Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BBC muhabiri Gary Lineker, iltica politikası eleştirisi nedeniyle yayından kaldırıldı – DW – 11/03/2023

Kamu yayın kuruluşu Cuma günü yaptığı açıklamada, eski İngiltere kaptanı ve BBC sunucusu Gary Lineker’in, İngiltere’nin yeni göçmenlik politikasına yönelik eleştirisinin işvereniyle tartışmaya yol açmasının ardından geçici olarak yayından kovulduğunu söyledi.

BBC, başvurudan geri çekilmesine karar verdi. Günün karşılaşması Radyodan yapılan açıklamada, “Sosyal medya kullanımı konusunda anlaşmaya varılana ve net bir pozisyona ulaşana kadar” denildi.

Lineker ne dedi?

Lineker eleştirmek için Salı günü Twitter’a gitti İngiliz hükümetinin yeni politikası Küçük teknelerle gelen göçmenleri kendi ülkelerine veya sözde güvenli üçüncü ülkelere sınır dışı eden göçmenlere sığınma hakkı verilmemesi.

Lineker, İçişleri Bakanı Soella Braverman’ın yasa hakkında konuştuğu bir videoyu paylaşarak, “Aman Tanrım, bu korkunç olmaktan çok uzak” dedi.

Başka bir kullanıcıya yanıt olarak, önlemi “en savunmasızlara yönelik ölçülemeyecek kadar acımasız bir politika” olarak nitelendirdi ve ifadesini Nazi dönemi Almanya’sıyla karşılaştırdı.

Siyaset mahkum olarak gerçek mülteciler üzerindeki etkisi nedeniyle muhalefet partileri, hayır kurumları ve Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı tarafından.

Lineker, oynadığı günlerden beri siyasetle meşgul olarak biliniyor, ancak son yıllarda sosyal medyada daha açık sözlü hale gelmiş olabilir. Bir BBC spor sunucusu olarak siyasi önyargı göstermemesi gerektiğini savunan Birleşik Krallık’taki bazı gözlemciler tarafından geçmişte birkaç benzer olayda eleştiri yağmuruna tutuldu.

“Gary’nin boşboğaz olması gerektiğini ya da kendisini ilgilendiren konularda fikri olmaması gerektiğini hiçbir zaman söylemedik, ancak siyasi ya da partizan siyasette taraf tutmaktan kaçınması gerektiğini söyledik.” BBC yaptığı açıklamada.

Lineker, İngiltere’nin 1990 Dünya Kupası yarı finalinde Batı Almanya’ya yenilmesinin ardından yaptığı “Futbol basit bir oyundur. Yirmi iki kişi 90 dakika boyunca topun peşinden koşar ve sonunda Almanlar her zaman kazan.” Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu alıntı mantar gibi.Fotoğraf: David Davies/Impex/Image Alliance

Günün karşılaşması Sunucular geri çekildi

Ev sahipliği yapan Lineker Günün karşılaşması 20 yıldan fazla bir süredir, gösterinin cumartesi günleri yayınlanması planlandığında yayından kaldırılacaktı.

1964’ten beri yayında olan program, genellikle Lineker liderliğindeki stüdyo analizini içeren, hafta sonu Premier Lig maçlarından uzun özetlerin bir özetidir.

READ  Askeri Araştırma Merkezi: Rusya, Kherson'daki subaylarını geri çekiyor

BBC’nin Cumartesi günkü sayısında, Ian Wright, Alan Shearer, Jermaine Jenas ve Micah Richards da dahil olmak üzere programın düzenli sunucularının birçoğunun Lineker olmadan programa çıkmayacaklarını söylemesinin ardından, Günün karşılaşması Bunun yerine “stüdyo oluşturma veya ganimet olmadan maçı yapmaya odaklanın.”

Kısa bir süre sonra, maç için planlanan altı yorumcu, Cumartesi günkü yayında da oturacaklarını söylediler. BBC’nin, arayanların oyun oynaması yerine World Feed yorumunu kullanmasını tavsiye ettiler.

Braverman: Nazi “Flippant” ile karşılaştırıldığında, Holokost trajedisinin yanında sönük kalıyor

Braverman, BBC’nin Cuma günü yayınlanan Politik Düşünce podcast’inde yer aldı ve kendisine haftanın olayları ve Lineker’in yorumları soruldu.

Kocası Yahudi olan Braverman, Linker’in konuyla ilgili dilinin “1930’larda Almanya’da kullanılandan farklı olmadığını” söyleyerek çizgiyi aştığını söyledi.

Braverman, “Aslında kocamın ailesi Holokost’un etkisini çok güçlü bir şekilde hissediyor. Bu tür yanlış karşılaştırmalardan kurtulmak, pek çok insanın yaşadığı tarif edilemez trajediyi azaltıyor” dedi. Bugün Birleşik Krallık’ta yaşananlar, Holokost’ta olanlara yaklaşabilir. Bu nedenle, bunu tembel ve yararsız bir karşılaştırma olarak görüyorum.”

Bu hafta Avam Kamarasında birkaç kez, genellikle Muhafazakar milletvekilleri tarafından gündeme getirilen konuyu takip ediyor.

Bu arada giden İskoçya Birinci Bakanı Nicola Sturgeon, BBC’nin kararını “mazur görülemez” olarak nitelendirdi.

Muhalefetteki İşçi Partisi, kararı “korkakça” ve “siyasi baskı karşısında ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırı” olarak nitelendiren bir bildiri yayınladı ve şu sonuca vardı: “BBC yeniden düşünmeli”.

Bu arada Kültür, Medya ve Spor Dairesi, “Bireysel vakalar BBC’nin alanıdır” dedi.

Lineker, BBC’nin dünya çapında en tanınan yüzleri arasında yer alıyor

Lineker, yıllık 1,35 milyon £ (1,62 milyon $) ev sahipliği maaşı ile BBC’nin en yüksek ücretli sunucusudur. Günün karşılaşması ve diğer futbol yayınları

READ  Petrol tankerleri, Rusya'nın ham petrol fiyat tavanının devreye girmesiyle Türkiye'de sıraya girdi - Financial Times

Eski Barcelona ve Tottenham oyuncusu, emekli olduktan kısa bir süre sonra ülkenin önde gelen futbol şovunun dizginlerini eline almadan önce bilinen bir isimdi. Artık onlarca yıldır Cumartesi geceleri İngiliz ekranlarında temel bir unsur olmuştur.

Lineker, mültecileri evinde ağırladı ve geçmişte hükümetin sığınmacılara yönelik muamelesini sesli olarak eleştirdi.

Son yıllarda podcast Goalhanger Network’ün sahibi olmak da dahil olmak üzere başka ilgi alanlarına da ayrıldı.

zc/msh (Reuters, AFP, AP)