Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beryl Kasırgasının Karayipler’e yaklaşırken “tehlikeli” büyük bir fırtınaya dönüşmesi bekleniyor

Beryl Kasırgasının Karayipler’e yaklaşırken “tehlikeli” büyük bir fırtınaya dönüşmesi bekleniyorCNN

beril2024 Atlantik sezonunun ilk kasırgası olan kasırga, Barbados ve Windward Adaları’na doğru ilerlerken hızla yoğunlaşıyor ve hasar verici kasırga kuvvetinde rüzgarlar ve yaşamı tehdit eden fırtına dalgası getiriyor.

Ulusal Kasırga Merkezi, Beryl’in Pazar veya Pazartesi gecesi Windward Adaları’na ulaştığında “tehlikeli büyük bir kasırga”ya dönüşmesinin beklendiğini söyledi. İlk kasırganın ortalama tarihinin 11 Ağustos olduğu göz önüne alındığında, bu sezon ilk kasırganın erken zamanlaması alışılmadık bir durum.

Kasırga Merkezi’nin sabah saat 2’de ET güncellemesinde Beryl Kasırgası’nın Barbados’un yaklaşık 530 mil doğu-güneydoğusunda yer aldığı ve saatte 20 mil hızla batıya doğru hareket ettiği belirtildi. Pazar gecesinden itibaren hayatı tehdit eden rüzgarların ve fırtına dalgasının gelmesi bekleniyor.

“Beryl Fırtınası’nın gözü Rüzgâr Adaları’nın bazı kısımlarında hareket ederken yıkıcı rüzgâr hasarı bekleniyor.” Ulusal Kasırga Merkezi dedi. “Hayatı tehdit eden fırtına dalgası, Beryl’in kasırga uyarı ve izleme alanlarında karaya indiği yerin yakınındaki karadan akış alanlarında su seviyelerini normal gelgit seviyelerinin 5 ila 7 feet üstüne kadar yükseltecek.”

Rüzgar hızlarının 24 saatten kısa sürede 35 mil/saatten 75 mil/saat hıza çıkmasıyla kasırganın gücü hızla artıyor. Hızlı şiddetlenme, rüzgar hızının 24 saatlik bir süre içinde 35 mil/saat veya daha fazla artması olarak tanımlanır. Kasırga Merkezi’nden sabah saat 2’de ET’ye yapılan güncellemeye göre Beryl’in maksimum sürekli rüzgarları, daha güçlü rüzgarlarla birlikte yaklaşık 90 mil/saattir.

“Hızlı bir şekilde yoğunlaşmasını bekliyoruz ve Beryl’in Barbados ve Windward Adaları gibi yerlere ulaşmadan önce büyük bir kasırga haline gelmesini ve gelecek yılın ilk bölümlerine girerken doğu ve orta Karayipler’e doğru ilerlerken güçlü bir kasırga olmaya devam etmesini bekliyoruz. Ajansın Ulusal Okyanus ve Atmosfer Araştırması Direktörü Mike Brennan, Cumartesi günü CNN için Frederica Whitfield’ı söyledi.

READ  İngiltere'nin Truss'u iş bulmakta zorlanırken, yeni bir maliye bakanı hatalar yaptığını söylüyor

Büyük bir kasırga, “önemli can kaybı ve hasar” potansiyeli taşıyan Kategori 3 veya daha üstü olarak sınıflandırılır.

Brennan, kasırga uyarılarının yapıldığı yerlerde yaşayanların büyük fırtınaların etkilerine karşı hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Beril, şiddetli yağmurlar, kasırga kuvvetli rüzgarlara zarar verme, fırtına dalgası ve tehlikeli dalgalar riskini beraberinde getiriyor. Merkeze göre, toplam 3 ila 6 inç yağmur, Pazar gecesi ve Pazartesi günü Windward Adaları’nda yerel su baskınlarına yol açabilir.

Kasırga uyarıları Barbados için geçerliSaint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler ve Grenada. Martinik ve Tobago için de tropikal fırtına uyarıları yapıldı ve Dominika için tropikal fırtına uyarısı yapıldı.

Ulusal Kasırga Merkezi Cumartesi günü, “Orta ve Batı Karayip bölgesiyle ilgilenenler bu sistemin ilerleyişini izlemeli” uyarısında bulundu.

CNN Fırtına Gemisi

Cumartesi günü saat 21.00’de Beryl’in uydu görüntüsü.

Brennan’a göre kasırga mevsiminin bu kadar erken bir döneminde Beryl’in hızla yoğunlaşması oldukça sıra dışı. Haziran ayında Küçük Antiller’in Orta Atlantik doğusunda tropik sistemlerin oluşması, özellikle de güçlü sistemlerin oluşması nadirdir, çünkü bu yalnızca birkaç bölgede meydana gelmiştir. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi kayıtlarına göre.

Orta ve doğu Atlantik genellikle Ağustos ayında daha aktif hale geliyor, bunun nedeni kısmen okyanus sıcaklıklarının yükselip gelişmekte olan sistemleri beslemesi için zaman olması.

Ancak bu yıl Atlantik Havzası’nda El Niño’dan La Niña mevsimine geçiş nedeniyle normalden yüksek su sıcaklıkları ve rüzgâr kesmesinde azalma görüldü; bunların her ikisi de tropik gelişmeyi körükledi.

Brennan, “Beryl, yılın bu döneminde okyanus sularının çok sıcak olduğu bir ortam buldu” dedi.

Brennan, Atlantik Havzası’ndaki daha sıcak suların, tropik fırtınalara ve kasırgalara daha doğudaki bir ortamda daha hızlı gelişme fırsatı verdiğini, bunun da 1 Haziran’dan itibaren sürecek olan kasırga sezonunun başlarında fırtınaların daha güçlü ve dolayısıyla daha yıkıcı olmasına olanak sağladığını söyledi. 30 Kasım.

READ  Yalnız balina büyük beyaz köpekbalığını öldürdü

Brennan, “Bu normalde ağustos veya eylül aylarında gördüğünüz okyanus suyu, ancak şimdi bunu haziran sonlarında görüyoruz” dedi. “Bu, kasırga sezonunun geleneksel zirvesine ulaşmadan önce tropik Atlantik’in derinliklerinin daha fazlasını formasyona açıyor.”

Karayip adaları vatandaşları kasırga öncesi hazırlıklı olmaya çağırıyor

Beryl Kasırgası yaklaşıp güçlenirken birçok Karayip ülkesi kasırga gözlemleri ve uyarıları altında olduğundan, yetkililer sakinleri ihtiyati tedbir almaya çağırıyor.

Barbados’taki yetkililer, Pazar gecesi geç saatlerde adanın fırtınanın etkisini hissetmesinin beklendiğini söyledi. Hava durumu servisi çok güçlü rüzgarlar, 3 ila 6 inç yağmur, “tehlikeli” deniz koşulları ve enerji tesislerini devre dışı bırakabilecek şiddetli fırtınalar öngörüyor.

İçişleri ve Enformasyon Bakanı Wilfred Abrahams yaptığı açıklamada, “Tüm olağan kasırga hazırlıklarımız sürüyor. Bu sistemin Barbados üzerindeki etkilerini görmek için 48 saatten az bir süremiz var. Lütfen zamanınızı çok akıllıca kullanın.” dedi.

Chandan Khanna/AFP/Getty Images

Cumartesi günü Bridgetown, Barbados’ta kapalı bir bina.

Saint Vincent ve Grenadinler’de Başbakan Ralph Gonsalves, fırtınanın Pazartesi sabahı Kategori 2 kasırga olarak adaları vurabileceği konusunda uyardı. Hava durumu servisi, saatte 74 ila 180 mil veya daha fazla kuvvetli rüzgarlar ve 4 ila 6 inç yağış bekliyor.

Gonsalves, başkent Kingston için “Bu kasırga yoluna girdiğinde Kingston sular altında kalacak” dedi. “Normalde, nispeten kısa bir süre içinde beş inçlik yağmur – sürekli yağmur – şehri sular altında bırakırdı. inç kesinlikle şehri sular altında bırakacak.

Saint Lucia’da hükümet, fırtınanın bölgeye “orta ila şiddetli yağmur, gök gürültülü sağanak ve şiddetli rüzgarlar” getirebileceği konusunda uyardı. Başbakan Philippe J. Pierre, bölge sakinlerine gerekli hazırlıkları yapmalarını ve aile acil durum planlarını gözden geçirmelerini tavsiye ediyor.

Grenada’da Ulusal Afet Yönetim Ajansı ayrıca sakinleri afet tedarik ekipmanı sağlayarak, ağaçları budayarak ve sarkan dalları budayarak, kanalizasyon borularını temizleyerek ve acil durum barınaklarının nerede olduğunu bilerek hazırlanmaya çağırıyor.

Chandan Khanna/AFP/Getty Images

Cumartesi günü Beryl Kasırgası yaklaşırken Barbados Bridgetown’da arabalar bir benzin istasyonunda sıraya giriyor.

Atlantik’in bu bölümünde yazın başlarında oluşan bu sistemler, yaklaşmakta olan aktif kasırga mevsiminin bir işareti. Şuradan ara: Normalde okyanus sıcaklıkları haziran ve temmuz aylarında tropikal sistemlerin gelişmesine yardımcı olacak kadar sıcak değildir.

Ulusal Hava Servisi Tahminciler tahmin ediyor Bu sezon adı geçen 17 ila 25 fırtınadan sekiz ila 13’ü, dört ila yedi büyük kasırga da dahil olmak üzere kasırgaya dönüşecek.

Brennan, “Bu ortalamanın oldukça üzerinde” dedi.

Hava durumu servisi, bunun “rekora yakın Atlantik sıcaklıkları, Pasifik’te gelişen La Niña koşulları, daha düşük Atlantik ticaret rüzgarları ve daha az rüzgar kesmesi gibi faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığını ve bunların hepsinin tropik fırtına oluşumunu destekleme eğiliminde olduğunu” söylüyor.