Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünyadaki yaşamın kökeni başından beri burada olabilir

Dünyadaki yaşamın kökeni başından beri burada olabilir

Dünyadaki yaşamın kökeni her zaman bir gizem olmuştur. Bilim insanları, gezegenimizdeki evrimi belirleyen yaşamın yapı taşlarının bir asteroit, kuyruklu yıldız veya göktaşından geldiğine inanarak uzun yıllar boyunca yıldızlara baktılar. Ancak şimdi bazı bilim insanları, Dünya’daki yaşamın gerçek kökenlerinin başından beri burada, Dünya’da olabileceğini söylüyor.

A Yeni kağıt Abone olundu Bilimin ilerlemesiYayınlanan yeni bir makaleye ek olarak KonuşmaBu şu soruyu akla getiriyor: “Ya gezegenimizdeki yaşamın kökeni başından beri buradaysa?” Bu, gezegenimizde yaşamın nerede başladığını öğrenmenin ilginç bir yolu ve katılan araştırmacılar, uçucu maddeler olarak adlandırılan yaşamı mümkün kılan unsurların başlangıçtan beri Dünya’da mevcut olabileceğini söylüyor.

Karbon, hidrojen, nitrojen ve araştırmacıların kalkojen olarak adlandırdığı bir grup element de dahil olmak üzere birçok elementin uçucu olduğu kabul ediliyor. Kükürt, selenyum ve tellür de dahil olmak üzere tüm bu uçucu maddeler diğer elementlere göre daha kolay buharlaşır. Ve onların Dünya’ya nasıl geldiklerini anlamak, Dünya’daki yaşamın kökenini de anlamamıza yardımcı olabilir.

Resim kaynağı: H_Ko/Adobe

olarak bilinen en yaygın teoridir. Geç korteks teorisiDünyanın ilk olarak düşük uçucu malzemelerden oluştuğunu söylüyor. Bununla birlikte, uçucu madde bakımından zengin nesneler (göktaşları, kuyruklu yıldızlar, asteroitler) gezegenin yüzeyine çarparak gezegenin tamamen oluşmasına izin verdikten sonra daha yüksek uçucu madde konsantrasyonları ortaya çıkmaya başladı.

Ancak bu teorinin sorunu, uçucu maddeler açısından zengin olan bu cisimlerin Dünya kütlesinin yalnızca yüzde yarısını oluşturmasıdır. Bu nedenle, bu elementlerin çoğu, Dünya’nın çekirdeği oluştuktan bir süre sonrasına kadar varamayacaktı. Öte yandan yeni araştırma, Dünya’nın da bu uçucu maddelere sahip olduğunu ve yaşam için gerekli elementlerin başlangıçtan beri, gezegenin ilk oluşumu sırasında burada bulunduğunu söylüyor.

READ  COVID'i tespit etmek çok daha kolay olabilir

Araştırmacılara göre çalışma aynı zamanda Dünya’daki suyun kökenini takip eden bir çalışmayla da tutarlı görünüyor. Bu kesinlikle ilginç bir fikir ve bilim insanları araştırmaya devam ettikçe Dünya üzerindeki yaşamın kökeninin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.