndürmesini engelleyemeyeceğini de sözlerine ekledi. “Tayvan’ın bağımsızlığı için çalışan tüm ayrılıkçılar tarihin utanç sütununa çivilenecek.”

Devlet tarafından yönetilen Global Times Çarşamba günkü başyazısında, Lai’nin cumhurbaşkanı olarak ilk konuşmasını “aşağılık davranış” olarak nitelendirdi ve konuşmasının “düşmanlık, provokasyon, yalan ve aldatmacayla dolu” olduğunu iddia etti.


Çin, Lai’nin selefi ve aynı zamanda Demokratik İlerici Parti üyesi olan Tsai Ing-wen’in 2016 yılında ilk dönem başkanlığına seçilmesinden bu yana adadaki askeri faaliyetlerini yoğunlaştırdı. Tayvan’ın ana müttefiki ABD’den politikacılar, dönemin ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin Ağustos 2022’de adayı ziyaret etmesinden sonra benzeri görülmemiş bir dizi savaş oyunu düzenlediler.

Tayvan Savunma Bakanlığı, bu tür eylemlerin “küresel barış ve istikrara büyük zarar verdiğini” söyledi.

Son askeri tatbikatların “sahte iddialar altında” yapıldığını ve Çin’in “hegemonik doğası” nı vurguladığını da sözlerine ekledi.

READ  Çin, Tayvan çevresinde yeni askeri tatbikatlar yapacağını duyurdu

Tayvan ve Çin uzmanı ve Atlantik Konseyi Küresel Çin Merkezi’nde yerleşik olmayan bir araştırmacı olan Wen Tee Song, gelecekte daha fazlasının olabileceğini söyledi.

Şuna dikkat çekti: “Bu askeri tatbikat turu ‘Joint Sword-2024A’ kod adını taşıyor.” “A” son eki, gelecekte “B” turlarının ve belki de “C” turlarının olasılığını gösteriyor. Pekin, Lai’nin cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasının ardından Pekin’in hoşnutsuzluğunu açıkça belirtmek için güçlerini gösteriyor. Ama bu bir “sinyaldir”. Gerçek “ceza” henüz gelmedi.

Çin, Demokratik İlerici Parti’yi bağımsızlığa eğilimli bir “ayrılıkçı” olarak görüyor. Zaferi Demokratik İlerici Parti için tarihi bir üçüncü dönem olan Tsai ve Lai, geleceklerini seçenlerin Tayvan halkı olması gerektiğini söylüyor.

Erin Hill Tayvan’da rapor veriyor.