Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Orta Doğu Krizi: Hamas ateşkes konusundaki tutumunu değiştirirken İsrail Refah’a yönelik saldırılarını artırıyor

Orta Doğu Krizi: Hamas ateşkes konusundaki tutumunu değiştirirken İsrail Refah’a yönelik saldırılarını artırıyor

Pazartesi günü İsrail’in, yedi ay süren savaşın ardından sığınan bir milyondan fazla Filistinliye ev sahipliği yapan şehrin bazı kısımları için tahliye emri yayınlamasının ardından, Pazartesi günü Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrini bir panik duygusu sardı.

Sağanak yağmur nedeniyle vatandaşlar çadırlarını söktü. Akaryakıt ve gıda fiyatları ciddi oranda arttı. Bazıları hayatta kalmanın potansiyel risklerini bir savaş bölgesinden geçmenin riskleriyle karşılaştırdı.

Ailesiyle birlikte Refah’a sığınan Gazzeli 29 yaşındaki Nidal Kahil, “Gitmek zorunda kalırsak bilinmeyene gireriz” dedi. “Gidecek bir yerimiz olacak mı? Çadır kuracak yer bulabilecek miyiz?”

Çadırı Refah’ın üstü açık bir yerinde Tahliye emriAncak ailesi hâlâ endişeli ve bundan sonra ne yapacakları konusunda bölünmüş durumda.

Savaştan önce Gazze Şehri’ndeki bir Tayland restoranında yönetici olarak çalışan Bay Kahil, “Bazıları ‘Buradan erken çıkalım’ diyor, bazıları da ‘Biraz bekleyelim’ diyor” diyor.

BM’nin Filistinli mültecilere yardım eden kuruluşu UNRWA’daki saha çalışanları, Pazartesi günü, ajansın planlama direktörü ve son iki yıldır bu görevi yürüten Sam Rose, Pazartesi günü her saat başı yaklaşık 200 kişinin ana çıkış yollarından tahliye bölgesinden kaçtığını tahmin ediyor. Gazze’de haftalar.

Bay Rose, ateşkes görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğine dair raporların ortaya çıktığı hafta sonu Refah’taki atmosferin umut dolu olduğunu söyledi. Ancak İsrail’in, Gazze’de Hamas’ı dağıtmaya çalışırken planlı bir kara saldırısına devam edebileceğini işaret eden, şehrin doğu bölgelerine yönelik tahliye emrini yayınlamasıyla bu iyimserlik her yerde korku ve endişeye dönüştü.

Refah’taki pek çok kişi, ayrılmaları gerektiğini bildiklerini ancak bununla nasıl başa çıkacaklarını bilmediklerini söyledi.

55 yaşındaki Musa Ramazan El-Bahbasa, 11 çocuğuyla birlikte Refah’ta Necme Meydanı yakınındaki Birleşmiş Milletler okuluna kurduğu çadıra sığınıyordu. Savaşın başladığı Ekim ayından bu yana üç kez yer değiştirdiklerini sözlerine ekledi.

READ  ABD, İran saldırısının yakın olduğu inancı ve Gazze savaşının yayılabileceği korkusuyla İsrail'e seyahat uyarısı yaptı.

Tahliye kararının ardından okulda yaşayanların şaşkınlıkla birbirlerine baktığını sözlerine ekledi. Daha sonra birçok kişi eşyalarını toplamaya başladı. Ama ayrılmak için yeterli parası yoktu.

Savaşın kendisini parasız bıraktığını söyleyen Bay Al-Bahbasa, “Çevremdeki tüm insanlar tahliye ediliyor” dedi. “Nereye gideceğimi, kimden yardım isteyeceğimi bilmiyorum.”

Pazartesi günü görüşülen Filistinliler Refah’tan ayrılmanın maliyetli olduğunu söyledi. İsrail ordusu insanlardan 10 milden daha yakın bir bölgeye taşınmalarını istese de, şehir dışında taksiye binmek 260 dolardan fazlaya mal olacak ve daha küçük bir çekçekle ayrılmak bu tutarın yarısına mal olacak. Bir eşek arabasının maliyeti yaklaşık 13 dolardır, ancak bu bile birçok insan için çok pahalıdır.

Refah’taki Filistinliler de bu durumun fiyatların yükselmesine yol açtığını söyledi. Akaryakıtın litre fiyatının 8 dolardan 12 dolara çıktığını, şeker gibi temel gıda maddelerinin kilogram fiyatının ise 3 dolardan 10 dolara yükseldiğini eklediler.

El-Bahbasa, İsrail ve Gazze’de kullanılan para birimine atıfta bulunarak, “Benim bir şekelim bile yok” dedi. “Evimi zaten kaybettim ama çocuklarımın hiçbirini kaybetmek istemiyorum.”

Şehrin diğer ucunda ise 38 yaşındaki Malak Barbakh, kocası eşyalarını toplarken sekiz çocuğunu da toplamaya çalışıyordu. Ancak büyük oğlunun uzun süre Refah’a sığındıktan sonra oradan ayrılmak istemediğini söyleyerek bir yere kaçtığını söyledi.

Bayan Barbakh, “Beni en çok korkutan şey bilinmeyendir” dedi. “Bu kötü hayattan bıktım.”

İşleri kolaylaştırmak için ailenin, onun ortadan kaybolduğunu bilmesine rağmen Han Yunus şehrindeki evlerine dönmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

“Umarım evimizin yıkıntıları üzerine çadırımızı kurarız” dedi.

Tahliye emri 26 yaşındaki Mahmud Muhammed el-Bardini için şok etkisi yarattı. İsrail’in, Refah’ı işgal etme fikrini, ateşkes görüşmelerinde Hamas’tan daha iyi bir anlaşma elde etmek için yalnızca bir hile olarak kullandığına inandığını söyledi.

READ  ABD ile Çin arasındaki görüşmeler yanlış anlaşılma ve yanlış hesaplama uyarılarıyla başladı

Bu onun güneydoğu Refah’ta bulunan evini terk etmeyi planlamadığı anlamına geliyor. Ama artık tehlikenin gerçek olduğunu hissediyordu ve sabahı komşuların kaçışını izleyerek geçirdi.

Savaştan önce taksi şoförü olarak çalışan El Bardini şunları söyledi: “Sahildeki uzun yolun kamyonlar, minivanlar ve arabalarla dolu olduğunu gördüm.” Bu görüntünün kendisine “diğerleri gibi ayrılma hastalığı” varmış gibi hissettirdiğini söyledi.

Böylece Bay Al-Bardini ve eşi eşyalarını toplamaya ve en kötüsünü planlamaya başladı. Barınak olarak kullanmak için evlerinin kapılarını yanlarına alabileceklerini fark ettiler. Ayrıca mobilyalarını yakacak olarak kullanmak üzere sökebilirler.

Aksi takdirde El Bardini, yağmalanacaklarından veya hava saldırısının enkazı altına gömüleceklerinden korkuyor.

Kendisi şöyle konuştu: “Gazze Şehri ve kuzeydeki insanların başına gelenlerin Refah’ta da tekrar yaşanmasını istemiyorum.” “Tüm ailem için gerçekten çok endişeleniyorum.”