Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları, Büyük Giza Piramidi’nde gizli bir geçit ortaya çıkardılar.

Mısırlı antika yetkilileri, 4.500 yıllık Giza piramidinin ana girişinin yakınında dokuz metrelik gizli bir geçit keşfedildiğini ve bunun daha fazla keşfe yol açabileceğini söyledi. Perşembe.

Antik Dünyanın Yedi Harikası’nın hâlâ ayakta duran sonuncusu olan piramidin içindeki keşif, 2015’ten beri kızılötesi termografi, 3D simülasyon ve kozmik ışın görüntüleme dahil invaziv olmayan teknolojiyi eşler arası kullanan Tarama Piramitleri projesinin bir parçası olarak yapıldı. yapının içinde.

Bir makale yayınlandı Perşembe günü Nature dergisinde yazan yazar, keşfin piramidin inşası ve geçidin önünde bulunan beşikli kireçtaşı yapının amacı hakkındaki bilgilere katkıda bulunabileceğini söyledi.

Büyük Piramit, Firavun Khufu veya Khufu’nun hükümdarlığı sırasında MÖ 2560 civarında devasa bir mezar olarak inşa edildi. 146 metre (479 ft) yükseklikte inşa edilmiş, şimdi 139 metre yüksekliğinde ve 1889’da Paris’teki Eyfel Kulesi’ne kadar insanlar tarafından yapılan en yüksek binaydı.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi başkanı Mostafa Waziri, bitmemiş koridorun muhtemelen piramidin ağırlığını şu anda turistler tarafından kullanılan, yaklaşık yedi metre ötedeki ana giriş etrafında veya henüz keşfedilmemiş bir oda veya başka bir alanın etrafında yeniden dağıtmak için oluşturulduğunu söyledi. .

Cephede düzenlediği basın toplantısından sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Bu koridorun altında veya hemen sonunda ne keşfedebileceğimizi görmek için neler yapabileceğimizi görene kadar taramaya devam edeceğiz.” piramit.

Ayrıca, piramidin başka bir bölümündeki kralın mezar odasının üzerindeki beş odanın, masif yapının ağırlığını yeniden dağıtmak için inşa edildiğine inanılıyor. Waziri, firavunun birden fazla mezar odası olmasının mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

READ  BP, Rus devlet petrol şirketi Rosneft'teki yüzde 19,75 hissesini elden çıkaracağını söyledi.

Bilim adamları, piramidin taşlarındaki küçük bir bağlantıdan Japonya’dan 6 milimetre kalınlığında bir endoskop besleyerek görüntülerini kurtarmadan önce, kozmik ışın müon x-ışını görüntüleme yoluyla geçişi tespit ettiler.

2017’de Scan Pyramids araştırmacıları, 19. yüzyıldan beri bulunan ilk büyük iç yapı olan Büyük Piramit’in içinde en az 30 metre derinlikte bir boşluk keşfettiklerini duyurdular.

Aidan Lewis’in bildirdiği. Mark Heinrich’in düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.