Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beril yılın ilk büyük Atlantik kasırgası oluyor

Beril yılın ilk büyük Atlantik kasırgası oluyor

SAN JUAN, Porto Riko (AP) – Beril Cumartesi günü güneydoğu Karayip Denizi’ne doğru ilerlerken kasırgaya dönüştü; burada tahminciler, Pazar günü geç saatlerde veya Pazartesi günü erken saatlerde Barbados’a ulaşmadan önce tehlikeli bir büyük fırtınaya dönüşmesinin beklendiği konusunda uyardı.

Rüzgar hızı en az 178 km/saat olan büyük bir kasırga, Kategori 3 veya daha yüksek bir kasırga olarak kabul edilir. Colorado Eyalet Üniversitesi’nden kasırga araştırmacısı Philip Klotzbach’a göre Cumartesi gecesi Beryl, Haziran ayında tropik Atlantik’teki en doğudaki kasırga oluşumunu işaretleyen Kategori 1 kasırgaydı ve 1933’te belirlenen rekoru kırdı.

Barbados, Saint Lucia, Grenada ve Saint Vincent ve Grenadinler için kasırga uyarısı yapıldı. Martinik ve Tobago için tropikal fırtına uyarısı, Dominika için ise tropikal fırtına alarmı verildi.

“Bırakın derin tropik bölgelerin bu kadar doğusunu, Atlantik’in herhangi bir yerinde Haziran ayı için büyük (Kategori 3+) bir kasırga tahminini görmek şaşırtıcı. #beril Florida merkezli kasırga uzmanı Michael Lowry, X’te “Haziran ayı sonlarında kaydedilen en sıcak sularda hızlı fırtına organizasyonu” yazdı.

Barbados Meteoroloji Servisi Müdürü Sabo Best, kasırganın merkezinin Barbados’un 45 kilometre güneyinden geçmesinin beklendiğini söyledi. Meteorologlar daha sonra fırtınanın Karayip Denizi’ni geçerek Jamaika ve ardından Meksika’ya ulaşmasını bekliyor.

Cumartesi gecesi, Beryl Kasırgası’nın merkezi Barbados’un yaklaşık 660 mil (1.060 kilometre) doğu-güneydoğusundaydı ve maksimum sürekli rüzgar saatte 80 mil (saatte 130 kilometre) idi. Batıya doğru 35 km/saat hızla ilerliyordu.

Miami merkezli ABD Ulusal Kasırga Merkezi, “Kasırganın artık hızla yoğunlaşması bekleniyor.” dedi.

Atmosfer bilimleri araştırmacısı Tomer Borg, Beryl’in Cuma günü saatte 35 mil hızla esen rüzgarlarla tropikal bir çöküntü olduğunu belirtti.

Sosyal medya platformu X’te “Bu, ön verilere göre Beryl’in kasırgaya dönüşmeden önce hızlı şiddetlenme kriterlerini zaten karşıladığı anlamına geliyor” diye yazdı.

READ  Ukrayna'da savaşta yaralanan çocukların yaraları deriden daha derin

Miami Üniversitesi’nden tropik meteoroloji araştırmacısı Brian McNoldy’ye göre, sıcak sular beril yakıtını besliyordu; derin Atlantik Okyanusu’ndaki okyanus ısısı içeriği, yılın bu zamanlarında şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Beril aynı zamanda Klotzbach’a göre tropik Atlantik’in bu kadar doğusunda kaydedilen en güçlü Haziran tropik fırtınasıdır.

Barbados Başbakanı Mia Mottley Cumartesi akşamı halka açık bir konuşmasında, tüm işletmelerin Pazar akşamına kadar kapatılması çağrısında bulunarak, “Tamamen tetikteyiz ve kendimiz, ailelerimiz ve komşularımız için elimizden gelen her önlemi almamız gerekiyor.” dedi. “Kimsenin hayatını riske atmak istemiyoruz”

Binlerce kişinin Barbados’ta olduğunu kaydetti. Twenty20 Kriket Dünya Kupası FinaliBaşkent Bridgetown’da düzenlenecek büyük uluslararası kriket turnuvası bugün Cumartesi günü Hindistan’ın Güney Afrika’yı yenmesiyle başlıyor. Bu turnuva kriketteki en büyük etkinlik olarak kabul ediliyor.

Pittsburgh’da yaşayan 33 yaşındaki doktor Shashank Moskova gibi bazı hayranlar, fırtınadan önce uçuşlarını hızla değiştirerek oradan ayrıldı.

Mosco, telefonla yaptığı görüşmede daha önce hiç kasırga görmediğini belirterek, “Ben de kasırgaya yakalanmayı planlamıyorum.”

Kendisi ve Hindistan hayranı olan eşi, Brill’i kendisine fırtınadan bahseden bir taksi şoförü sayesinde öğrendi.

Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves Cumartesi günü halka açık bir konuşma yaparak barınakların Pazar akşamı açılacağını söyledi ve insanları hazırlıklı olmaya çağırdı. Yetkililere hükümet araçlarına yakıt ikmali yapmalarını emretti ve bakkalların ve benzin istasyonlarının fırtına öncesine kadar açık kalmasını istedi.

Hükümetin fırtına haberlerini yayınlayan radyo istasyonlarını kesintiye uğratması nedeniyle şimdiden özür dileyerek, “Eğer saatleri sınırlı tutarsanız, çok fazla yoğunluk olacak” dedi. “Kriket taraftarları bilgi vermek zorunda kalacağımız gerçeğine katlanmak zorunda kalacaklar… bu bir ölüm kalım meselesi.”

Beril, olması beklenen ikinci fırtınadır. Yoğun kasırga sezonuAtlantik Okyanusu’nda 1 Haziran’dan 30 Kasım’a kadar sürer. Bu aydan daha erken, Tropikal Fırtına Alberto Fırtına, dört kişinin ölümüne yol açan şiddetli yağmurlarla kuzeydoğu Meksika’da karaya çıktı.

READ  Ukrayna Savunma Bakanı, ABD füze sistemlerinin oyunun kurallarını değiştirdiğini söyledi

Lowry, 1851’e kadar uzanan kayıtlarda, Karayipler’in doğusundaki tropik Atlantik Okyanusu’nda haziran ayında adı geçen yalnızca beş fırtınanın oluştuğunu ve bunlardan yalnızca birinin kasırga olduğunu kaydetti. Bunun 1933’teki ilk kasırga olduğunu ve tarihteki en aktif kasırga mevsimi olduğunu söyledi.

Barbados’taki bir pansiyonun müdürü Mark Spence, telefonla yaptığı açıklamada yaklaşan fırtına konusunda sakin olduğunu söyledi.

“Bu mevsim ve her an bir fırtına gelebilir” dedi. “Ben her zaman hazırlıklıyım. Evimde her zaman yeterli yiyecek bulunur.”

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, 2024 kasırga sezonunun ortalamanın oldukça üzerinde olmasını ve 17 ila 25 arasında fırtınanın adlandırılmasını bekliyor. Tahmin, 13’e kadar kasırga ve dört büyük kasırga öngörüyor.

Ortalama Atlantik kasırga sezonu, yedisi kasırga ve üçü büyük kasırga olmak üzere 14 adlandırılmış fırtına üretir.

Beryl’in Barbados ve komşu adalara 15 cm’ye kadar yağmur yağması bekleniyor ve 4 metreye kadar olan dalgalar için yüksek sörf uyarısı etkinleştirildi. Yedi feet’e (iki metre) kadar bir fırtına dalgası da bekleniyor.

Fırtına, ikiz ada ülkesi Trinidad ve Tobago’nun başkent İspanya Limanı’nda ilgisiz bir hava olayı sonucu büyük bir su baskını yaşamasından birkaç gün sonra güneydoğu Karayip Denizi’ne yaklaşıyor.

Karayip liderleri sadece Beryl için değil, aynı zamanda Beryl’in yolunu yakından takip eden ve gelecek hafta ortasına kadar tropik bir depresyona dönüşme ihtimali %70 olan bir grup fırtınadan da endişe duyuyor.

Bu arada A. İsimsiz bir fırtına Haziran ayının başlarında meydana gelen sel, Güney Florida’nın bazı bölgelerine 20 inçten (50 cm) fazla yağmur yağdırdı, birçok sürücü su basmış sokaklarda mahsur kaldı ve alçak bölgelerdeki bazı evlere su bastı.