Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir federal yargıç, Beyaz Saray’ın kredi kartı gecikme ücretlerini sınırlamaya yönelik planını engelliyor

Bir federal yargıç, Beyaz Saray’ın kredi kartı gecikme ücretlerini sınırlamaya yönelik planını engelliyor

Teksas’taki bir federal yargıç, yeni bir hükümet kuralını engelledi. Geç ödemeler için kredi kartınızı azaltın Suçlamalar, Biden yönetiminin “istenmeyen” ücretleri kısıtlama çabalarının odağını oluşturuyor.

ABD Kuzey Teksas Bölge Mahkemesinden Yargıç Mark Bittman, Cuma günü bankacılık sektörü ve diğer ticari çıkarlar tarafından 14 Mayıs’ta yürürlüğe girmesi planlanan kısıtlamaların dondurulması yönünde talep edilen bir ihtiyati tedbir kararı çıkardı.

Pittman kararında, ABD Beşinci Daire Temyiz Mahkemesi’nin, kredi kartı kuralını uygulamakla görevli federal kurum olan Tüketici Mali Koruma Bürosu’na (CFPB) sağlanan finansmanın anayasaya aykırı olduğunu tespit eden 2022 tarihli bir kararına atıfta bulundu.

CFPB tarafından Mart ayında kabul edilen düzenlemeler, kredi kartı ödemeleri için gecikme ücretlerini, mevcut 30 ABD Doları veya daha fazla olan gecikme ücretlerine kıyasla 8 ABD Doları ile sınırlamayı amaçlıyor. Kuruma göre, tüketiciler için rahatsızlık verici olsa da, ücretler kart veren kuruluşlara yılda yaklaşık 9 milyar dolar kazandırıyor.

5 Mart’taki CFPB’nin ardından Duyuru Amerikan Bankacılar Birliği (ABA) ve ABD Ticaret Odası, “aşırı” kredi kartı gecikme ücretleri olarak adlandırdığı yasağa yasal itirazda bulundu.

Bir endüstri ticaret grubu olan ABA, Pittman’ın kararına övgüde bulundu.

“Bu ihtiyati tedbir, bankaları CFPB’nin yasal yetkisini açıkça aşan bir kurala derhal uymak zorunda kalmaktan kurtaracak ve daha fazla geç ödemeye, daha düşük kredi puanlarına, artan borçlara, krediye erişimin azalmasına ve tüm tüketiciler için daha yüksek APR’lere yol açacaktır. ABA CEO’su Rob Nicholls yaptığı açıklamada, “Her ay zamanında ödeme yapan kart sahiplerinden” dedi.

Tüketici grupları, ABD’deki kredi kartı kullanıcılarına zarar vereceğini söyleyerek kararı eleştirdi

“Herkesin zararına rekor kurumsal kar elde etmek amacıyla tasarlanan bir dizi davanın sonuncusunda, ABD Odası şimdilik istediğini elde etti ve 41 dolara kadar çıkan kredi kartı gecikme ücretleri ile aileler için fiyatların biraz daha uzun süre şişirilmesini sağladı. Tarafsız bir savunuculuk grubu olan Accountable’dan Liz Zelnick, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ABD Odası ve onun temsil ettiği büyük bankalar, en az direnişin olduğu mahkeme salonlarında alışveriş yaparak ve her şeyi kendi hallerinde yaparak yargı sistemimizi yozlaştırdılar. davalarını adil ve tarafsız bir federal yargıç önünde sunmaktan kaçınma yetkisine sahiptir.”


“İstenmeyen ücretler” Amerikalılara her yıl milyarlarca dolara mal oluyor

CFPB’nin gecikme ücreti kuralını destekleyen tüketici savunucularına göre, kredi kartı veren kuruluşlar 2019’da müşterilere 14 milyar dolarlık geç ödeme ücreti ödedi ve bu, o yılki ücret gelirlerinin yarısından fazlasını oluşturdu. Finans sektörü eleştirmenleri, bu tür gecikme ücretlerinin düşük ve orta gelirli tüketicileri, özellikle de farklı ırklardan insanları hedef aldığını söylüyor.

Pittman’ın Cuma günü kalmasına rağmen analistler, gecikme ücretleri konusundaki hukuki mücadelenin muhtemelen devam edeceğini ve davanın muhtemelen Yüksek Mahkeme’ye gideceğini söyledi.

T.D. Cowen Washington Araştırma Grubu’ndan Jarrett Seaberg, kararın ardından yazdığı bir raporda, “Bu durumun, Yüksek Mahkeme’nin önümüzdeki haftalarda Kongre’nin ajansa uygun şekilde fon sağladığına karar vermesi halinde, CFPB’nin ihtiyati tedbiri kaldırmaya çalışmasının kapısını açtığına inanıyoruz” dedi. “Bu nedenle, davanın esası tam olarak değerlendirilmeden önce ücret indiriminin yürürlüğe girip girmeyeceği konusundaki mücadelenin sonu olmadığına inanıyoruz.”

– CBS News’den Alan Scherter’ın haberine göre

READ  Cramer, Disney'in kariyeri ve kaçınılması gereken borsa tuzakları hakkında konuşuyor