Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir SpaceX Falcon 9 roketi Florida’daki Space Coast üzerinde gece gökyüzünü aydınlatıyor

Bir SpaceX Falcon 9 roketi Florida’daki Space Coast üzerinde gece gökyüzünü aydınlatıyor

Oynar

Kalkışın Çarşamba günü saat 22:35’te yapılması planlandığında, bir Falcon 9 roketi fırlatma rampasından havalanarak Cape Canaveral üzerindeki gece gökyüzünü aydınlattı. Yük kapasitesi: Starlink 6-62, bu 23 Starlink uydusu grubunun görev adıdır.

Füze gece boyunca güneydoğu yörüngesinde havalandı ve yüksek bir ses çıkardı.

Sekiz buçuk dakika sonra Falcon 9 roketi ay yüzeyine indi Yer çekimi eksikliği Atlantik Okyanusu’nda insansız hava aracı.

Bir sonraki Florida roketi ne zaman fırlatılacak? Bugün lansman var mı? SpaceX, NASA ve ULA’nın Florida’daki yaklaşan roket fırlatma programı

Çarşamba günü, itici roket sekizinci uçuşuna tanık oldu. Önceki görevleri arasında ESA Euclid ve CRS-30 adlı diğer üç Starlink görevi ve Axiom Space’ten iki mürettebatlı görev yer alıyordu: Ax-2 ve Ax-3.

SpaceX’te iki kafalı türünün ilk örneği

Çarşamba gecesi SpaceX için bir başka ikili fırlatmanın ilkiydi.

Falcon 9 roketi bir grup Starlink uydusunu yörüngeye taşırken, SpaceX ekibi 24 saatten kısa bir süre içinde başka bir grubu fırlatmayı planladığını duyurdu.

Perşembe akşamı, başka bir Starlink uydu grubunun Uzay Sahili’nden fırlatılması planlanıyor.

Perşembe sabahı itibarıyla SpaceX, Kennedy Uzay Merkezi’nin Pad 39A’sından saat 18.45’te (EST) fırlatılmayı hedeflediğini doğruladı. Ancak daha sonra fırlatmanın saat 22:13 EST’de pencerenin sonuna taşındığı açıklandı.

Çarşamba günkü fırlatmada olduğu gibi, Falcon 9 roketinin güneydoğuya doğru hareket etmesi ve Atlantik Okyanusu’ndaki bir insansız hava aracına inmesi bekleniyordu.

Starliner lansman güncellemesi

Space Coast neredeyse üçlü bir fırlatma haftası geçirdi. NASA, Starliner uzay aracının mürettebatlı uçuş testi lansmanının 25 Mayıs Cumartesi günü bir girişimde bulunulacağını ima ederek daha da ertelendiğini belirten bir açıklama yayınladı. Bir sonraki fırlatma girişiminin en geç 1 Haziran Cumartesi günü saat 12:25’e (EST) kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu, ekiplere uzay aracının fırlatılmaya hazır olduğundan emin olmak için daha fazla zaman tanıyacak.

READ  Ayın uzak yüzüne Çin roketi fırlatıldı

6 Mayıs’taki son fırlatma denemesi, Atlas V roketinde arızalı bir oksijen valfinin bulunması üzerine iptal edildi. ULA ekipleri oksijen valfini değiştirmek için çalıştı, ancak uzay aracının servis modülündeki (uzay aracının altında bulunan iticileri içeren tek kullanımlık bir modül) itici motordan gelen bir helyum sızıntısının keşfedilmesinin ardından daha fazla gecikme yaşandı.

“Starliner itiş sisteminin artan yetenekleri ve Geçici İnsan Değerlendirme Sertifikasyonumuza ilişkin olası sonuçlar da dahil olmak üzere her konunun tüm karmaşıklıklarını anlamak için zaman ayırmamız önemliydi. Tüm uçuştan sonra Butch ve Sonny’yi bu test görevine çıkaracağız. Topluluk ekiplerin ilerleyişini değerlendirdi NASA’nın Ticari Mürettebat Programı direktörü Steve Stich’in bir basın güncellemesinde “Uçuş gerekçesi Delta’nın Uçuş Testine Hazırlık İncelemesinde yer alıyor” dediği aktarıldı.

Yedekleme lansman fırsatları 2 Haziran Pazar, 5 Haziran Çarşamba ve 6 Haziran Perşembe günlerine kadar uzanıyor.

FLORIDA TODAY Uzay ekibi, bu hikaye ve tüm Cape hakkındaki en son bilgileri lansmanlarda sağlamaya devam edecek floridatoday.com/space.

Brooke Edwards, Florida Today’in uydu muhabiridir. Onu ara [email protected] Veya onuncuda: @prokovstars.