Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birinci Cumhuriyet müzayedesi devam ediyor ve Pazar günü bir anlaşma bekleniyor

29 Nisan (Reuters) – Kaynaklar Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’li düzenleyici kurumların First Republic Bank’ın (FRCN) satışını hafta sonu tamamlamaya çalıştıklarını ve yaklaşık yarım düzine bankanın muhtemelen ABD’nin üçüncü en büyük borç veren bankası için teklif verdiğini söyledi. Banka iki ayda batar.

Federal Deposit Insurance Corp. tarafından yürütülen açık artırma sürecinde, Citizens Financial Group Inc (CFG.N), PNC Financial Services Group (PNC.N) ve JPMorgan Chase & Co (JPM.N), First Republic için yarışan teklif sahipleri arasında yer alıyor. Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara başvurun. Bloomberg’e göre US Bancorp (USB.N) da FDIC’den teklif vermesini isteyen bankalar arasında yer aldı.

Konuya aşina iki kaynak, Guggenheim Securities’in FDIC’ye danışmanlık yaptığını söyledi.

Üç kaynak, FDIC sürecinin bu hafta başladığını söyledi. Bir kaynak, isteklilerden Cuma gününe kadar bağlayıcı olmayan teklifler vermelerinin istendiğini ve hafta sonu First Republic kitaplarını incelediklerini söyledi.

Üç kaynak, Pazar akşamı Asya piyasaları açılmadan önce bir anlaşmanın duyurulmasının beklendiğini ve düzenleyici kurumun aynı zamanda bankayı devraldığını söylemesinin muhtemel olduğunu söyledi. Kaynaklardan biri, teklif verme tarihinin Pazar günü öğlen olduğunu söyledi.

Bir kaynak, ilgilenen bankaların şu anda ne için teklif vermeye istekli olduklarını görmek için seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi ve borç verenlerin FRC’nin tüm mevduatları, varlıklarının büyük bir kısmı ve yükümlülüklerinin bir kısmı için teklif vereceklerini de sözlerine ekledi. .

ABD Bancorp yorum talebine hemen yanıt vermedi. First Republic, FDIC, Guggenheim ve diğer bankalar yorum yapmaktan kaçındı.

Reuters grafikleri

Sıkı pazarlık

Birinci Cumhuriyet anlaşması, Silicon Valley ve Signature Bank’ın ABD’li borç verenlerden gelen mevduat kaçışının ortasında başarısız olması ve Federal Rezerv’i piyasaları istikrara kavuşturmak için acil önlemlerle müdahale etmeye zorlamasından iki aydan kısa bir süre sonra gelebilir.

READ  Deutsche Bank'ın eski eş CEO'su Anshu Jin, 59 yaşında hayatını kaybetti.

O zamandan beri piyasalar sakinleşirken, hükümetin ne kadar destek verebileceğini görmek için Birinci Cumhuriyet anlaşması yakından izlenecek.

FDIC resmi olarak 250.000 $’a kadar mevduatları sigortalıyor. Ancak daha fazla banka hücumundan korkan düzenleyiciler, hem Silicon Valley Bank hem de Signature’daki tüm mevduatları sigortalamak gibi olağanüstü bir adım attılar.

Bir güvenlik görevlisi, 28 Nisan 2023, San Francisco, California, ABD’deki First Republic Bank şubesinin önünde duruyor. REUTERS/Lauren Elliott

Düzenleyicilerin bunu First Republic’te de yapmak zorunda olup olmayacağı henüz belli değil. Hazine Bakanı’nın, Başkanın ve Federal Rezerv ile FDIC yönetim kurullarında üstün çoğunluğun onayına ihtiyaçları olacak.

Banka kapanmadan önce bir alıcı bulma çabasıyla FDIC, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük borç verenlerden bazılarına yöneliyor. Kaynaklardan biri, büyük bankaların FRC’nin varlıkları için teklif vermeye teşvik edildiğini söyledi.

JPMorgan halihazırda ülkedeki tüm banka mevduatlarının %10’undan fazlasını elinde tutuyor ve daha fazlasını eklemek için özel bir devlet muafiyetine ihtiyacı var.

Bağımsız bir yönetici olarak çalışan A Cappella Partners’ın başkanı Eugene Flood, “Büyük bir bankanın bankanın tamamını veya çoğunu satın alması First Republic müşterileri için daha sağlıklı olabilir çünkü bu onları daha geniş ve daha istikrarlı bir platforma yerleştirebilir” dedi. . First Citizens BancShares ve Janus Henderson’da ve kişisel olarak konuşuyordu. First Citizens, geçen ay bir Silikon Vadisi bankası satın almayı kabul etti.

Çarpıcı düşüş

First Republic, 1985 yılında Ohio’lu bir bankacının oğlu olan James “Jim” Herbert tarafından kuruldu. Merrill Lynch, bankayı 2007’de satın aldı, ancak 2008 mali krizinin ardından Merrill’in yeni sahibi Bank of America Corp (BAC.N) tarafından satıldıktan sonra 2010’da yeniden borsaya kote oldu.

First Republic yıllardır ipotek ve kredilerde ayrıcalıklı oranlarla yüksek net değerli müşterileri cezbetti. Bu strateji onları daha az varlıklı müşterileri olan bölgesel borç verenlere göre daha savunmasız hale getirdi. Banka, mevduatın %68’i ile sigortasız mevduatın yüksek bir yüzdesine sahipti.

READ  Jim Kramer, ilk çeyrekteki en büyük kaybedenlerden bazılarının en büyükler olabileceğini söylüyor

San Francisco merkezli borç veren, ilk çeyrekte 100 milyar dolardan fazla mevduatın kaçtığını gördü ve nakit toplamak için mücadele etti.

Mart ayında 11 Wall Street bankasından ilk 30 milyar dolarlık bir cankurtaran halatı olmasına rağmen, çabalar sonuçsuz kaldı, çünkü alıcılar kredi defterlerinde büyük kayıplar ihtimaline karşı kısmen tereddüt ettiler.

Duruma aşina bir kaynak Cuma günü Reuters’e FDIC’nin bankanın durumunun kötüleştiğine karar verdiğini ve özel sektör aracılığıyla bir kurtarma paketi peşinde koşmak için zaman olmadığına karar verdiğini söyledi.

Cuma günü, First Republic’in piyasa değeri, Kasım 2021’deki 40 milyar dolarlık zirvesinden 557 milyon dolara düştü.

Diğer bazı bölgesel bankaların hisseleri de, Bell ve Western Alliance’ın (WAL.N) %0,7 düşmesinin ardından PacWest Bancorp’un (PACW.O) %2 düşmesiyle First Republic’in FDIC tasfiyesi yolunda olduğunun netleşmesiyle Cuma günü düştü. .

(Raporlama: Chris Prentice, Saeed Azhar, Lananh Nguyen, Paritosh Bansal; David French, Greg Romiliotis, Andra Shalal, Anirban Sen tarafından ek raporlama ve Megan Davies tarafından Editing David Lauder

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.