Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Bekle şunu:” Lake Superior Eyalet Üniversitesi tarafından açıklanan 2024 olumsuz kelimeler listesi

“Bekle şunu:” Lake Superior Eyalet Üniversitesi tarafından açıklanan 2024 olumsuz kelimeler listesi

Sault Ste. MARIE, MI – Yeni yıla daha yalın, daha temiz bir kelime dağarcığıyla başlamaya hazır mısınız?

Lake Superior Eyalet Üniversitesi, önceki yıl sunulan binlerce aday arasından saçma bir şekilde hariç tutulmak üzere seçilen kelime ve ifadeleri içeren renkli yıllık “Yasaklı Kelimeler Listesi”nin 2024 baskısını yayınladı.

Okulun pazarlama müdürü Sheridan Worth, yaptığı açıklamada, “Bu gelenek, sıklıkla yanlış kullanılan, aşırı kullanılan veya geçen yıl anlamlarını kaybetmiş belirli kelimeleri öne çıkarıyor” dedi. “Kelime dağarcığımızın önemini yeniden gözden geçirip düşünürken, kendimize gülmemiz için bizi cesaretlendiriyor.”

Hiciv listesi, 1975 yılında LSSU'nun o zamanki halkla ilişkiler müdürü W.T. Rabe'nin, nefret etmeyi sevdikleri kelime ve ifadeler hakkında öğretim üyeleri ve personele anket yapmasıyla bir Yılbaşı Gecesi partisinde başladı. Liste o zamandan beri bir Yeni Yıl geleneği ve yerel bir zaman kapsülü haline geldi; önceki listelerde “kötü insanım”, “selfie”, “klasik”, “bromance” ve “COVID-19” gibi terimler yer alıyordu.

İşte 2024 yılı yasaklı kelime ve terimler ile LSSU'nun bunları yasaklama nedenleri:

  • almak: “Teknik köklerinin dışında bile her yerde kullanmak büyüsünü kaybedebilir.”
  • darbe: “Özellikle fiil olarak, elimizde çok güzel ve daha büyük bir anlam taşıyan bir kelime varken neden bu kelimeyi kullanıyoruz: 'affect'? Aşırı kullanmak sadece heyecanı ortadan kaldırmakla kalmıyor, diğer kelimelerin de ilgi odağını ortadan kaldırıyor.”
  • günün sonunda: “…aşırı kullanılmış ve anlamsız, sıklıkla bir durumun karmaşıklığını kısaca özetlemeye çalışan, kesinlik ve derinlikten yoksun bir retorik araç olarak kullanılıyor.”
  • Rez: Z Kuşağı tarafından “karizma” kelimesinin kısaltılmış hali olarak türetilen rizz, Oxford University Press'in 2023 Yılın Kelimesi olarak ön plana çıktı. “Bu terimin her yerde bulunması, geçerliliğini koruyup korumadığı konusunda düşünmeye sevk ediyor.”
  • Katliam: “İstisnai başarıyı ifade eden özel bir terimden, herhangi bir başarı için ortak bir ifadeye geçiş, özellikle rutin veya sıradan işleri tanımlarken, bunun yanlış kullanımının incelenmesine yol açmaktadır. Artık her yerdeler; şık giyinmekten paralel park etme sanatında ustalaşmaya kadar.
  • yaratıcı: “Tanınmaya değer bir kelime olarak ilk kez tanınmasına rağmen, bu tür beğeniyi hak etmeyen bağlamlarda tekrar tekrar kullanılması, gerçek ikonik statüsüne meydan okuyor.”
  • Utandırıcı: “Yeni yıla girerken, bu dilbilimsel dramanın yeniden yüzeye çıkmaya değer olup olmadığına veya 2024'te yeni, daha az sinir bozucu ifadelere yer açmak için veda edip etmememiz gerektiğine karar vermenin zamanı geldi.”
  • takıntılı: “Bu kelimeyi gerçekten inek olmayan şeyler için kullanmak, onu, kelimeyi nasıl kullandığımızı yeniden düşünmek için iyi bir aday haline getiriyor.”
  • Yan koşuşturma: “'Ek uğraş' dilimize bir miktar yetenek katarken, katkıda bulunanlarımız tek aktivitenin ikinci işe girmek için gereken aktivite olduğunu düşünüyor.”
  • Bunun için bekle: “Eğer videoyu izliyorsak zaten bekliyoruz değil mi?”
READ  10 yaşındaki Vietnamlı çocuk 45 metrelik beton çukura düşerek öldü

Bu kelimeler hakkında daha fazlasını okuyun, geçmiş yılların arşivlenmiş listelerine bakın ve şu adreste 2025'te yasaklanacak bir kelime veya terimi aday gösterin: lssu.edu/traditions/banishedwords.