Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları 100.000 yıl önce dünyanın en büyük kraterini keşfettiler

Bilim adamları 100.000 yıl önce dünyanın en büyük kraterini keşfettiler

Kuzeydoğu Çin’deki hilal şeklindeki bir krater, son 100.000 yılda oluşan Dünya üzerindeki en büyük çarpma krateri rekorunu elinde tutuyor.

2020’den önce, Çin’de keşfedilen diğer tek çarpma krateri, Liaoning Eyaleti kıyılarındaki Xiuyan İlçesinde bulundu. NASA Dünya Gözlemevi.

Ardından, Temmuz 2021’de bilim adamları, Küçük Xingan dağ silsilesindeki bir jeolojik yapının bir uzay kayasının çarpışması sonucu oluştuğunu doğruladılar. Yer. Ekip, o ay yeni keşfedilen çarpma kraterinin bir açıklamasını dergide yayınladı. Meteoritler ve gezegen bilimleri.

Yilan krateri yaklaşık 1.15 mil (1.85 km) genişliğindedir ve muhtemelen yaklaşık 46.000 ila 53.000 yıl önce oluşmuştur. radyokarbon NASA’nın açıklamasına göre, bölgeden kömür ve organik göl çökeltileri.

Araştırmacılar bu tortu örneklerini kraterin merkezinden bir matkap çekirdeği çıkararak topladılar. Forbes bildirdi.

İlişkili: Çöküyor! Dünyanın en büyük 10 arkeolojik çukuru

Ekip, 328 fitten (100 metre) fazla katmanlı göl ve bataklık çökeltilerinin altında, bir dizi halinde bir arada tutulan birçok kaya parçasından oluşan bir granit olan yaklaşık 320 metre kalınlığında kırık granit bir levha buldu. . Bu kaya, kendisine bir taş tarafından çarpıldığına dair anlatısal izler taşıyor. meteor.

Örneğin, kaya parçaları çarpma sırasında granit hızla ısınırken ve sonra soğudukça erime ve yeniden kristalleşme belirtileri gösterir. Kayanın diğer parçaları bu erime sürecinden kurtuldu ve bunun yerine Forbes’a göre uzay kayası çarptığında farklı bir düzende parçalanan “şoklanmış” kuvars içeriyor.

Ekip ayrıca gözyaşı damlası şeklinde cam kırıkları ve gaz kabarcıklarının oluşturduğu küçük deliklerle delinmiş cam parçaları da keşfetti. Bu iki özellik, bir NASA açıklamasına göre, orada yüksek yoğunluklu bir çarpmanın meydana geldiğini de gösteriyor.

Yilan Krateri’nin güney kenarının bir kısmı eksik, bu nedenle jeolojik yapı tepeden hilal gibi görünüyor. Global Times bildirdi. Makalenin yazarlarından biri ve Guangzhou Jeokimya Enstitüsü’nden bir araştırma görevlisi olan Chen Ming, Global Times’a bu tür hilal şeklindeki kraterlerin Dünya’da nispeten nadir olduğunu söyledi.

READ  NASA ve Çin gezgini, Mars'ta batık kum tepeleri ve akan nehirler buldu

Ekim 2021’de Landsat 8 uydusu, kraterin kuzey kenarının çarpıcı bir görüntüsünü yakaladı ve bir NASA açıklamasına göre bilim adamları şimdi güney kenarının nasıl ve ne zaman ortadan kaybolduğunu araştırıyorlar.

Arizona’daki sözde göktaşı krateri, 100.000 yaşından küçük en büyük çarpma krateri rekorunu elinde tutuyordu; Yaklaşık 49.000 ila 50.000 yaşındadır ve 0.75 mil (1.2 km) çapındadır. Forbes raporlarına göre, Xiuyan krateri 1,1 mil (1,8 km) genişliğinde, ancak yaşı bilinmiyor.

İlgili içerik:

Space-y Masalları: En Garip 5 Meteor

Uzaya Saldırdığınızda: En Çılgın Altı Göktaşı Çarpışması

FOTOĞRAFLAR: Grönland’da buz tabakasının altına gizlenmiş kraterler

Bu makale orijinal olarak tarafından yayınlandı Canlı Bilimi. Orijinal makaleyi okuyun Burada.