Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir araştırmaya göre kargalar da küçük çocuklarla aynı şekilde sayabiliyor

Bir araştırmaya göre kargalar da küçük çocuklarla aynı şekilde sayabiliyor

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Belki de “Kuş beyinli” demek o kadar da bir hakaret değildir; son araştırma, şehirlerde her yerde bulunan bir kuş olan kargaların yüksek sesle dörde kadar sayabildiğini ortaya çıkardı.

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi Hayvan Fizyolojisi Laboratuvarı’ndan bir araştırma ekibi tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, meraklı yaratıklar sadece saymakla kalmıyor, aynı zamanda sayılar gösterildiğinde yaptıkları çağrıların sayısını da eşleştirebiliyorlar.

Kuşların sayıları tanıma ve bunlara tepki verme şekli, biz insanların kullandığı sürece benzer; küçük çocuklar olarak saymayı öğrenir ve baktığımız nesnelerin sayısını hızla tanır. Bulgular, yayınlanan Perşembe günü Bilim’de karga zekası konusunda giderek artan anlayışımızı derinleştireceğiz.

Hayvan bilişi uzmanı Heather Williams, e-posta yoluyla şunları söyledi: “İnsanların sayısal akıl yürütme, soyutlama, alet yapma ve geleceğe yönelik planlama gibi beceriler tekelinde değil.” Massachusetts’teki Williams College’da biyoloji profesörü olan Williams, “Kargaların ‘akıllı’ olmasına kimse şaşırmamalı.”

Hayvanlar aleminde sayma sadece kargalarla sınırlı değildir. O bir şempanzeydi Sayı sırasına göre saymayı öğretmek Küçük çocuklar gibi sayıların değerini anlıyorlar. Bazı erkek kurbağalar eşlerini cezbetmek amacıyla Rakip erkeklerden gelen aramaların sayısını sayın Kadına bağırma sırası onlara geldiğinde bu sayıyı eşitlemek, hatta artırmak. Bilim adamları karıncaların kolonilerine giden yollarını… Adımlarını sayınHer ne kadar yöntem her zaman doğru olmasa da.

Bu son çalışmanın gösterdiği şey, kargaların da tıpkı genç insanlar gibi sayıları değerlerle ilişkilendirmeyi öğrenebildiği ve buna göre yüksek sesle sayabildiğidir.

Tübingen laboratuvarında nörobiyolog ve kıdemli araştırmacı olan araştırmanın baş yazarı Diana Liao, araştırmanın saymayı öğrenen küçük çocuklardan ilham aldığını söyledi. Küçük çocuklar önlerindeki nesneleri saymak için sayı sözcüklerini kullanırlar: Önlerinde üç oyuncak görürlerse saymaları “bir, iki, üç” ya da “bir, bir, bir” gibi ses çıkarabilir.

READ  Belki de eski Mars, ölümüne neden olan iklim değişikliğine yol açana kadar yaşamla iç içeydi.

Belki kargalar da aynı şeyi yapabilir, diye düşündü Liao. Ayrıca, alarm çağrılarını yırtıcı hayvanın boyutuna göre uyarlayan bülbüller üzerinde Haziran 2005’te yapılan bir araştırmadan da ilham aldım. Araştırmaya göre yırtıcı hayvanın kanat açıklığı veya vücudu ne kadar uzun olursa, bülbüllerin alarm çağrılarında kullandığı “derin” sesler de o kadar az oluyor. bulunan. Liao, daha küçük yırtıcılar için bunun tersinin geçerli olduğunu, ötücü kuşların daha küçük bir kuşla karşılaştıklarında daha fazla ses çıkardığını, bunun da daha çevik oldukları için bülbüller için daha büyük bir tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Bülbül çalışmasının yazarları, küçük ötücü kuşların çıkardıkları ses sayısını kontrol edip etmediğini veya ses sayısının istemsiz bir tepki olup olmadığını doğrulayamadı. Ancak bu olasılık Liao’nun merakını uyandırdı: Onlarca yıllık araştırmalar sonucunda zekaları iyi bir şekilde belgelenen kargalar, belirli sayıda ses üretme ve küçük çocuklar kadar etkili bir şekilde “sayılma” yetenekleri üzerinde kontrol sahibi olabilirler mi?

Liao ve meslektaşları, Amerikan kargasıyla yakın akraba olan bir Avrupa türü olan üç leş kargasını 160’tan fazla seansta eğitti. Eğitim sırasında kuşların, 1’den 4’e kadar bir dizi görsel ve işitsel ipucu arasındaki ilişkileri öğrenmesi ve karşılık gelen sayıda başlık üretmesi gerekiyordu. Araştırmacıların sunduğu örnekte, görsel bir işaret parlak mavi bir sayıya benzeyebilir ve buna karşılık gelen ses, yarım saniyelik bir davul çalma şarkısı olabilir.

Kargaların, sinyali gördükten ve duyduktan sonraki 10 saniye içinde, sinyalin temsil ettiği sayı kadar gaklama (3 numaralı sinyal için üç gaklama) gerçekleştirmesi bekleniyordu. Kuşlar saymayı ve ciyaklamayı bıraktıklarında dokunmatik ekranda “enter” tuşuna basarak sinyallerini görüntüleyerek işlerinin bittiğini onaylıyorlar. Kuşlar doğru sayılırsa bir ödül alacaklar.

Görünüşe göre sinyaller devam ettikçe kargaların her sinyale yanıt vermesi daha uzun sürdü. Liao, daha fazla ses yaklaştıkça tepki sürelerinin arttığını, bunun da kargaların gagalarını açmadan önce kaç gaklama yapacaklarını planladıklarını gösterdiğini yazdı.

READ  SpaceX'in Mürettebat-4 astronotları, 'inanılmaz' uzay istasyonu uçuşundan sonra sevinirler

Araştırmacılar, ilk ötüşlerinin sesine bakarak kuşların kaç çağrı yapmayı planladıklarını bile söyleyebildiler; kargaların kaç numaraya baktıklarını bildiklerini ve bilgiyi biriktirdiklerini gösteren ince akustik farklılıklar.

Williams, “Soyut sayıları anlıyorlar… ve sonra davranışlarını bu sayıya uyacak şekilde eşleştirirken ileriyi planlıyorlar” dedi.

Kargaların yaptığı hatalar bile oldukça ilerlemiş durumdaydı: Kargalar çok fazla öterse, bir o kadar da kekelerse ya da gagalarıyla erken cevap verirse, Liao ve araştırmacıları ilk sesten nereye gittiklerini anlayabiliyordu. Arama. hata. Williams, bunların “insanların yaptığı türde hatalar” olduğunu söyledi.

Daha önce kuşların ve diğer birçok hayvanın, yalnızca yakın çevrelerindeki uyaranlara dayanarak anlık kararlar verdikleri düşünülüyordu; bu teori, 20. yüzyıl hayvan davranışçısı B.F. Skinner tarafından popülerleştirildi. Ancak Liao ve meslektaşları tarafından yapılan son araştırma, kargaların ses üretmek için sayıları gruplama becerisi hakkında daha fazla kanıt sağlıyor ve bu becerinin kargaların kontrolü altında olduğunu öne sürüyor.

New York, Ithaca’daki Cornell Ornitoloji Laboratuvarı’nda 100.000’den fazla araştırma çalışması yürüten araştırmacı Kevin McGowan, çalışma ekibinin bulgularının çok spesifik ama yine de önemli olduğunu söyledi. Tüm hayvanların yalnızca uyarıcı olduğu yönündeki yaygın inanca meydan okuyorlar. tepki makineleri. Yirmi yılı aşkın bir süredir yabani kargaları kendi habitatlarında inceliyoruz. McGowan çalışmaya dahil değildi.

McGowan, CNN’e çalışmanın “kargaların sadece basit olmadığını, çevreleriyle etkileşime giren makineleri düşünmekten aciz olmadığını, aslında ileriyi düşündüklerini ve organize, önceden planlanmış bir şekilde iletişim kurma yeteneğine sahip olduklarını” gösterdiğini söyledi. “Bir dile sahip olmak için gerekli bir giriş görevi görüyor.”

Karga zekası onlarca yıldır inceleniyor. Bilim insanları Yeni Kaledonya kargalarını araştırdı Kendi kompozit enstrümanlarını yaratın Yiyeceğe erişmek için. A’ya göre kuralları kuşlar belirliyor gibi görünüyor Kasım 2013 araştırması Tübingen Üniversitesi laboratuvarındaki baş araştırmacı Andreas Nieder tarafından ortak yazılmıştır. McGowan, karga dilinin, çok çeşitli tonlar ve ifadelerle onlarca yıldır bilim adamlarını şaşırttığını söyledi.

READ  Bilim İnsanları: "Kuantum Saç" Hawking'in Kara Delik Paradoksunu Çözebilir

Liao ve meslektaşlarının çalışması, kargaların sayı sayıp sayamayacağını inceleyen ilk çalışma bile değil. Hayvan bilişi uzmanı Irene Pepperberg, bu araştırmanın 1968’de Nicholas Thompson ile başladığını belirtiyor. Boston Üniversitesi’nde psikolojik ve beyin bilimleri araştırma profesörü olan Pepperberg, en çok Alex adındaki Afrika gri papağanı üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Thompson, kargaların, belirli bir ses patlamasının süresini ve sayısını kontrol ettiği görünen gagalarına güvenebileceklerini varsaydı. Kargaların sayma yeteneklerinin “hayatta kalmanın bu tür yetenekler için gerektireceği gereksinimleri aştığını” yazdı.

Tübingen Üniversitesi tarafından Eylül 2015’te kargaların sayma yetenekleri üzerine yürütülen bir başka çalışma, kuşları nokta gruplarını tanıma konusunda eğitmiş ve kargaların beyninin görsel uyaranları alıp anlayan kısmındaki nöronal aktiviteyi kaydetmiştir. Üniversitenin bildirdiğine göre araştırmacılar, kargaların nöronlarının “noktaların boyutunu, şeklini ve düzenini göz ardı ettiğini ve yalnızca sayılarını çıkardığını” buldu. dedi ki O dönemde bir açıklamada bulundu.

Williams, “Dolayısıyla, kargaların beyinleri farklı miktarları temsil edebilir ve kargalar, Arap rakamlarını bu miktarlarla eşleştirmeyi hızlı bir şekilde öğrenebilir; bu, insanların genellikle çocuklarına açıkça öğrettiği bir şeydir” dedi.