Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna Taarruzu İlerliyor – New York Times

Ukrayna Taarruzu İlerliyor – New York Times

Rus yetkililer Pazar günü, 23 Ağustos’ta Moskova’nın kuzeyinde özel bir uçak kazasında ölen 10 kişinin uçağın manifestosunda yer alan kişiler olduğunu doğruladı.

Bunların arasında en öne çıkanı, iki ay önce Rus askeri liderliğine karşı kısa bir isyana öncülük eden, Rus Wagner paralı asker grubunun lideri ve işadamı olan 62 yaşındaki Yevgeny Prigozhin’di. Salı günü Rusya’nın St. Petersburg kentinde toprağa verildi.

Bir diğeri ise uzun süredir Prigozhin’de teğmenlik yapan 53 yaşındaki Dmitry Utkin’di. Wagner’in paralı asker grubu adını, Adolf Hitler’in favorisi olan besteci Richard Wagner’i onurlandırmak için seçtiği çağrı işaretinden almıştır. Bay Oetken’di bu. Perşembe günü Moskova’nın dışına defnedildiRus basınında çıkan haberlere göre.

Gemideki diğerleri Wagner’in ortaklarıydı ve üçü uçuş ekibi üyesiydi: iki pilot ve bir uçuş görevlisi. İşte The Times’ın onlar hakkında öğrendikleri.

Valerie Çekalov

Londra merkezli bir Rus muhalif haber kaynağı olan Dossier Center’a göre, Wagner’in lojistik şefi Bay Chekalov (47), Bay Prigozhin’in Suriye ve Afrika da dahil olmak üzere yurtdışındaki birçok projesini yönetti.

Geçen ay Dışişleri Bakanlığı Uygulanan cezalar Bay Prigozhin adına hareket ettiği ve Rusya’ya mühimmat sevkiyatını kolaylaştırdığı için Bay Chekalov aleyhine dava açıldı.

Salı günü Rusya’nın St. Petersburg kentindeki Kuzey Mezarlığı’na gömüldü.

Yevgeni Makaryan

Dossier Center’a göre Bay Makarian, Mart 2016’da Wagner’e katıldı ve 2018’de Suriye’de Wagner saldırı güçleriyle birlikte savaştı.

Merkeze göre o yıl Amerikan uçakları bir saldırıya karşılık verdiğinde yaralanmıştı. New York Times, savaşı yeniden anlatırken, Wagner paralı askerleri de dahil olmak üzere Suriye yanlısı savaşçıların, IŞİD’e karşı savaşan Amerikan güçlerinin dahil olduğu en kanlı savaşlardan birinde Batı Suriye’deki Amerikan, Kürt ve Arap güçlerine saldırdığını bildirdi.

READ  Nijerya, dijital para birimine ödeme yapmak için ATM'den para çekme işlemlerini günde 45 ABD Doları ile sınırlıyor

Sergey Propostin

44 yaşındaki Bay Probostin, Bay Prigozhin’in korumalarından biriydi.

Yerel basında onun Rusya’nın Rostov bölgesindeki Novoçerkassk’tan olduğu bildirildi.

Dosier Center’a göre 2009’da sona eren İkinci Çeçen Savaşı’na katılmıştı. Rus medyası yaralandığını bildirdi.

Basında çıkan haberlerde onun Mart 2015’te Wagner’e katıldığı ve Prigozhin ile görüştükten kısa bir süre sonra St. Petersburg’a taşındığı söylendi, ancak bunun ne zaman olduğu belli değil.

Nikolai Matyusyev

Dosya Merkezi, Wagner’in çalışan listelerinde bu isimde bir kişiyi bulamadığını ancak Ocak 2017’den bu yana Wagner’in yanında görev yapan ve Suriye’de savaşan Nikolai Matusevich’i bulduğunu söyledi.

Alexander Totmin

Sosyal medya hesaplarına göre 28 yaşındaki Bay Totmin, aynı zamanda Bay Prigozhin’in korumalarından biriydi. Biyografik bilgiler ve hesaplardaki yayınlar onun Batı Sibirya’daki Altay Bölgesi’nin yerlisi olduğunu gösteriyor.

Alexei Levshin

Sayın Levchin uçağın pilotuydu. Rus medyasının aile üyeleriyle yaptığı röportajlara göre kendisi, Moskova’nın güneyinde ve Ukrayna sınırının birkaç yüz mil doğusunda yer alan Rusya’nın Tambov bölgesindendi ve her zaman pilot olmak istemişti.

Tambov ile Moskova arasında yer alan Ryazan bölgesindeki Sasovsky Sivil Havacılık Okulu’nun yanı sıra St. Petersburg Sivil Havacılık Akademisi’ne gittiği bildirildi.

Eşi Svetlana, Rus medyasına yaptığı açıklamada, kendisinin yedi yıldır havacılık sektöründe çalıştığını ve düşen uçağa binmeden önce kısa bir süre evde olduğunu söyledi.

Kızı Anastasia, Rus televizyon kanalı RBK’ya Bay Prigozhin ile birkaç yıldır çalıştığını söyledi. “Babam çok iyi bir insandı” dedi. “O, dışa dönüktü, iyi kalpliydi, herkese yardım ediyordu, hayatı seviyordu ve harika, çalışkan bir baba ve kocaydı. Bizi candan sevdi, her zaman böyle hissetti, şefkatli, cömert ve gerçek bir aile babası.”

Rüstem Kerimov

29 yaşındaki Kerimov uçağın yardımcı pilotuydu. Rus medyasına göre Ural Dağları yakınındaki bir sanayi merkezi olan Perm şehrinde doğdu ve St. Petersburg’da yaşadı.

READ  Hazine Bakanı Yellen, IRS'nin 'tamamen yeniden inşa edilmesi' gerektiğini söyledi

Babası Şükür Kerimov, Rus medyasına, Kerimov’un Rusya’nın en büyük yolcu taşıyıcılarından biri olan S7 Havayolları’nda çalışmadan önce orduda görev yaptığını söyledi. İki ay önce yeni bir iş için St. Petersburg’a taşındı.

Bay Kerimov, son yolculuğundan önce annesini arayarak uçakla seyahat edeceğini bildirdi.

Bay Karimov’un geçmişte Bay Prigozhin ile çalışıp çalışmadığının bilinip bilinmediği belli değil. Babası, oğlunun Bay Prigozhin’in uçakta olacağını bilmediğini ve onun “sadece bir pilot” olduğunu ekledi.

Kristina Raspopova

39 yaşındaki Bayan Raspopova, uçuş görevlisiydi ve uçaktaki tek kadındı.

Facebook sayfasına göre Kazakistan’da doğdu, Moskova Hukuk ve Finans Üniversitesi’nde okudu ve boşandı. Sosyal medya profillerine göre Bayan Raspopova, memleketi Moskova’da yaşayan bir “VIP hostes”ti.

Bavulunun ve yemeğinin fotoğrafı olan son Facebook gönderisi, uçak kazasından bir gün önce gelmişti.