Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Berlin’deki Tesla fabrikasında Alman polisinin protestocularla çatışmasını izleyin

Berlin’deki Tesla fabrikasında Alman polisinin protestocularla çatışmasını izleyin

Oynar

Almanya’da yaklaşık 800 protestocu Cuma günü ormanlık bir alanda Tesla fabrikasına saldırmaya çalışırken polisle çatıştı.

Disrupt Tesla adlı organizasyon grubunun yaptığı bir açıklamada, protestonun, Berlin yakınlarındaki Gruenheide’deki fabrikanın planlı genişlemesini durdurma girişiminin bir parçası olduğu ve bunun çevre sorunlarına yol açabileceği belirtildi. ifade Web sitesinde.

Disrupt Tesla sözcüsü Uli Becker yaptığı açıklamada, “Burada aktivistler Tesla Grubu’nun yer altı sularını çekmekten, kaynakları çalmaktan ve küresel olarak insanları tehlikeye atmaktan sorumlu olduğunu vurguluyor” dedi.

Bir video klipte, mavi şapkalar ve yüz maskeleri takan düzinelerce göstericinin Tesla genel merkezine saldırmaya çalıştığı ve polis memurlarının onları durdurmak için güç kullandığı görülüyor. Yaralılara olay yerinde sağlık ekipleri müdahale etti.

“Polis neden solcu göstericilerin bu kadar kolay gitmesine izin veriyor?” diye sordu. Tesla CEO’su Elon Musk, protestocuların Antifa bayrağı altında komplo kurduğunu iddia eden bir gönderiye yanıt verirken sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) yazdı.

Çok sayıda tutuklama yapıldı ve çok az yaralanma bildirildi

Polis, fabrikaya girmeye yönelik tüm girişimlerin engellendiğini ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığını söyledi. Reuters.

Baker, grubun aynı zamanda Arjantin ve Bolivya gibi diğer ülkelerde lityum madenciliğinin neden olduğu çevresel tahribatları da vurgulamayı planladığını söyledi. Metal genellikle elektrikli araba akülerine güç sağlamak için kullanılır.

Brandenburg polisi sözcüsü Mario Heinemann Reuters’e şunları söyledi: “Toplanma özgürlüğünü koruyoruz ama aynı zamanda kamu düzeni ve güvenliğinden de sorumluyuz. Bu, gerektiğinde müdahale edeceğimiz anlamına da geliyor.”

USA TODAY olayla ilgili yorum yapmak için Tesla’ya ulaştı.