Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çok sayıda kurtarma operasyonunun ardından İtalya’da 1.300’den fazla göçmen kıyıya ulaştı

Çok sayıda kurtarma operasyonunun ardından İtalya’da 1.300’den fazla göçmen kıyıya ulaştı
  • Sahil Güvenlik, dalgalı denizlerde birçok kurtarma operasyonu gerçekleştirdi
  • Hükümetin katılığına rağmen gelen göçmen sayısı arttı
  • 26 Şubat’ta meydana gelen kazada ölü sayısı 74’e yükseldi.

ROMA, 11 Mart (Reuters) – Sahil güvenlik, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, teknelerinin kıyıya yakın kayalıklara çarpması sonucu en az 74 kişinin hayatını kaybetmesinden iki hafta sonra, İtalya’nın güney ucu açıklarında düzenlenen üç ayrı operasyonda 1.300’den fazla göçmenin kurtarıldığını söyledi.

Artan göçmen sayısı, İtalya’nın geçen Ekim ayında iktidara gelen ve bu yıl hem Kuzey Afrika’dan hem de Türkiye’den gelen göçmen sayısında keskin bir artış görmek için akışı kesme sözü veren muhafazakar hükümeti üzerinde baskı oluşturuyor.

Sahil güvenlik, gemilerinden birinin denizde 160 kilometre açıkta bir tekneden 500 göçmen aldığını ve ardından onları Reggio Calabria şehrine getirdiğini söyledi.

Aynı bölgede ayrı bir gemiden nakledilen 379 göçmen daha yakında karaya çıkarılacak.

Sahil güvenlikten yapılan açıklamada, “Kurtarma operasyonları, aşırı kalabalık tekneler ve elverişsiz deniz koşulları nedeniyle karmaşıktı” dedi.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

487 göçmenle dolu başka bir balıkçı teknesi, Calabria’daki Crotone limanına götürüldü ve dengesini sağlamak için bir römorköre bağlandı.

Yerel yetkililer, hava kuvvetlerinin Lampedusa adasındaki kalabalık bir kabul merkezinden göçmenleri taşıdığı sırada, Sicilya açıklarında 200 kişinin daha tutuklandığını ve günün ilerleyen saatlerinde Katanya’ya nakledileceğini söyledi.

2022’nin ilk iki buçuk ayındaki 6.000’e kıyasla bu hafta yaklaşık 4.000’i dahil olmak üzere bu yıl şimdiye kadar 17.000’den fazla insan İtalya’ya geldi. Yüzlerce kişi de Akdeniz’i geçip Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken öldü.

Göçmenler, 13 Mayıs 2016’da Sicilya’nın Augusta limanındaki İtalyan sahil güvenlik gemisi Peluso’ya varıyor. REUTERS/Antonio Barinello/File Photo

soruşturma

Küçük bir kızın cesedi Cumartesi günü 26 Şubat’ta bir göçmen teknesinin çarptığı yerin yakınında bulundu ve bu felakette ölü sayısı 74’e yükseldi. 79 kişi gemi kazasından sağ kurtuldu, ancak yaklaşık 30 kişi hala kayıp ve öldüğü tahmin ediliyor.

READ  Netanyahu, Hamas sonrası dönemde Gazze'nin geleceğine ilişkin bir plan ortaya koyuyor

Birleşmiş Milletler, bu yıl Orta Akdeniz’de şimdiye kadar 300 göçmenin öldüğünü tahmin ediyor.

Savcılar, İtalyan makamlarının felaketi önlemek için daha fazlasını yapıp yapmamaları gerektiğini araştırıyorlar. Başbakan Giorgia Meloni teklifi reddetti ve suçu tamamen insan tacirlerine kaydırmayı arzuladı.

Perşembe günü, hükümeti insan kaçakçılarına daha ağır hapis cezaları verdi ve yasal göç için daha fazla kanal açma sözü verdi. Geçen yılın sonlarında, göçmenler için bir taksi hizmeti olarak çalışmakla suçlayarak yardım kurtarma botlarına baskı yaptı.

Hayır kurumları bunun böyle olduğunu yalanladı. Bu önlem, görünüşe göre göçmenleri yelken açmaktan caydırmadan, Akdeniz’de devriye gezen kurtarma gemilerinin sayısını keskin bir şekilde azalttı.

Merkez sol Demokrat Parti senatörü Enrico Borghi, hükümeti krizi bozmakla suçladı.

Twitter’da “(O) böylesine derin bir sorunu medya duruşu, ceza hukuku ve sert görünmek için sahte çabalarla çözebileceğini düşünüyor” diye yazdı. Sonuç: Meloni hükümeti ile çıkarmalar üç katına çıktı.

Meloni Cumartesi günü yaptığı açıklamada, tek çözümün AB sınırlarını güçlendirmek ve sınır dışı etmelerle işbirliğini güçlendirmek için ortak bir Avrupa çabasında yattığını söyledi.

(Crispian Palmer tarafından bildiriliyor) Kurgu: Mark Potter ve Frances Kerry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.