Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Venüs sıcak, bulutlu tarafını gösteriyor

Venüs sıcak, bulutlu tarafını gösteriyor

Venüs o kadar sıcaktır ki, yüzeyi geceleri kalın bulutları sayesinde açıkça aydınlanır.

Bu, NASA’nın Parker Güneş Sondası tarafından çekilen görüntülerle ortaya çıkıyor.

Gezegenin ortalama sıcaklığı yaklaşık 860 derece Fahrenheit ve kalın sülfürik asit bulutları görüşü engelliyor. Şimdiye kadar, Venüs’ün yüzeyinin tek görüntüleri, 1970’lerde ve 1980’lerde oraya başarılı bir şekilde inen ve bir süre çalışan ve cehennemin eteklerine yenik düşen dört Sovyet uzay aracı tarafından çekildi.

Bir Venüs uçuşu sırasında, Parker uzay aracı kameralarını Venüs’ün gece tarafına doğrulttu. Bulutların içinden geçebilen kızılötesine yakın kırmızımsı renkler de dahil olmak üzere ışığın görünür dalga boylarını görebildi.

NASA’nın Gezegenler Bölümü direktörü Laurie Glaese, “Bu, Venüs’e bakmanın daha önce denemediğimiz yeni bir yolu – aslında yapabileceğinden emin değildik” dedi.

Parker’ın görüntülerinde, alt volkanik ovalar gibi daha sıcak bölgeler daha parlak görünürken, Venüs’teki kıta büyüklüğündeki üç bölgeden biri olan Afrodit’in Terra’sı gibi daha yüksek rakımlarda olanlar yaklaşık 85 derece daha soğuk ve daha karanlıktı.

Washington DC’deki Deniz Araştırma Laboratuvarı’nda fizikçi olan Brian Wood, Jeofizik Araştırma Mektuplarında bu ay yayınlanan bir çalışma hangi sonuçları açıkladı. “Çok kırmızı dalga boylarında biraz parlamaya başlıyor. Ve gördüğümüz şu: Venüs’ün yüzeyi çok kırmızı dalga boylarında parlıyor, çünkü çok sıcak.”

Görüntüler ayrıca atmosferde bir ışık saçan oksijen halesi de gösterdi.

NASA’daki Heliofizik Bölümü direktörü Nicola Fox, “Bu gerçekten güzel, harika fotoğrafları çekmeyi başardık” dedi.

Dr. Wood ve görevde çalışan diğer bilim adamları için araştırma, gezegen biliminde hızlandırılmış bir dersti. Dr. Wood, “Hiç gezegenler üzerinde çalışmadım” dedi. “Hepimiz güneş fizikçisiyiz. Gezegenler değil, güneş konusunda uzmanız.”

Parker Solar Probe için Geniş Alan Görüntüleyici veya WISPR olarak bilinen tek kameralı cihaz, özellikle yakın mesafelerde çok parlak olan güneşe doğrudan bakmak için tasarlanmamıştı. Bunun yerine, WISPR, güneş rüzgarı olarak bilinen yüklü parçacıkların güneşten saatte bir milyon mil hızla fırlattığı tarafa simetriktir.

2018’de Parker Solar Probe’un piyasaya sürülmesinden önce, o zamanlar görevin proje bilimcisi olan Dr. Glaze ve Dr. Fox, Venüs uçuşları sırasında aletleri çalıştırma olasılığını tartıştı. Ancak lansmandan sonra onaylanmış planlar yapılmadı ve Parker Uzay Sondası sorunsuz çalışıyordu.

Dr. Fox, “Bu yalnızca güvenlik endişelerinden kaynaklandı” dedi. “Yörüngeye girene kadar uzay aracınızı nasıl uçuracağınızı gerçekten bilmiyorsunuz.”

Soluk güneş rüzgarı parçacıklarını yakalamak için tasarlanan WISPR’nin, Venüs’ün gece tarafındaki soluk parıltıyı ortaya çıkarmakta usta olduğu gösterilmiştir.

Bunu öğrenmek biraz deneme yanılma aldı. Temmuz 2020’de, kameranın açıldığı ilk uçuşta bilim adamları, Venüs’ün gündüz tarafının herhangi bir bölümünün görüş alanında olması durumunda görüntünün çok fazla pozlanmış olduğunu keşfettiler.

Dr. Wood, “Gerçekten ne yaptığımızı bilmiyorduk,” dedi. “Bunun tamamen kullanılamaz bir görüntüyle sonuçlandığını çabucak öğrendik.”

Ancak gece tarafına ait sadece iki fotoğraf vardı. Dr. Wood, “Bunlar bize ‘Vay be, şimdi bir şey görüyoruz’ diyen görüntüler” dedi.

Bilim adamları, uzay araçları geçen yılın Şubat ayında tekrar uçtuğunda daha hazırlıklıydı ve filmde bir araya getirmek için yeterince fotoğraf çekti.

Japonya’nın Akatsuki’si ve Avrupa Uzay Ajansı’nın Venus Express’i de dahil olmak üzere yörüngedeki diğer uzay araçları, insan gözünün göremediği daha uzun kızılötesi dalga boylarında benzer modeller gözlemledi. (Dr. Wood, Venüs’ün gece tarafının üzerinde yörüngede olan bir astronotun Parker tarafından tespit edilen parıltıyı görüp göremeyeceğinin belirsiz olduğunu, çünkü insan gözünün bu dalga boylarını zar zor algılayabildiğini söyledi.)

READ  Bilim adamları uzayı ve zamanı ayırmadan 'minyatür' bir solucan deliği simüle ettiler | Uzay

Farklı malzemeler farklı yoğunluklarda ve farklı dalga boylarında parıldadığından, yüzeydeki bazı mineralleri tanımlamaya yardımcı olmak için Parker’ın verilerini diğer uzay aracından alınan kızılötesi gözlemlerle birleştirmek mümkün olabilir.

Dr. Wood, “Bu verilerle gitmek istediğimiz yer burası, ancak henüz tam olarak orada değiliz” dedi.

Veriler ayrıca, NASA’nın on yılın sonunda fırlatılması ve yüzeye bir paraşüt sondası göndermesi planlanan DAVINCI+ gibi gelecekteki Venüs misyonlarına da yardımcı olacak. DAVINCI+ baş araştırmacısı James Garvin, “Bence gerçekten heyecan verici bir zaman olacak” dedi. “Çiçek yaşayacak.”

Parker Uzay Sondası, Kasım 2024’teki son uçuşuna kadar Venüs’ün gece tarafına bir daha iyi bakamayacak.

Dr. Wood, Venüs keşifleriyle tarihsel bir tutarlılığa dikkat çekiyor. 1962’de, NASA’nın Venüs’e yaptığı Mariner 2 görevi olan ilk başarılı gezegen sondası, güneş rüzgarının varlığını doğruladı. Bu, şu anda üzerinde çalıştığı görevle aynı adı taşıyan astrofizikçi Eugene Parker’ın bir tahminiydi.

Dr. Wood, “Venüs araştırması ile güneş rüzgarı araştırması arasındaki bu bağlantının en başından beri var olmasını büyüleyici buluyorum” dedi.