Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir astronot, Dünya’nın yukarısındaki “Kızıl Goblin”in gizemli fotoğrafını çekiyor

Bir astronot, Dünya’nın yukarısındaki “Kızıl Goblin”in gizemli fotoğrafını çekiyor

Kırmızı goblinin yalnızca bir milisaniye süren hızlı ortaya çıkışı, bilim insanları için bir zorluk teşkil ediyor

Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) bir astronot yakın zamanda Red Sprite adı verilen sıra dışı bir olayı fotoğrafladı. Astronot Andreas Mogensen, bu görüntüleri Danimarka Teknik Üniversitesi’ndeki Thor-Davis deneyi için yüksek çözünürlüklü bir kamera kullanarak çekti. Deney, üst atmosferdeki yıldırımları ve bunun sera gazı seviyeleri üzerindeki etkilerini ve dolayısıyla küresel ısınmayı etkilemeyi incelemeyi amaçlıyor. Bilim insanları astronotun görüntüsündeki kırmızı goblinin boyutlarının yaklaşık 14 x 26 kilometre (8,7 x 16,2 mil) olduğunu tahmin etti.

Bu deneyin baş bilim insanı ve DTU Space’in kıdemli araştırmacısı Olivier Chanrion, “Andreas tarafından çekilen bu görüntüler muhteşem” dedi. BBC.

“Davis kamerası iyi çalışıyor ve bize yıldırımdaki hızlı süreçleri yakalamak için gereken yüksek zamansal çözünürlüğü sağlıyor.”

Kırmızı goblin nedir?

Kırmızı hareketli grafik, Geçici Aydınlık Olayı (TLE) olarak sınıflandırılan olağandışı bir atmosferik fenomeni temsil eder. Bazen kırmızı şimşek olarak da adlandırılan bu yıldırım, Dünya yüzeyinden 40 ila 80 kilometre (25 ila 50 mil) yükseklikte gök gürültülü bulutların üzerinde meydana gelir. Bulutlardan yere inen tipik yıldırımların aksine, nesne ters yönde hareket ederek atmosfere yükseliyor ve bir tür ters yıldırıma benziyor.

Kırmızı goblinin yalnızca bir milisaniye süren hızlı görünümü, onu yakalayıp kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlayan bilim insanları için zorlu bir mücadeleyi temsil ediyor. Bu olaylar gök gürültülü bulutların üzerinde meydana geldiğinden, Dünya’dan gözlemlenmesinde zorluklar yaratır ve çoğunlukla uzaydan görülebilir. Bununla birlikte, özelliklerinin daha derinlemesine incelenmesi, üst atmosfer faaliyetlerine ilişkin önemli bilgiler sunarak bilimsel anlayış için değerli bilgiler sağlayabilir.

Nadir görülen sprite, meydana gelen tek atmosferik olay değildir; mavi jetler, geçici ışıklı olayların bir başka örneğidir.

READ  Kozmik uçlardaki kayalık gezegenin sırlarını ortaya çıkarıyor