Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden, Gazze’deki hastane bombalaması konusunda İsrail’i destekliyor; İsrail, yardımın Gazze’den Mısır’a girmesini engellemeyeceğini açıkladı

Biden, Gazze’deki hastane bombalaması konusunda İsrail’i destekliyor;  İsrail, yardımın Gazze’den Mısır’a girmesini engellemeyeceğini açıkladı

İsrail, Filistin topraklarında günlerdir süren ve hayati önem taşıyan malzemeleri kesen boğucu ablukanın ardından, yardımların Mısır üzerinden Gazze’ye girişini engellemeyeceğini söyledi. Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, kararın Çarşamba günü İsrail’i ziyaret eden Başkan Biden’ın talebi üzerine alındığı belirtildi.

Netanyahu’nun ofisi, Mısır yardımının Gazze’nin güneyindeki sivillere yönelik gıda, su ve ilaçla sınırlı olması gerektiğini ve yardım malzemeleri Gazze’yi yöneten Hamas’a ulaşmadığı sürece izin verileceğini söyledi. İsrail, Hamas kararlı kaldığı sürece Gazze’ye yardımın sınırlarından girmesine izin vermeyeceğini söyledi Rehineler.

Çok ihtiyaç duyulan yardımın, Mısır ile Gazze arasındaki tek resmi koridor olan Refah kapısından Şeride ne zaman gireceği belli değil. Sayın Biden şunları söyledi: Çarşamba günü Tel Aviv’de yapılan açıklamalar ABD, kamyonların “mümkün olduğu kadar hızlı” taşınması için bölgesel ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışıyor.

Bu duyurular A’dan bir gün sonra geldi. Gazze’de bir hastanede ölümcül patlama Hamas yönetimindeki bölgede hangi yetkililer en az 500 kişiyi öldürdüğünü söyledi. Sayın Biden yaptı İsrail’in kategorik inkârını destekledi Patlamanın sorumluluğunu üstlenen Erdoğan, ABD askeri verilerinin patlamaya İsrail hava saldırısının değil, Filistin füzesinin neden olduğu sonucuna varmasına yol açtığını söyledi.

Filistinli liderlerin ve komşu Arap devletlerinin hemen İsrail’i suçladığı Gazze Şehri’ndeki patlama, bölgede artan gerilimler ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın yayılabileceği korkusu nedeniyle Bay Biden için zaten zor olan görevi daha da karmaşık hale getirdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmanın ortasında İsrail ziyareti sırasında Başkan Biden’ı Tel Aviv’de selamlıyor, 18 Ekim 2023.

Evelyn Hochstein/Reuters


Gazze yetkilileri, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrailli sivillere ve askerlere saldırmasından bu yana İsrail’in Filistin bölgesini bombalamasının, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 3.500 kişinin ölümüne ve 12.000’den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtığını söylüyor.

İsrail’de yetkililer Hamas saldırısında yaklaşık 1.400 kişinin öldüğünü ve 3.500 kişinin de yaralandığını söylüyor. Hamas’ın 200’e yakın kişiyi tuttuğu söyleniyor Rehineler13 Amerikan vatandaşı hâlâ kayıp.

Çarşamba günü Tel Aviv’de Biden, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve Holokost’ta Yahudiler katledildiğinde yaptığı gibi dünyanın “bir daha asla seyirci kalmayacağı ve hiçbir şey yapmayacağını” taahhüt etti.

Kendisi için Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasından daha yüksek bir öncelik olmadığını da söyledi.

READ  Macron'un yorumları üst düzey bir Tayvanlı yetkiliyi şaşırttı