Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beytüllahim'deki bombalanan İsa'nın Doğuşu heykeli güçlü bir mesaj veriyor Gazze

Beytüllahim'deki bombalanan İsa'nın Doğuşu heykeli güçlü bir mesaj veriyor  Gazze

İsa'nın Doğuşu'ndaki yıkılan mağara sahnesi, İsa'nın ailesinin ve şimdi de Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü durumu simgeliyor.

Beytüllahim, Batı Şeria'yı işgal etti – Beytüllahim bu yıl kasvetli ve sessiz. Noel ağacı yok, tatil ışıkları ya da görülecek turistler yok.

Bunun yerine, savaş bölgesinin ortasında bulunan İsa'nın doğduğu şehir, Noel'i güçlü ve dokunaklı bir mesajla kutluyor: Filistin'le dayanışma.

Kutsal Aile Mağarası kıyamet tablosunu tasvir eden bir heykeldir: Birçok Hıristiyanın geleneksel olarak İsa'nın Beytüllahim'de doğduğu yer olduğuna inandığı geleneksel Doğuş Mağarasının yıkılmış bir versiyonudur. Artık Beytüllahim'deki Doğuş Kilisesi'nin yeridir.

Yeni duvar resmi, iki bin yıl önce Nasıra'ya dönmeden önce, baskıcı bir hükümdarın yönetimi altındaki Beytüllahim'den Mısır'a kaçmak zorunda kalan İsa ve ailesinin yolculuğunu karşılaştırıyor.

Bombalanan İsa'nın Doğuşu Mağarası'nın etrafı moloz ve dikenli tellerle çevrildi [Monjed Jadou/Al Jazeera]

Etrafı moloz ve dikenli tellerle çevrili Meryem Ana, çocuk İsa'yı kucaklarken, Yusuf da onu kucaklayıp başsağlığı diliyor. Ailenin bir tarafında Magi beyaz bir kefen taşıyor. Diğer tarafta ise dördüncü çoban, Filistinlilerin yerinden edilmesini simgeleyen bir çanta taşıyor.

Kalıntıların etrafında asılı duran melekler, tarih boyunca Filistin topraklarındaki katliamların kurbanı olan çocukların ruhlarını temsil ediyor: İsa'nın doğumunda Beytüllahim'de çocukların Hirodes tarafından öldürülmesi; Filistin halkına ve onların atalarına yönelik çeşitli sömürgeci saldırılar; Ve şu anda İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamlar.

Mekan genelinde çok dilli tabelalarda ateşkes ve Filistin halkına yönelik katliamın sona ermesi çağrısı yapılıyor.

Beytüllahim Belediye Başkanı Hana Hanania, heykelin dünyanın her yerindeki Filistinlilerin acılarını vurgulamayı amaçladığını söyledi. Gazze'de kiliseler, din adamları ve siviller bombalanıyor, Beytüllahim başta olmak üzere Batı Şeria'ya abluka uygulanıyor.

[Monjed Jadou/Al Jazeera]
Dördüncü çoban, Filistinlilerin yerinden edilmesini simgeleyen bir çanta taşıyor [Monjed Jadou/Al Jazeera]

Heykelin siyasi, dini ve ulusal sembolizmiyle 2000 yıl önce yaşananlarla bugün yaşananları karşılaştırdığını sözlerine ekledi. Tıpkı İsa'nın Kral Herod tarafından işkenceye maruz kalması ve çocukların öldürülmesi gibi, bugün de çocuklar ve kadınlar açık bir soykırım eylemiyle katlediliyor.

READ  Afgan din alimleri kız çocuklarına eğitim yasağını eleştirdi

Mağaranın tavanı Gazze'nin coğrafi haritasıdır. Şekli ve patlama tasviri, Magi'yi İsa'nın doğuşuna yönlendiren Beytüllahim Yıldızı'ndan ilham alan bir yıldız oluşturuyor. Bu bir umut mesajı veriyor.

Sanatçı Tarık Salsaa, sahnenin İsrail işgalinin elinde Filistin halkının maruz kaldığı kitlesel yıkımı ve sistematik soykırımı tam olarak ifade edemediğini açıkladı. Filistin'in bugün yaşadıklarının bize sömürgecilik yıllarını ve onun farklı dönemler ve tarihsel dönemlerdeki tüm müttefiklerini hatırlattığını ekledi.

“Bu yıl Noel yaklaşıyor ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi'nde, Batı Şeria ve Kudüs'ün tüm şehir, köy ve kamplarında halkımızın çektiği acıların bir sonucu olarak kendimizi en zor ve zorlu koşullarda yaşarken buluyoruz. Filistin Yönetimi Turizm ve Eski Eserler Bakanı Rula Maayah, “İsrail'in halkımıza karşı devam eden saldırganlığının bir göstergesi” dedi.

Maayah şunları söyledi: “Beytüllahim'de bu sembolik girişimi başlatırken halkımız, Barış Elçisi tarafından gönderilen Noel mesajının adaletsizlik ve zorbalığa karşı zafer kazanacağına inanıyor.”

[Monjed Jadou/Al Jazeera]
İnsanlar tesisin yakınında mum yakıyor [Monjed Jadou/Al Jazeera]

Kutsal Toprakların Sorumlu Vekili Peder İbrahim Feltz, özellikle şehitlerin yas günlerinde sürekli bir yas halinde olduğumuzu söyledi. “Meydanda böyle bir manzaraya şahit olmadık, şehri de bu halde görmedik. Beytüllahim daha önce hiç bu kadar üzücü olmamıştı.”