Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zelensky, Moskova bağlantılı dini grupları yasaklamak istiyor: canlı güncellemeler

Zelensky, Moskova bağlantılı dini grupları yasaklamak istiyor: canlı güncellemeler
ona atfedilen…Olesya Astakhova/Reuters

BRÜKSEL – Rus petrolünün en yüksek fiyatı konusunda anlaşmaya varmaya çalışan Avrupa Birliği büyükelçileri, bir anlaşmaya varılacağı yönündeki beklentilere rağmen Perşembe akşamına kadar görüşmelerini sürdürdüler.

Yedi sanayileşmiş ülke Grubu ve Ukrayna’nın diğer yakın müttefikleri tarafından yönetilen bir politika olan Rusya petrol satışları için tavan fiyatlarına ilişkin müzakereler, Avrupa Birliği genel merkezinde bir haftadan fazla sürdü.

27 AB üye ülkesinden müzakerecilerin oybirliğiyle bir fiyat üzerinde anlaşması gerekiyor. Bir dizi diplomat ve yetkili, son tartışmaların varil başına 60 dolarlık bir fiyat noktası hakkında olduğunu söyledi. Bu, G7’nin başlangıçta önerdiğinden daha az, Rusya’nın petrol gelirlerini sınırlamak için daha düşük bir fiyat isteyen Polonya gibi katı Ukrayna yanlısı ülkeler için bir zafer.

Avrupa Birliği’nde 5 Aralık’ta Rus petrolüne neredeyse tam bir ambargo yürürlüğe girdi. Küresel filonun yarısını oluşturan Avrupa Birliği sigortacıları ve tankerlerinin Rus petrolünü taşımak için hizmet sunmalarına izin verilmeyecek. Bu, Çin ve Hindistan gibi Rus petrolü alıcıları için, malları üst sınır yükleme grubu dışındaki ülkelerden şirketlerle sevk edip sigortaladıkları takdirde geçerli olmayacaktır.

Küresel bir petrol krizinden korkan ABD, Avrupalı ​​tankerlerin ve sigortacıların, taşıdıkları veya sigortaladıkları petrol belirlenen fiyattan veya altında sattığı sürece Rus petrol ihracatını kolaylaştırmaya devam etmesine izin verecek bir tavan fiyat politikasını savundu.

Destekçilerine göre bu yaklaşımın yararı, Rusya’nın petrolünün normalde piyasada getireceğinin altında kaldığı için bir miktar gelir kaybetmesi, ancak fiyat hala yeterince yüksek olduğu için ham petrolünü satmaya devam etme güdüsüne sahip olmasıdır. hayati gelir elde etmek. Bir üst sınır, dünya fiyatları yükselirse Rus petrolünün fiyatının belirli bir noktanın üzerine çıkmasını da engelleyecektir.

READ  Çin şehirleri, salgın genişledikçe COVID eradikasyonunu ikiye katladı

Ural ham petrolü olarak da bilinen Rus petrolünün fiyatı geçen hafta varil başına 60 ila 65 dolar arasında dalgalandı ve diğer petrol türlerine göre önemli bir iskontoyla işlem görüyor.

Polonya ve birkaç müttefik, AB müzakerelerinin son kaleleriydi. Ukrayna’daki savaşı finanse etmeye yardımcı olan petrol gelirlerini azaltmak için mümkün olan en düşük fiyatın yanı sıra sık sık fiyat revizyonları ve Rusya’ya karşı daha fazla yaptırım için bastırıyorlar.

Perşembe akşamı, görünüşe göre bu noktalar güvence altına alındı ​​ve AB diplomatları, bir anlaşmaya varılmadan önceki son müzakere turu olmasını umdukları müzakereye girdiler. Ancak birkaç AB diplomatı ve yetkilisi, Polonya’nın uzatma talebinde bulunduğunu söyledi.

ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wali Ademo Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin faiz oranı etrafında birleştiğine dair işaretlerin kendisini cesaretlendirdiğini söyledi. Reuters’in sponsorluğunda düzenlenen bir etkinlikte konuşan Adeyou, “Demek istediğim, bu anlaşmayı gerçekleştireceğiz.”

Polonyalı diplomatlar bir anlaşmanın yakın olduğu konusunda iyimserliklerini dile getirirken, diğerleri sürecin zaten sürüncemede kaldığından şikayet etti ve Ukrayna’nın Avrupalı ​​müttefiklerini parçalanmış gibi göstermekle tehdit etti.

Alan Uyumu Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.