Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

24 Yaşındaki Bu İş Teklifini E-posta Yoluyla Nasıl 33.000 Dolar Arttırdı?

24 Yaşındaki Bu İş Teklifini E-posta Yoluyla Nasıl 33.000 Dolar Arttırdı?

Fiordaliso | an | Getty Resimleri

Samantha Linger, kariyerinin henüz birkaç yılında ama her zaman maaşı için pazarlık yaptı. Üniversiteden sonraki ilk işi için tazminat paketini 30.000 dolardan fazla artırdı ve bunu kişisel olarak yapmadı.

CNBC Make It’e konuşan 24 yaşındaki Linger, “E-posta üzerinden tamamen pazarlık yapabilirsiniz ve bunu yapmak bir konuşmanın stresini ve kaygısını ortadan kaldırabilir.”

İşte nasıl yaptım.

Lenger, aynı anda iki iş teklifi aldığında, North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde işletme okuyan üniversite birinci sınıfına sadece birkaç hafta geçmişti.

Bir şirket onu cezbetti, ancak diğeri biraz daha yüksek bir toplam tazminat teklif ediyordu, bu yüzden kendisini en iyi pozisyonda nasıl konumlandıracağını düşündü.

Lenger, neden ekibe katılmak istediğini yinelemek için en sevdiği şirketin işe alım görevlisine bir mektup yazdı. Sonra şeffaf bir şekilde daha iyi bir teklif teklif etti: “‘Çok heyecanlıyım ve teklif için gerçekten minnettarım ama XYZ’nin sunduğu benzer bir şirketten bir teklifim var’ dedim – temelde daha büyük bir oturum açma bonusu ve daha büyük bir genel paketti – ‘Benimle orada buluşabilir misin?'” “

Lenger, her şeyi net bir şekilde yazarak, teklif paketinin farklı kısımlarını aynı anda müzakere edebilir.

Samantha Lenger, e-posta yoluyla birkaç iş teklifi için pazarlık yaptı ve aynı yöntemi kullanan kişileri işe aldığını söylüyor.

Alexa Blazeviç

Daha yüksek rakamlarınızı ölçmek için rakip bir teklifiniz yoksa Lenger, bu bilgiyi LinkedIn veya Glassdoor gibi çevrimiçi ödeme veritabanları aracılığıyla bulabileceğinizi söylüyor. Daha da iyisi, ağınıza sorun. Lenger seçeneklerini değerlendirirken, arkadaşlarından gördükleri aralıklar hakkında saha içi teklifler istedi. Ayrıca, ağında kariyerlerinde yaklaşık bir ila üç yıl olan bazı kişileri işe aldı.

READ  Tether (USDT) stablecoin'inin geri çekilmesi 10 milyar doları aştı

Ayrıca, potansiyel ikramiyeler, sağlık veya evden çalışma ücreti, ücretli izin veya başlangıç ​​tarihi gibi taban maaşın ötesinde pazarlığa açık herhangi bir şey olup olmadığını görmek için iyi bir zaman olabilir.

Lenger’in durumunda, e-postasını gönderir göndermez işe alım görevlisi, başvurusunu işe alma ekibine götürüp kendisine geri döneceklerini söyledi.

Bir hafta sonra işe alan kişi büyük bir noktayla yanıt verdi: 10.000 $’ lık bir maaş artışı, 5.000 $’ lık oturum açma ikramiyesi ve orijinal tekliften yaklaşık 33.000 $ daha büyük bir tazminat paketi anlamına gelen daha fazla hisse senedi seçeneği.

Lenger artık serbest pazarlamacı olarak çalışıyor ve her zaman kendi işi adına müşteriler ve satıcılarla pazarlık yapıyor.

Aynı zamanda bir işe alım müdürüydü ve bir keresinde e-posta yoluyla daha fazla para için pazarlık yapmak için benzer bir taktik kullanan bir adayı işe aldı. Lenger, işe alma deneyiminden, oturum açma ikramiyesi veya yer değiştirme yardımı gibi tek seferlik ücret artışlarını kabul etmenin, büyük bir maaş zammı almaktan genellikle daha kolay olduğunu öğrendi.

Önceden bilmek isteyeceğiniz bir şey varsa, diyor Linger, insanların müzakere için sizden ne kadar bekleyeceklerini tam olarak anlamanız çok önemli olacaktır. Başvururken, “Bana bunu söyleyen akıl hocaları olmasına rağmen, sol alanın dışında olduğumu düşündüm” diyor.

Linger, “İşe alım oyunundaki herkes, insanlardan pazarlık yapmasını bekler veya en azından bunun söz konusu olmadığını düşünür” diye ekliyor. Genç işçileri, araştırmalarını yapmak ve mevcut pazara dayalı olarak ücretleri müzakere etmek için yetkilendirilmiş hissetmeye teşvik eder. İşçiler için kaldıraç bugün son yıllardaki kadar güçlü olmayabilir, ancak pazar hala genel olarak iş adayları için elverişli.

İşe alma ekipleriyle müzakere açısından Linger, “Bunu daha önce görmemişler gibi değil” diyor.

READ  New York Community Bancorp'un kredi notu gayrimenkul endişeleri nedeniyle hurdaya düşürüldü

Paranız, işiniz ve hayatınız konusunda daha akıllı ve daha başarılı olmak ister misiniz? Yeni bültenimize abone olun!

Ücretsiz CNBC raporunu alın, Resesyonda olup olmadığımızı anlamanın 11 yoluKelly Evans’ın bir durgunluğun başladığını veya çoktan başladığını gösteren en önemli göstergeleri gözden geçirdiği kitap.

amorti: “Asla En Fazlasını Önce Sana Ödemeyecekler”: 3 Yeni Mezun Üniversiteden Sonra Maaş Pazarlığının Önemini Anlatıyor