Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim insanları, yaklaşık 12 milyon yıl önce yaşamış bir maymun türünün yüzünü yeniden oluşturdu ve “insan evrimini anlamak açısından çok önemli olabilir”.

Bilim insanları, yaklaşık 12 milyon yıl önce yaşamış bir maymun türünün yüzünü yeniden oluşturdu ve “insan evrimini anlamak açısından çok önemli olabilir”.

Bilim insanları, insan türünün ilk ataları arasında yer alabilecek Avrupalı ​​büyük maymunun iyi korunmuş kafatasını CT taramalarını kullanarak yeniden oluşturdu.

Araştırmacılar, sonuçlarının bu türün insan ve büyük maymun ailesinin en eski üyelerinden birini temsil ettiği fikriyle tutarlı olduğunu söylüyor.

türleri, Pierolapithecus catalonicusBu, 15 ila 7 milyon yıl önce Avrupa’da yaşayan, nesli tükenmiş maymun türlerinden biriydi.

Araştırmacılar kalıntılardan insanın evrimi hakkında daha fazla şey öğrenmeyi umuyorlar çünkü aynı kişiye ait bir kafatası ve kısmi iskelet buldular ki bu nadir bir durum.

Araştırmacılar kafatasını yeniden yapılandırmak için CT taramalarını kullandı (Amerikan Doğa Tarihi Müzesi)
Bu tür aynı zamanda aynı döneme ait diğer maymunlarda bulunmayan ayırt edici yüz özelliklerine de sahiptir (PA).
Bir maymun bilinen en yakın atamız olabilir mi? (Filistin otoritesi)

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Yardımcı Küratörü ve Antropoloji Bölümü Başkanı Ashley Hammond, “Büyük maymunlar ve insanın evrimi üzerine yapılan araştırmalarda ısrarla karşılaşılan sorunlardan biri, fosil kayıtlarının parçalanmış olması ve pek çok örneğin tam olarak korunmamış ve şekilsiz olmasıdır” dedi. . ‘

“Bu, maymunların ve insanların evrimini anlamak için gerekli olan primat fosil maymunlarının evrimsel ilişkileri konusunda fikir birliğine varmayı zorlaştırıyor.”

Kalıntılar ilk olarak 2002 yılında İspanya’nın Katalonya kentinde keşfedildi ve ilk olarak 2004 yılında Science dergisinde yayınlandı.

Bilim insanları kafatasının bazı kısımlarının yanı sıra omurlar, kaburgalar, el ve leğen kemiği gibi diğer kemikleri de keşfettiler.

8,7 milyon yıllık maymun kafatası, atalarımızın Afrika’dan ziyade Avrupa’da evrimleştiğini gösteriyor

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde araştırma görevlisi olan baş yazar Kelsey Pugh, “Kafatası ve diş özellikleri, fosil türlerinin evrimsel ilişkilerinin çözümünde son derece önemlidir” dedi.

“İskeletin geri kalanının kemikleriyle ilişkili bu materyali bulduğumuzda, bu bize yalnızca türü insan soy ağacına doğru bir şekilde yerleştirme fırsatı vermekle kalmıyor, aynı zamanda hayvanın biyolojisi hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatını da veriyor. örneğin bulunduğu ortamda nasıl hareket ettiği.”

READ  65 yıllık kozmik gizemi çözün

Bu tür üzerinde yapılan önceki araştırmalar, onun dik bir gövdeye sahip olduğunu ve ağaç dallarından sarkabileceği ve ağaçtan ağaca hareket edebileceği anlamına gelen adaptasyonlara sahip olduğunu öne sürüyordu.

Ancak bilim insanları, kafatasındaki hasar nedeniyle maymunun evrim ağacında nereye yerleştiği konusunda bölünmüş durumda.

Araştırmacılar Pyrrholapithecus’un kafatasını diğer primat türleriyle karşılaştırarak neredeyse yeniden yapılandırmak için CT taramalarını kullandı.

Araştırmacılar Peyrolapithecus’un genel yüz şekli ve büyüklüğü açısından hem fosil hem de yaşayan büyük maymunlarla benzerlikler paylaştığını buldu.

Pierolapithecus, genel yüz şekli ve büyüklüğü açısından hem fosilleşmiş hem de yaşayan büyük maymunlarla benzerlikler paylaşıyor

Bu tür, aynı dönemdeki diğer maymunlarda bulunmayan kendine özgü yüz özelliklerine de sahiptir.

Müzenin Bilimler Bölümü’nde kıdemli araştırma bilimcisi olan ortak yazar Sergio Almesija, “Çalışmadaki evrimsel modellemenin ilginç bir sonucu, Peirolapithecus’un kafatasının şekil ve boyut olarak büyük maymunların yaşadığı ataya daha yakın olmasıdır” dedi. Antropoloji. Ve insanın evrimi.

Araştırma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri dergisinde yayınlandı.