Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japonya'da uçak kazası: Beş mürettebat öldü, yüzlercesi güvenli bir şekilde tahliye edildi

Japonya'da uçak kazası: Beş mürettebat öldü, yüzlercesi güvenli bir şekilde tahliye edildi

TOKYO (AP) – Yetkililer, büyük bir yolcu uçağı ile Japonya Sahil Güvenlik uçağının Salı günü Tokyo Haneda Havaalanı pistinde çarpıştığını ve alevler içinde kaldığını, Sahil Güvenlik uçağındaki beş kişinin öldüğünü söyledi.

Ulaştırma Bakanı Tetsu Saito, Japan Airlines'ın JAL-516 sefer sayılı uçağındaki 379 kişinin tamamının, Airbus A350 tamamen alevler içinde kalmadan önce güvenli bir şekilde uçaktan indiğini doğruladı.

Saito, Sahil Güvenlik Bombardier Dash-8 uçağının pilotunun kaçtığını ancak beş mürettebatın öldüğünü söyledi. Yetkililer, uçağın Pazartesi günü şiddetli depremden etkilenen bölgeye yardım götürmek üzere havalanmaya hazırlandığını söyledi.

Televizyon görüntülerinde, iniş sırasında Sahil Güvenlik uçağıyla çarpışan Japonya Havayolları uçağından turuncu bir ateş topunun fırladığı ve ardından uçağın pistte ilerlemeye devam ederken yan tarafından duman fışkırdığı görülüyordu. 20 dakika içinde tüm yolcular ve mürettebat üyeleri kaçmak için acil durum kanallarından aşağı indiler.

Bir Japan Airlines uçağı, 2 Ocak 2024 Salı günü Japonya'nın Tokyo kentindeki Haneda Havaalanı'ndaki pistte alev aldı. Yetkililer, Salı günü bir yolcu uçağının bir Japon Sahil Güvenlik uçağıyla çarpıştığını ve Tokyo'nun Haneda Havaalanı'ndaki pistte alevler içinde kaldığını söyledi. (Associated Press aracılığıyla Kyodo Haberleri)

İtfaiye ekipleri su kullanarak yangını söndürmeye çalışırken uçağın kanadını çevreleyen alan alev aldı. Yangın uçağın her tarafına yayıldı ve sonunda çöktü. Yangın yaklaşık 6 saat sonra söndürüldü.

Salı günkü kaza, sektörün en yeni büyük yolcu uçaklarından Airbus A350'nin ilk kez ciddi şekilde hasar görmesiydi. 2015 yılında ticari hizmete girdi. Airbus, yaptığı açıklamada Japon ve Fransız yetkililere yardımcı olmak üzere uzmanlar göndereceğini ve uçağın 2021 sonlarında Japan Airlines'a teslim edildiğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı, A350 uçağının Sapporo kenti yakınlarındaki Shin Chitose Havalimanı'ndan havalandığını söyledi.

READ  Çin, İsrail'e uluslararası yasalara uyma çağrısında bulundu

JAL CEO'su Tadayuki Tsutsumi, Salı günü geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında A350'nin piste “normal bir giriş ve iniş” yaptığını söyledi ancak Sahil Güvenlik uçağıyla nasıl çarpıştığını belirtmedi. Aynı zamanda JAL'in CEO'su olan Noriyuki Aoki, havayolunun anlayışının, JAL uçuşunun uçuş kontrol yetkililerinden iniş iznine sahip olduğu yönünde olduğunu söyledi.

NHK televizyonunun haberine göre, polisin mesleki ihmal şüphesiyle olayı soruşturmasının beklendiğini bildirdi.

Sahil Güvenlik sözcüsü Yoshinori Yanagishima, Haneda merkezli Bombardier Dash-8 uçağının, tayfundan etkilenen sakinlere yardım malzemeleri ulaştırmak üzere Niigata'ya gitmesinin planlandığını söyledi. Ölümcül deprem Pazartesi günü bölgede. Dash-8 turboprop motoru, kısa mesafeli uçuşlarda ve yolcu uçuşlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Yoshio Seguchi gazetecilere verdiği demeçte, Sahil Güvenlik pilotunun, ticari uçakla çarpıştıktan sonra uçağının patladığını üssüne bildirdiğini söyledi.

Videodan alınan bu görüntüde, Japonya Havayolları'na ait bir uçak, 2 Ocak 2024 Salı günü Japonya'nın Tokyo kentindeki Haneda Havalimanı'ndaki pistte alev alıyor.  (AP aracılığıyla NTV)

Videodan alınan bu görüntüde, Japonya Havayolları'na ait bir uçak, 2 Ocak 2024 Salı günü Japonya'nın Tokyo kentindeki Haneda Havalimanı'ndaki pistte alev alıyor. (AP aracılığıyla NTV)

Bir Japan Airlines uçağı, 2 Ocak 2024 Salı günü Japonya'nın Tokyo kentindeki Haneda Havaalanı'ndaki pistte alev aldı.  Yetkililer, Salı günü bir yolcu uçağının bir Japon Sahil Güvenlik uçağıyla çarpıştığını ve Tokyo'nun Haneda Havaalanı'ndaki pistte alevler içinde kaldığını söyledi.  (Associated Press aracılığıyla Kyodo Haberleri)

Bir Japan Airlines uçağı, 2 Ocak 2024 Salı günü Japonya'nın Tokyo kentindeki Haneda Havaalanı'ndaki pistte alev aldı. (Associated Press aracılığıyla Kyodo Haberleri)

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Bürosu Başkanı Shigenori Hiraoka, çarpışmanın JAL uçağının Sahil Güvenlik uçağının kalkışa hazırlandığı Haneda'nın dört pistinden birine inmesi sırasında meydana geldiğini söyledi. Ulaştırma güvenliği yetkilileri, uçuş kontrol görevlileri ile iki uçak arasındaki teması analiz ediyordu ve çarpışmanın nedenini belirlemek için JAL yetkilileriyle görüşmeyi planlıyordu.

Hiraoka, tüm yolcuları ve mürettebatı güvenli bir şekilde tahliye etmek için “uygun önlemleri aldığı” için JAL'a övgüde bulundu.

Japan Airlines uçağındaki yolculardan 17 yaşındaki İsveçli Anton Deby, İsveç gazetesi Aftonbladet'e “Birkaç dakika içinde kabinin tamamı dumanla doldu” dedi. Kendimizi yere attık. Daha sonra acil durum kapıları açıldı ve kendimizi onlara attık.

READ  Yeni Zelanda, gelecek nesillere tütün satışını yasakladı

Debbie, “Kabindeki duman cehennem gibi yandı. Cehennem gibiydi. Nereye gittiğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yoktu, bu yüzden sahaya koştuk. Kaos vardı” diye ekledi Debbie.

Bir başka yolcu da NHK TV'ye, kabin görevlilerinin sakin olduğunu ve herkesten bagajlarını bırakmalarını istediğini, ardından tüm ışıkların söndüğünü ve kabin içindeki sıcaklığın artmaya başladığını söyledi. Yolcu, uçaktan canlı inemeyeceğinden korktuğunu söyledi.

Tüm yolcular ve mürettebat, inişten sonraki 20 dakika içinde kaçış kanallarından aşağı kayarak hayatta kaldı. Bazı yolcular medya röportajlarında ancak pist dışındaki çimenlik alana vardıklarında rahatladıklarını söyledi.

Japan Airlines, dört yolcunun tıbbi bir tesise götürüldüğünü ve şirketin yaralanma olup olmadığını kontrol ettiğini söyledi. NHK, 14 kişinin daha yaralandığını söyledi.

Ulaştırma Bakanı, yetkililerin yardım malzemelerinin ve diğer operasyonların etkilenen bölgeye ulaştırılmasında herhangi bir gecikmeyi önlemek için ellerinden geleni yaptığını söyledi. Ulaştırma yetkilileri, havaalanının diğer üç pistinin yeniden açıldığını söyledi.

Haneda, birçok uluslararası ve kıtalararası uçuşla Japonya'nın başkentine hizmet veren iki büyük havaalanından en yoğun olanıdır. Şehrin merkezi bölgelerine yakınlığı nedeniyle özellikle iş seyahatinde olanlar tarafından tercih edilmektedir.

Çift motorlu, çift koridorlu A350, birçok uluslararası uzun mesafe havayolu şirketi tarafından kullanılmaktadır. Airbus'a göre 570'den fazla uçak faaliyette.

Japan Airlines, web sitesine göre 16 adet A350-900 uçağı işletiyor. Geçtiğimiz günlerde hizmete sokmayı planladığı 13 yeni A350-1000 uçağının ayrıntılarını açıklayarak, “neredeyse 20 yıl sonra uluslararası hizmette yeni lider” olacağını söyledi. Bu uçaklardan ilki birkaç hafta önce geldi ve Haneda-New York JFK rotasında seyahat etmesi planlanıyordu.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin ticaret grubu, X sosyal medya platformunda düşüncelerinin iki uçaktakilerle olduğunu belirterek, “son iki günün Japonya için zor geçtiğini” söyledi.

___

Yamaguchi, Japonya'nın Kyoto kentinden bildirdi. Bu rapora Osaka, Japonya'dan Adam Schreck ve Kopenhag, Danimarka'dan Jan M. Olsen katkıda bulunmuştur.