Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pentagon, ABD’nin Irak’taki Amerikan güçlerini hedef alan üç tek yönlü saldırı uçağını 24 saat içinde düşürdüğünü duyurdu.

Pentagon, ABD’nin Irak’taki Amerikan güçlerini hedef alan üç tek yönlü saldırı uçağını 24 saat içinde düşürdüğünü duyurdu.CNN

ABD ordusuna göre, ABD büyükelçilikleri Gazze’deki savaş nedeniyle birçok Orta Doğu ülkesinde protestolarla karşı karşıya kalırken, ABD Irak’taki ABD güçlerini hedef alan üç tek yönlü saldırı uçağını düşürdü.

ABD, Irak’ın batısında iki İHA’yı durdurdu ve birini yok ederken diğerine zarar verdi. ABD Merkez Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırıda koalisyon güçlerinin hafif yaralanmalarla sonuçlandığı belirtildi.

Kuzey Irak’ta düzenlenen ikinci saldırıda ise bir drone yer aldı ve herhangi bir can kaybı veya hasara yol açmadan imha edildi.

Saldırıya ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu yüksek alarm anında Irak ve bölgedeki durumu yakından takip ediyoruz.”

Şu anda insansız hava araçlarını kimin fırlattığı veya nasıl vuruldukları belli değil ancak bu tür saldırılar genellikle İran’a veya bölgedeki İran destekli milislere atfediliyor.

Gazze’de bir haftadır süren savaş ve Filistinli yetkililerin söylediğine göre yüzlerce sivilin öldüğü Gazze hastanesindeki patlamanın ardından bölgede yaşanan gerginlikler, İsrail ve ABD’ye karşı yaygın bir öfkeye yol açtı.

Gazze’deki Ahli Baptist Hastanesi’nde yüzlerce kişinin ölümüne yol açan patlamanın ardından Lübnan, Irak, Ürdün, İran, Türkiye ve Batı Şeria’nın Ramallah kentinde İsrail karşıtı protestolar patlak verdi. Bağdat’ta güvenlik yetkilileri CNN’e, güvenlik güçlerinin köprüyü geçerek ABD büyükelçiliği ve Irak hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge’ye geçmeye çalışan protestocularla karşı karşıya geldiğini söyledi.

Irak’taki ABD kuvvetlerine yönelik saldırılar, özellikle ABD’nin Irak’taki muharebe misyonunu sona erdirip Irak ordusuna danışmanlık ve yardım rolüne geçmesinden sonra giderek daha nadir hale geldi.

Ama saldırılar oluyor. Geçen yılın eylül ayında, bir Amerikan F-15 savaş uçağı, Irak’ın Erbil kentindeki bir Amerikan bölgesine doğru gidiyor gibi görünen bir İran insansız hava aracını düşürmek için havalanmıştı.

READ  Amerikalı film editörü Ukrayna Devlet Başkanı ile olan dostluğu hakkında konuşuyor