Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Batı Trakya Türkleri Yunanistan’da şefaat namazına izin vermedi

Yunanistan, Batı Trakya Türklerinin eğitim ve ibadet özgürlüğüne karşı tavrıyla, bu bayramda cemaatin Kurban Bayramı namazlarını bir arada kılmasını zorlaştırdı.

Atina, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in “bana artık hayır” demesine ve yerel halka bayram tebriklerini sunmak için geçen Cuma günü Gümülcine’yi (Kumülsin) ziyaret etmesine rağmen din konusundaki ikiyüzlü duruşunu sürdürdü. Bağımsızlık.

Batı Trakya Müslüman Türkleri bu bayram bayram namazı için toplandılar, ancak Yunanistan’ın kanunsuz tavrı nedeniyle namazlarını kılamadılar.

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesi 150.000 Müslüman Türk topluluğuna sahiptir.

Türkiye, camileri ve okulları kapatmaktan Müslüman Türklerin kendi dini liderlerini seçmelerine izin vermemeye kadar, Yunanistan’ın Müslümanların ve Türk azınlıkların haklarını ihlal etmesini uzun süredir kınadı.

Türk yetkililer, tedbirlerin 1923 Lozan Sözleşmesi’ni ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını ihlal ederek Yunanistan’ı yasalara saygılı bir devlet haline getirdiğini söylüyor.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgede ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

READ  Dominika kadınları CONCACAF W ön eleme turunda Turks & Caicos'u mağlup etti