Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir İngiliz şirketinin 4K video kameraları uzay istasyonuna gidiyor

Bir İngiliz şirketinin 4K video kameraları uzay istasyonuna gidiyor
  • Jonathan Amos'un yazdığı
  • Bilim Muhabiri
Videolu anlatım,

Nadir görülen bir manzara: İngiltere ve İrlanda temiz

Birleşik Krallık'taki bir girişimin süper çözünürlüklü kameraları Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) gidiyor.

SEN.COM'un 4K sistemi, Dünya'nın çarpıcı olması beklenen manzaralarını yakalamak için yörünge karakolunun önüne bağlanacak.

Londralı şirket halihazırda 2022'de fırlattığı küçük bir uydudan canlı video yayınlıyor.

Başkan Charles Black, şirketin teknolojisini Ay dahil birçok yere genişletmeyi planladığını söyledi.

BBC'ye şunları söyledi: “Amacımız uzaya, Dünya'ya ve Ay'a tamamen yeni bir bakış açısı sunmak.”

“İnsanlar aya dönerken astronotları fotoğraflamak için ay yörüngesine, ay yüzeyine ve ay gezicilerine kameralar yerleştirmek istiyoruz.

“Bu hikayeyi anlatmak istiyoruz”

Uluslararası Uzay İstasyonu kameraları, ABD uzay ajansının son ikmal görevinde taşınıyor.

2,5 tondan fazla yiyecek, giyecek, ekipman ve bilimsel deney, yerel saatle 16:55'te (20:55 GMT) Florida'dan bir SpaceX roketiyle fırlatıldı.

Cumartesi günü varışının ardından istasyon ekibi, SEN kameranın yükünü hazırlayacak ve ardından bunu, Avrupa'nın Columbus bilim modülüne iliştirilen bir dış iskelet parçası olan Bartolomeo güvertesine yerleştirilmek üzere bir hava kilidinden geçirecek.

Büyük robot CanadaArm-2, Mayıs ayında yapılması planlanan manevraları gerçekleştirecek.

Videolu anlatım,

Afrika'daki Namibya çölünün altın rengi

Bir kamera doğrudan ufka bakacak ve gün doğumu ve gün batımının yanı sıra kuzey ve güney ışıklarını da kaydedecek.

İkinci kamera, Dünya'da olup bitenlere odaklanmak için doğrudan aşağıya bakacak. Genlik sahne boyutu yaklaşık 180 kilometre x 240 kilometre (110 mil x 150 mil) olacaktır. 60 metreye kadar küçük özellikleri göreceksiniz.

Kontrol yazılımı, istasyon karanlığa geçtiğinde şehir ışıklarının görülebilmesi için pozlamayı ayarlayabilmelidir.

Üçüncü bir kamera, uzay kapsüllerinin (SpaceX Dragon gemisi ve yakında fırlatılacak olan Boeing Starliner) geliş gidişlerini kaydetmek için ön kenetlenme noktasına yönlendirilecek.

Videolu anlatım,

Kanada orman yangınlarından çıkan duman

Plan, bu kameralar arasında geçiş yaparak neredeyse sürekli olarak 4K video yayınlamaktır. Veriler, uzay istasyonunun yukarısında konumlandırılmış yüksek verimli uydular aracılığıyla sinyalleri Dünya'ya ileten ESA'nın aktarma sistemi aracılığıyla gönderilecek.

Bu sayfadaki örneklerden ne tür bir video bekleyeceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. SEN'in son iki yıldır 505 km yükseklikte faaliyet gösteren ETV-A1 uydusu tarafından görüntülendi. Bu uzay araçlarının daha fazlası şu anda monte ediliyor.

Yine geniş ve dar açılı görüntülerin bir karışımı.

Londralı şirket, örneğin film ve TV şirketleriyle belgeseller üzerinde çalışarak bu yapımlardan para kazanıyor.

Şirket aynı zamanda olayları farklı bir şekilde yansıtmak isteyebilecek haber kuruluşlarının da ilgisini çekmeyi umuyor, özellikle de bu olayların küresel bir erişimi varsa. Geçen yıl Kanada'da yaşanan orman yangınları buna iyi bir örnek olabilir. Yangın cephelerini ve duman bulutlarını görmek, yanan alanın büyüklüğü hakkında çok daha net bir fikir verir.

Videolu anlatım,

Interlaken ve İsviçre Alpleri üzerinde uçmak

SEN kesinlikle “uzaydan video” pazarına giren ilk şirket değil ancak Black, malzemeyi doğru şekilde paketleyerek başarıya ulaşabileceğine inanıyor.

“Uzaydan video çekmek önemli ve büyük bir iş haline gelecek… çünkü gerçek zamanlı video hikaye anlatma gücüne sahip ve tıpkı Google'ın yaptığı gibi, insanlara olup bitenler hakkında doğrudan bilgi sağlayabilir” dedi.

“Google Earth, hareketsiz görüntülere bakmak için bir milyardan fazla indirme işlemi gerçekleştirdi; bu nedenle, şu anda Dünya'da ve uzayda olup bitenlerin öyküsünü anlatan, tamamen aranabilir olan ve yapay zeka ve artırılmış gerçeklik kullanan, Dünya hakkındaki bu gerçek zamanlı veri kümesi, içgörüler, insanlık için çok büyük bir veri üreticisi olacak.

“Daha önce hiç kimse bu pazara hitap etmedi ve biz de bunu yapıyoruz.”

READ  Yaşamın kökenini ortaya çıkarmak - Bilim adamları antik havalandırma deliklerinde 'anahtar organik molekülleri' keşfettiler