Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Berlin’de binlerce kişi ‘saf’ Ukrayna barış mitingine katıldı – DW – 25.02.2023

Cumartesi öğleden sonra Berlin polisi, tartışmalı sosyalist politikacı Sahra Wagenknecht ile yazar ve önde gelen feminist Alice Schwarzer tarafından Berlin’in merkezinde düzenlenen bir etkinliğe yaklaşık 13.000 kişinin katıldığını söyledi.

Barış için İsyan yürüyüşünü düzenleyenler, gösterinin halk desteğini zayıflatabileceğini söyleyen Şansölye Olaf Scholz da dahil olmak üzere birçok politikacıdan ağır eleştiriler aldı. Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşı.

Organizatörler, bölgedeki potansiyel katılımın 10.000 olduğunu tahmin etmişti, ancak polis tahminleri, donma sıcaklıklarına ve dona rağmen bu rakamları aştı.

Rusya yanlısı duruşları nedeniyle parti meslektaşlarının eleştirilerine maruz kalan asi Sol Parti siyasetçisi Wagenknecht, Schwarzer’i büyük bir katılımla karşıladı ve sık sık bir “yurttaş hareketi” veya “barış hareketi”nden bahsetti.

Bazı göstericiler zararsız pankartlar veya “Silahsız barış yapın” gibi sloganlar taşırken, diğerleri daha tartışmalıydı. Tarihte Adolf Hitler, Kaiser Wilhelm ve Napolyon gibi eski diktatörlerin bölgeyi fethetmesiyle Schultz ve Dışişleri Bakanı Annalina Berbock Ukrayna hükümetine silah gönderiyor gibi görünüyor.

Barış Mitingi nedir?

Cumartesi günkü miting, katıldığı bir Ukrayna dayanışma protestosunu takip ediyor Berlin’de yaklaşık 10.000 kişi Cuma gecesi – Rus işgalinin yıldönümü.

Polis daha önce Brandenburg Kapısı’nda meydana gelen olayın aşırı sağcı gruplar tarafından kendi çıkarları için desteklenebileceğinden korktuğunu dile getirmişti.

Change.org’a göre iki hafta önce Wagenknecht ve Schwarzer, 620.000’den fazla imzayla desteklenen bir “Barış Manifestosu” yayınladı.

Eski Sosyalist Sol Parti lideri Sahra Wagenknecht (sağda) ve yayıncı Alice Schwarzer (solda) barış manifestolarını yayınladıklarından dolayı ateş altında kaldılar.Fotoğraf: Christian Mange/Reuters

Çift, her iki tarafta da “müzakereler ve uzlaşmalar” görmek istediklerini söylüyor Ukrayna’daki çatışma Olası bir nükleer savaşa dönüşmesini önlemek için.

Almanya, Ukrayna’nın kuruluş yıldönümünü yürüyüş ve protestolarla kutluyor

Bu tarayıcı video bileşenini desteklemiyor.

Toplantıda neler konuşuldu?

Kalabalık, son yıllarda alışılmadık görüşleriyle tanınan bir dizi podyum konuşmacısını dinlemek için Cumartesi öğleden sonra Brandenburg Kapısı’nda toplandı.

Wagenknecht dinleyicilere, açıklamalarının Almanya’da “gerçek histeriyi” ateşlediğini söyledi ve bunu yalanladı.

Almanya’daki “Parts of Politics and Media”da sık sık “histerik haykırışlara” atıfta bulunarak, “Bizden gerçekten korkuyorlar. Yeni bir barış hareketinden korkuyorlar.”

Wagenknecht, “Ukraynalıların korkunç acılarını ve ölümlerini sona erdirmekle ilgili. Bu, Rusya’ya sürekli olarak daha fazla silah sağlamak yerine, Rusya’ya müzakere teklifinde bulunmakla ilgili” dedi.

Schwarzer, Barbock’u seçti

Bu arada Schwarzer, katılan herkes için sahnenin yakınında yer olmamasının “gerçek bir utanç” olduğunu söyledi.

Schwarzer, “Pasifist kelimesi bir hakarete dönüştü ve bunu hayal etmek solak olur” dedi.

Sonunda yapamayacağını düşünerek “Ukrayna’yı Rusya’yı yenebileceğine ikna etmenin gerçek bir suç eylemi” olduğunu söyledi.

Schwarzer, Dışişleri Bakanı Annalena Berbock’tan bahsedilmesi seyircilerden yuhalama aldığında da durakladı ve isminin düşürülmesine “güvenebileceğiniz” göründüğünü söyledi.

“Dışişleri bakanı mesleği gereği bir diplomat, hatta ülkenin en önde gelen diplomatı. Peki bu dışişleri bakanı ne yapıyor? Bu çok ciddi durumda Rusya ile müzakerelere girmiyor gibi görünüyor, ancak öyle olmasını ummaktan başka çare yok. gizlice. , kapalı kapılar ardında – ama öyle hissettirmiyor,” dedi Schwarzer.

Berbock karşı çıksa bile Rusya ile müzakerelerin savaşı bitirmenin tek yolunu kanıtlayacağını söyledi, öyleyse neden şimdi müzakerelere başlamıyorsunuz?

Eski bir Alman subayı ve tartışmalı ekonomist

İlk konuşmacı olarak Columbia Üniversitesi’nden ABD’li profesör ve ekonomist Jeffrey Sachs video bağlantısıyla katıldı ve İngilizce konuştu.

Son yıllarda COVID’in Çin dezenformasyonunu yansıtan bir ABD biyolojik silahı olduğu yönündeki spekülasyonlarıyla tanınan Sachs, izleyicilere savaş hakkında “gerçek” olarak tanımladığı çeşitli şüpheli iddiaları anlattı. Bunlar, ABD’nin çatışmanın başlarında barış görüşmelerini engellediği, “çürütülemez kanıtların” ABD’nin Kuzey Akım boru hatlarını havaya uçurduğunu gösterdiği ve Rusya’nın, Ukrayna’nın yapmayacağına dair garantilerin olmaması nedeniyle Ukrayna’yı işgal ettiği iddialarını içeriyordu. katılmak. NATO.

Eski bir Alman askeri subayı olan ve şansölye olan Erich Wad olayı “safça” olmakla eleştirdi ve bunun NATO’nun konumunu en iyi şekilde tanımladığını savundu. Çoğu konuşmacı gibi, çatışmanın bir “yıpratma savaşı” haline geldiğini söyledi.

Fade, “Açık olan şu ki, aylardır silah veriyoruz, ancak başka bir şey düşünemiyoruz” dedi. Askeri yardımın siyasi hedeflerle bağlantılı olması gerektiğini söyledi ve mevcut çatışmada bu hedefleri belirlemenin kolay olmadığını söyledi.

“Barış” hareketinin tepkisi ne?

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz bu hafta ZDF’ye barış bildirisindeki inancı paylaşmadığını söyledi.

“Rusya cumhurbaşkanı şu anda tüm hedeflerini gerçekleştirmesine izin veren koşulsuz teslim olan tek bir müzakere biçimini kabul ediyor” dedi.

Şansölye Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck, “her aklı başında insan barış ister” konusunda ısrar etti.

Ancak Yeşil Parti siyasetçisi, ARD’nin Focal Point televizyon programına mitingi düzenleyenlerin “emperyalist bir diktatör” tarafından Avrupa’ya dayatılan barış benzeri bir şeyi teşvik etmeye çalıştıklarını söyledi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sosyalist Sol Parti de katılmayı reddetti.

Rus yazar Viktor Yerofeyev, açıklamayı “sadece saf değil, aynı zamanda aptalca” olarak nitelendirdi.

“Bir şeyi anlamalısınız” dedi: “Putin’in rejimi Hitler’inkinden çok uzak değil. Ve 2. Dünya Savaşı’nın ortasında birinin Hitler’e barış teklif ettiğini düşünelim.” Doğrulanmış Gazete.

mm, msh/rc (AFP, dpa, KNA)

READ  Orban, Ukrayna'dan çekilmesini istedi - POLITICO