Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden, Netanyahu ile konuşurken İsrailliler Refah saldırısına daha yakın görünüyor

Biden, Netanyahu ile konuşurken İsrailliler Refah saldırısına daha yakın görünüyor

Washington (AFP) – Basın Joe Biden İsrail Başbakanı’na bir kez daha çağrıda bulundu Binyamin Netanyahu Pazartesi günü Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrine yönelik bir saldırı başlatılmasına karşı Sanki yaklaşıyor gibi görünüyor Hamas aktivistlerini ortadan kaldırmak için bir saldırı başlatmak.

Ancak İsrail’in yaklaşık 100.000 Filistinlinin Refah’tan tahliye edilmesi emrini verdiğini açıklamasından kısa bir süre sonra Hamas, Mısır-Katar’ın yedi aydır devam eden ateşkes önerisini kabul ettiğini açıkladı. Gazze’de İsrail’le savaş.

Teklifin ayrıntıları açıklanmadı. İsrail askeri sözcüsü Amiral Daniel Hagari, İsrailli yetkililerin Hamas’ın kabul ettiği ateşkes önerisi üzerinde müzakere ederken İsrail’in Gazze’deki operasyonlarına devam edeceğini söyledi. İsrail askeri kabinesi Refah’taki askeri operasyonu oybirliğiyle onayladı ancak ateşkes çabalarına devam edecek.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Biden’ın konu hakkında bilgilendirildiğini söyledi. Bölge yetkilileriyle rehine görüşmeleri için Katar’da bulunan CIA Direktörü William Burns, bölgedeki müttefikleriyle Hamas’ın tepkisini tartışıyordu. Kirby, Hamas’ın kabul ettiğini söylediği şeylerin sınırlarını tartışmayı reddetti.

Kirby gazetecilere şunları söyledi: “Bill Burns bu cevaba bakıyor. Bu konuyu İsraillilerle konuşuyor.” “Ve bunun nereye varacağını göreceğiz. Umuyoruz ki bu, rehinelerin gerçekten yakında serbest bırakılmasına yol açacaktır.

Son günlerde Mısırlı ve Hamas yetkilileri ateşkesin gerçekleşeceğini söyledi Bir dizi aşama Hamas, İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi karşılığında elindeki rehineleri serbest bırakacak.

Biden yönetimindeki üst düzey yetkililer, İsraillilerin cömert olarak tanımladıkları, aynı zamanda ateşkesin uzatılmasına ve İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinli mahkumların serbest bırakılmasına yol açacak ve belki de kalıcı bir sonun yolunu açacak olan teklifi kabul etmesi için Hamas’a açıkça baskı yapıyor. mevcut çatışma için.

Beyaz Saray, Biden’ın Pazartesi sabahı Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail’in başlattığı savaşa Gazze’nin diğer bölgelerinden bir milyondan fazla sivilin sığındığı Refah’ın işgaline ilişkin Amerika’nın endişelerini doğruladığını söyledi. 7 Ekim’de Hamas saldırısı İsrail’in İsrail’e yönelik saldırganlığı, Gazze Şeridi’nde 34 binden fazla Filistinlinin ölümüne ve mahrumiyete yol açtı.

READ  Sanya Covid kilitlenmesi: Çin'in Hawaii'sinde binlerce turist mahsur kaldı

Yetkililer, Biden’ın Netanyahu’ya, Gazze’de tutulan İsrailli rehinelerin hayatlarını korumanın en iyi yolunun hâlâ Hamas’la ateşkes olduğuna inandığını söylediğini söyledi. İsrail, Hamas’ın Gazze’de yaklaşık 100 rehineyi ve 30’dan fazla kişinin kalıntılarını tuttuğunu söylüyor.

Liderlerin çağrısı, Hamas’ın ateşkes önerisini kabul ettiğini açıklamasından önce geldi.

Kirby, “Başkan bu sabah Refah’taki kara operasyonlarını desteklemediğimiz konusunda bir kez daha kesin konuştu” dedi.

Son gelişmeler, Biden’ın savaş ve rehine görüşmelerini tartışmak üzere Pazartesi günü Beyaz Saray’da Ürdün Kralı II. Abdullah’ı özel bir öğle yemeği toplantısında ağırlamasıyla geldi.

Netanyahu Pazar günü Gazze’deki savaşın durdurulması yönündeki uluslararası baskıyı reddetti Ateşli bir konuşmada Ülkenin yıllık Holokost Anma Günü münasebetiyle şunları söyledi: “Eğer İsrail tek başına durmak zorundaysa, İsrail de tek başına duracaktır.”

İngilizce şunları söyledi: “Dünya liderlerine şunu söylüyorum: Hiçbir uluslararası forumdan gelen hiçbir baskı veya karar, İsrail’in kendisini savunmasını engelleyemez.” “Artık bir daha olmayacak.”

İsrail ordusu Pazartesi günü yaklaşık 100.000 Filistinlinin bölgeden tahliye edilmesi emrini verdi. RefahBu da bir kara saldırısının yakın zamanda gerçekleşebileceğini gösteriyor ve ateşkesi sağlama çabalarını daha da karmaşık hale getiriyor.

Pazar günü Hamas’ın Gazze sınırında, İsrail’in İsrail’e giden ana kapısı yakınındaki İsrail kuvvetlerine roket atmasıyla gerginlikler tırmandı. İnsani yardımın ulaştırılmasıDört askerin ölümüyle sonuçlandı. Bu arada bir hastaneye göre, İsrail’in Refah’a düzenlediği hava saldırılarında aralarında çocuklar ve iki bebeğin de bulunduğu 22 kişi öldü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Netanyahu ayrıca Biden’a, Gazze ile İsrail arasındaki Kerem Şalom geçiş kapısının insani yardım dağıtımına açık kalmasını sağlayacağını da bildirdi.

İsrailli yetkililer geçen hafta Biden yönetimi yetkililerine tahliye planı hakkında bilgi verdi Konuya aşina olan Amerikalı yetkililere göre Filistinli siviller olası bir operasyon öncesinde.

READ  İsrail, 7 Ekim saldırılarına yardım eden Hamas liderini öldürdü

Bu hassas görüş alışverişi hakkında kamuoyuna yorum yapmasına izin verilmeyen ve isminin gizli kalmasını talep eden yetkililer, İsraillilerin ayrıntılı olarak sunduğu planın ABD yönetiminin Refah’a operasyona devam edilmesinin çok büyük bir rakamı açığa çıkaracağı yönündeki görüşünü değiştirmediğini söyledi. masum Filistinli siviller. tehlikede.

Pentagon Basın Sekreteri Tümgeneral Pat Ryder, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in daha önce İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant ile İsrail’in bu sivilleri tahliye etmek ve insani yardımı korumak için “güvenilir bir plana” ihtiyacı olduğunu vurguladığını söyledi. Ryder, Austin’in İsraillilerin Refah’a yönelik operasyon planlarına ilişkin “fikirleri” gördüğünü ancak “şu aşamada hiçbir şeyin ayrıntılı olmadığını” söyledi.

İsrailli yetkililer, tahliye emri verilenlerin Refah’ın bazı bölgelerinden İsrail tarafından yakınlarda ilan edilen insani bölgeye taşınacağını söyledi. Başınız sağolsunKıyıda geçici bir kamp.

___

Kudüs’teki Associated Press yazarları Tara Cobb ve Joseph Federman habere katkıda bulundu.