Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Berkshire Hathaway Warren Buffett, Charlie Munger'a övgüde bulundu

Berkshire Hathaway Warren Buffett, Charlie Munger'a övgüde bulundu

Berkshire Hathaway CEO'su Warren Buffett, Munger'in ölümünden bu yana hissedarlara yazdığı ilk yıllık mektubunda, grubun eski başkan yardımcısı Charlie Munger'ı şirketin “mimarı” ve müthiş bir ortağı olarak hatırladı.

Buffett, hissedarlara yazdığı mektupta, “Charlie, günümüzün Berkshire'ının 'mimar'ıydı ve ben de onun günlük vizyonunu hayata geçirmek için 'genel yüklenici' olarak hareket ettim” diye yazdı.

Buffett, uzun süreli iş ortağıyla olan ilişkisinin “kısmen ağabey, kısmen sevgi dolu baba” olduğunu söyledi.

Buffett, “Charlie hiçbir zaman yaratıcı rolü için övgü aramadı, bunun yerine boyun eğmeme ve övgüler almama izin verdi. Bir bakıma onun benimle ilişkisi kısmen ağabey, kısmen sevgi dolu baba gibiydi” diye yazdı. “Haklı olduğunu bildiğinde bile kontrolü bana verdi ve hata yaptığımda bana hatamı asla hatırlatmadı.”

Warren Buffett'ın arkadaşı ve iş ortağı Charlie Munger, 99 yaşında hayatını kaybetti

Berkshire Hathaway CEO'su Warren Buffett (solda), Charlie Munger'ı milyarlarca dolarlık şirketin “mimarı” olarak anıyor. (Getty Images/Getty Images aracılığıyla Johannes Eisele/AFP)

“Fiziksel dünyada, büyük binalar mimarlarıyla ilişkilendirilirken, betonu dökenler ya da pencereleri takanlar kısa sürede unutulur. Berkshire büyük bir şirket haline geldi. Uzun süredir inşaat ekibinin başında olmama rağmen, Charlie'nin bunu yapması gerekiyor. sonsuza kadar devam ediyor ve mimar olmanın itibarını artırıyor.

Hissedarlara yazdığı mektupta Buffett, yatırımcılara nihai rakamları büyük oranda göz ardı etmeleri ve bunun yerine Berkshire'ın yatırımları hariç tutan işletme kazançlarına odaklanmaları yönünde çağrıda bulundu.

Önce Paramount, şimdi Apple. Warren Buffett'ın sahibi Berkshire, TECH GIANT'ın hisselerini satıyor

Buffett, “Rapor edilen rakamlarla Berkshire'ın tercih ettiği rakamlar arasındaki temel fark, bazen günde 5 milyar doları aşabilen gerçekleşmemiş sermaye kazançlarını veya zararlarını hariç tutmamızdır” diye yazdı. “İroniktir ki, 'optimizasyon'un dayatıldığı 2018 yılına kadar tercihimiz büyük ölçüde normdu. Galileo'nun yüzyıllar önceki deneyinin bize yukarıdan gelen emirlerle uğraşmamayı öğretmesi gerekiyordu. Ancak Berkshires'da inatçı olabiliriz.” “.

Buffett ayrıca şirketin devasa boyutunun “göz alıcı performans potansiyeli bırakmadığını” söyleyerek Berkshire'ın hisse senedi fiyatına ilişkin beklentileri de yumuşattı.

Buffett, “Bu ülkede Berkshire'da gerçek bir fark yaratabilecek yalnızca birkaç şirket var ve bunlar bizim tarafımızdan ve başkaları tarafından sürekli olarak seçildi” diye yazdı. “Bazılarını takdir edebiliriz, bazılarını ise edemeyiz.”

93 yaşındaki milyarder ayrıca yatırımcılara, halefi olan Başkan Yardımcısı Greg Appel'in “yarın Berkshire CEO'su olmaya her yönden hazır olduğu” güvencesini verdi.

Charlie Munger, başından ve omuzlarından vuruldu

Berkshire Hathaway'in başkan yardımcısı Charlie Munger, Los Angeles'ta Daily Journal Corp. hissedarlar toplantısında konuşuyor. (Patrick T. Fallon/Bloomberg, Getty Images/Getty Images aracılığıyla)

Buffett'ın Munger'e olan içten saygısı, iş ortağı ve arkadaşının Kasım ayında 99 yaşında ölmesinin ardından geldi.

Buffett öldüğü sırada yaptığı bir açıklamada, “Berkshire Hathaway, Charlie'nin ilhamı, bilgeliği ve katılımı olmasaydı şu anki konumuna inşa edilemezdi” dedi.

Buraya tıklayarak FOX Business'ı hareket halindeyken edinin

Munger, Berkshire'ın başkan yardımcısı olmasının yanı sıra bir emlak avukatı, Daily Journal Corp.'un başkanı ve yayıncısı, Costco yönetim kurulu üyesi, bir hayırsever ve bir mimardı.

Fox News Digital'den Stephenie Price bu rapora katkıda bulundu.