Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden ve Suudi Arabistan’dan son haberler: Canlı güncellemeler

Biden ve Suudi Arabistan'dan son haberler: Canlı güncellemeler
ona atfedilen…Doug Mills/New York Times

KUDÜS – Başkan Biden Cuma günü yaptığı açıklamada, şimdi İsrail ile Filistinliler arasındaki barış müzakerelerini sürdürmenin zamanı olmadığını, ancak aralarındaki ihtilafa iki devletli bir çözüme bağlı kaldığında ısrar ettiğini ve 2020’de İsrail arasında diplomatik anlaşmaların imzalanmasını umduğunu dile getirdi. Dört Arap ülkesi barış sürecine yeni bir ivme kazandırabilir.

Biden, “Müzakerelerin yeniden başlaması için zemin şu anda olgunlaşmamış olsa bile, ABD ve benim yönetimim Filistinlileri, İsraillileri ve iki tarafı bir araya getirmeye çalışmaktan vazgeçmeyecek” dedi.

Biden, “Şu anda, İsrail bölgedeki komşularıyla ilişkilerini geliştirmek için çalışırken, aynı ivmeyi Filistin ve İsrail halkı arasındaki barış sürecini yeniden canlandırmak için kullanabiliriz” diye ekledi. Trump yönetimi altında müzakere edilen Abraham Anlaşmaları.

Bay Biden, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Filistinliler için kasvetli bir zamanda görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Toplantı, Bay Biden’ın geleneğin İsa’nın doğduğunu söylediği bir yerde bulunan dördüncü yüzyıldan kalma bir bazilika olan Doğuş Kilisesi’ni ziyaret etmesini sağlamak için iktidarın idari merkezi Ramallah yerine Beytüllahim’de yapıldı.

Abbas’ın yorumları, Bay Biden’ı “adil, kapsamlı ve kalıcı bir barış için siyasi bir ufuk için iklimi yaratmaya” yardım etmeye çağırmasının ardından geldi.

“Bu işgale son vermenin zamanı gelmedi mi?” Sayın Abbas basın toplantısında söyledi. En güçlü Arap ülkesi Suudi Arabistan, İsrail ile ilk kez ilişkileri normalleştirmek için Cuma günü kademeli adımlar atmasına rağmen, “bölgemizde barış ve güvenliğin anahtarı Filistin Devletinin tanınmasıyla başlar” diye ekledi.

Filistin lideri, “1967 sınırları boyunca iki devletli bir çözüm fırsatı ancak bugün elde edilebilir” dedi. “Ama bundan sonra ne olacağını bilmiyoruz.”

READ  Muhammed bin Salman, Kaşıkçı davası öncesi başbakan olarak atandı | Suudi Arabistan

İsrail’de yoğun bir resepsiyonun ardından, Suudi Arabistan’da daha da zor olabilecek bir duruma planlanmış bir uçuştan saatler önce Kudüs ve Beytüllahim’deki Filistinlilerin protestolarıyla karşılanan Biden için daha gergin bir sabahtı.

Beytüllahim’de Bay Biden, iki devletli bir çözüm hedefine olan bağlılığının değişmediğini söyledi ve şunları söyledi: “1967 çizgileri boyunca üzerinde anlaşmaya varılmış arazi değişimleri olan iki devlet, eşit güvenlik, refah, özgürlük ve özgürlük önlemlerini elde etmenin en iyi yolu olmaya devam ediyor. Filistinliler için olduğu kadar İsrailliler için de demokrasi.”

Bay Abbas ayrıca Bay Biden’ı FKÖ’yü ABD terör listesinden çıkarmaya ve her ikisi de Başkan Donald J. Trump döneminde kapatılan Kudüs’teki Filistinlilere ABD konsolosluğunu ve Washington’daki FKÖ misyonunu yeniden açmaya zorladı.

Filistin liderliği, Batı Şeria’nın bazı kısımlarını yöneten Filistin Yönetimi ile Gazze’nin kontrolünü 2007’de iktidardan alan silahlı İslamcı grup Hamas arasında bölünmüş durumda. Çoğu Filistinli, uzlaşma konusunda çok az umut görüyor. Son anket teklifleri.

Gazze’de İsrail ve Mısır’ın uyguladığı abluka on beşinci yılına girdi. Her dört Filistinliden biri 2021’de işsizdi. Haziran ayına göre, her 10 Filistinliden yedisi, Batı Şeria’daki İsrail yerleşimlerinin genişlemesi nedeniyle bir Filistin devletinin artık mümkün olmadığına inandığını söylüyor. oy. Yaklaşık yüzde 80’i, 2005 seçimleriyle karşı karşıya kalan PA başkanı Bay Abbas’ın istifasını istiyor ve büyük çoğunluk hem FY’yi hem de Hamas’ı yozlaşmış olarak görüyor.

Bu arka plana karşı, birçok Filistinli Biden yönetiminden bıkmış durumda ve %65’i liderleriyle ABD arasındaki diyaloğa karşı çıkıyor. Biden yönetimi sık sık Filistin sorununa iki devletli bir çözüm için çağrıda bulunsa da – ve Bay Biden Perşembe günü bu çağrıyı tekrarladı – analistler arasındaki algı, sözlerini eylemleriyle eşleştirmediği yönünde.

READ  Finlandiya ve İsveç NATO'ya katılmaya yaklaştıkça Putin'in zorbalığı geri tepiyor

Beyaz Saray, Bay Biden’ın ziyaretinin arifesinde duyurdu Çeşitli finansal önlemler Filistin yaşamını iyileştirmeyi amaçlıyor, ancak bir Filistin devleti yaratmak için siyasi bir süreçten yoksun kaldı ve Trump döneminde birçok önlemi yerinde bıraktı.

Cuma günü yaptığı konuşmada Bay Biden, Filistin Yönetimini evini temizlemek için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Bay Biden, “Filistin Yönetimi’nin de yapacak önemli işleri var, eğer söyleyeceklerime aldırmazsanız,” dedi. Şimdi yönetişim, şeffaflık ve hesap verebilirliği geliştirmek için Filistin kurumlarını güçlendirme zamanı. Şimdi, yolsuzlukla mücadele, hak ve özgürlükleri ilerletme ve toplum hizmetlerini iyileştirmek için daha fazla katılım ve sivil toplum yoluyla Filistin halkının inanılmaz potansiyelini açığa çıkarma zamanıdır.”