Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin özel olarak Ukrayna'da ateşkesle ilgilendiğini belirtti

Putin özel olarak Ukrayna'da ateşkesle ilgilendiğini belirtti

Oynar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da ateşkese açık olduğunu özel olarak belirtti. New York Times bildirdi Geçtiğimiz yılın başından bu yana devam eden çatışmadan geri adım atmayacağını açıkça söylemesine rağmen Cumartesi günü.

Birleşmiş Milletler'e göre savaşın başlangıcından bu yana 10.000'den fazla sivil öldürüldü ve 18.500'den fazla sivil yaralandı. Birleşmiş MilletlerOn binlerce askerin yanı sıra.

Times, Kremlin'e yakın iki eski üst düzey Rus yetkili ile diğer Amerikalı ve uluslararası yetkililere atıfta bulunarak, Putin'in en azından Eylül ayından bu yana mevcut sınır hatlarındaki çatışmaları durdurmaya açık olduğunu belirttiğini bildirdi.

Bu, Putin'in Ukrayna'yı bypass etme yönündeki açık hedefinden çok uzak. Rusya, 24 Şubat 2022'de komşu Ukrayna'yı işgal etti ve hızla ülkenin büyük bir bölümünün kontrolünü ele geçirdi. Ancak Ukrayna güçleri buna güçlü bir şekilde karşılık verdi ve başarılı bir şekilde Rusya'yı kuzey bölgelerinden çekilmeye zorladı. Ekim 2022'den bu yana savaş hatları değişti Büyük ölçüde değişmeden kaldıRusya, Ukrayna'nın güney ve doğu bölgelerinin bir kısmını kontrol ediyor.

Times'a göre Putin ayrıca geçen sonbaharda ateşkes için “sensörler” gönderdi ve ele geçirdikleri topraklardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ancak The Times'ın aktardığı kaynaklar aynı zamanda bunun bir “yanıltma” girişimi olabileceği veya güçlerinin yeniden ivme kazanması halinde Putin'in fikrini değiştirebileceği konusunda da uyardı. Rusya'nın hâlâ ülkenin bazı kısımlarını kontrol etmesi nedeniyle Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin anlaşmayı kabul edip etmeyeceği de belli değil.

READ  Putin ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından "Savaşın sonundan çok uzağız"

Rus ordusu 2023'ün başlarında tükenmiş, profesyonel askerlerin yerini Ukrayna kuvvetlerine karşı pek iyi dayanamayan askerler ve mahkumlar almıştı. Rusların yalnızca küçük bir kısmı savaş çabalarını destekliyor ve Putin, paralı asker lideri Yevgeny Prigozhin'in utanç verici bir isyanıyla karşı karşıya kaldı.

Ancak Ukrayna kaybettiği toprakları geri alamadı. Batı'da tereddütlü bir destekle karşılaşıyor ve Gazze'deki savaşta uluslararası ilgi çekmek için yarışıyor.

Zelensky, ABD liderlerine, kongre liderleri ve Başkan Joe Biden ile görüşmek üzere geçen hafta Washington'u ziyaret etmesi de dahil olmak üzere, ülkesine yapılacak ek yardımı tamamlamaları için baskı yapıyor.

Biden, Ukrayna için 60 milyar dolar, İsrail için 14 milyar dolar, insani yardım için 10 milyar dolar ve ABD sınırı için 14 milyar dolar talep etti. Bu paket, Cumhuriyetçi grubun Ukrayna'nın Rusya'ya karşı mücadelesini desteklemeye devam edip etmeyeceği konusunda bölünmüş olduğu Kongre'de durdu.

Biden yönetimi, Kongre tarafından onaylanan ek fonlar olmadan, Ukrayna'daki savaş çabalarına yönelik fonlarının yakında tükeneceği konusunda uyardı. Cumhuriyetçiler, sığınma ve sınır politikalarında büyük değişiklikler yapmadan ek finansman talebine oy vermeyi reddetti.

Beyaz Saray yetkilileri ve İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas'ın da aralarında bulunduğu iki Senato partisi arasındaki müzakereler haftalardır sürüyor. Senato, Kongre gelecek yılın başlarında geri döndüğünde bir anlaşmaya varmayı ve bunu oylamayı umuyor.