Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

PNC ve JPMorgan, FDIC müzayedesinde First Republic Bank için son teklifleri verdi

PNC ve JPMorgan, FDIC müzayedesinde First Republic Bank için son teklifleri verdi

NEW YORK, 30 Nisan (Reuters) – PNC Financial Services Group (PNC.N), JPMorgan Chase & Co (JPM.N) ve Citizens Financial Group Inc (CFG.N), First Republic için nihai teklif veren bankalar arasında yer aldı Banka (konuyla ilgili kaynaklar FRCN’yi söyledi) Pazar günü ABD’li düzenleyiciler tarafından yapılan bir açık artırmadaydı.

Üç kaynak daha önce Reuters’e, FDIC’nin Pazar akşamı bir anlaşmayı duyurmasının beklendiğini ve düzenleyicinin muhtemelen aynı zamanda bankayı devraldığını söyleyeceğini söyledi.

Süreç akşam geç saatlere kadar uzadıkça, duruma aşina bir kaynak, düzenleyicilerin birkaç kez teklif inceleme talepleri ve teklif edilen varlıkları revize etmek için belirli kriterler ile geri geldiğini söyledi.

Bu kaynak, bir kararın yaklaştığına dair bir his olduğunu söyledi.

Kaynaklar Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’li düzenleyici kurumların First Republic’e satışı hafta sonu tamamlamaya çalıştıklarını ve iki ay içinde batması muhtemel üçüncü büyük ABD bankası için yaklaşık yarım düzine bankanın teklif verdiğini söyledi. Konuya yakın iki kaynak Cumartesi günü Guggenheim Securities’in FDIC’ye danışmanlık yaptığını söyledi.

FDIC, Guggenheim, FRC ve bankalar yorum yapmaktan kaçındı.

Toplam varlığı 233 milyar dolar olan First Republic için anlaşma ilk çeyreğin sonundaABD’li borç verenlerden gelen mevduat kaçışının ortasında Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflas etmesinden iki aydan kısa bir süre sonra, Federal Rezervi piyasaları istikrara kavuşturmak için acil önlemlerle müdahale etmeye zorladı.

Bu başarısızlıklar, kripto para birimi odaklı Silvergate’in gönüllü olarak tasfiye edilmesinden sonra geldi.

First Republic, geçen yılın sonunda ABD’de 14. en büyük borç veren oldu ve 16. sırada yer alan SVB’den ve 29. sırada yer alan Signature’dan daha büyüktü. Merkez Bankası verilerine göre.

O zamandan beri piyasalar sakinleşirken, hükümetin ne kadar destek vermesi gerektiğini görmek için Birinci Cumhuriyet anlaşması yakından izlenecek.

READ  Delta, seyahat yetkisi kaldırıldıktan sonra bile uygunsuzluk listesini uygunsuzluklar için tutacaktır.

FDIC resmi olarak 250.000 $’a kadar mevduatları sigortalıyor. Ancak daha fazla banka hücumundan korkan düzenleyiciler, hem Silicon Valley Bank hem de Signature’daki tüm mevduatları sigortalamak gibi olağanüstü bir adım attılar.

ile SVB Ve İmzaFDIC, mevduat sahiplerini korumak için bir “köprü bankası” kurmuştur.

Düzenleyicilerin bunu First Republic’te de yapmak zorunda olup olmayacağı henüz belli değil. Hazine Bakanı’nın, Başkanın ve Federal Rezerv ile FDIC yönetim kurullarında üstün çoğunluğun onayına ihtiyaçları olacak.

Banka kapanmadan önce bir alıcı bulma çabasıyla FDIC, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük borç verenlerden bazılarına yöneliyor. Kaynaklardan biri, büyük bankaların FRC’nin varlıkları için teklif vermeye teşvik edildiğini söyledi.

JPMorgan, ülkedeki tüm banka mevduatlarının %10’undan fazlasını elinde tutuyor.

Federal yasa, büyük bir bankanın kendisini toplam mevduatın %10’luk eşiğinin üzerine çıkaracak bir devralma almasını engelliyor, ancak banka düzenleyicileri tarafından başarısız bir bankayı satın alırsa bundan feragat edilebilir. 1994 Yasası ve banka iflaslarında belgenin bir kaynak uzman tarafından yorumlanması.

Çarpıcı düşüş

First Republic, 1985 yılında Ohio’lu bir bankacının oğlu olan James “Jim” Herbert tarafından kuruldu. Merrill Lynch, bankayı 2007’de satın aldı, ancak 2008 mali krizinin ardından Merrill’in yeni sahibi Bank of America Corp (BAC.N) tarafından satıldıktan sonra 2010’da yeniden borsaya kote oldu.

First Republic yıllardır ipotek ve kredilerde ayrıcalıklı oranlarla yüksek net değerli müşterileri cezbetti. Bu strateji onları daha az varlıklı müşterileri olan bölgesel borç verenlere göre daha savunmasız hale getirdi. Banka, mevduatın %68’i ile sigortasız mevduatın yüksek bir yüzdesine sahipti.

San Francisco merkezli borç veren, ilk çeyrekte 100 milyar dolardan fazla mevduatın kaçtığını gördü ve nakit toplamak için mücadele etti.

Mart ayında 11 Wall Street bankasından ilk 30 milyar dolarlık bir cankurtaran halatı olmasına rağmen, çabalar sonuçsuz kaldı, çünkü alıcılar kredi defterlerinde büyük kayıplar ihtimaline karşı kısmen tereddüt ettiler.

READ  Dört Temmuz yolcuları ABD genelinde binlerce uçuş gecikmesi, iptal ve artan gaz fiyatlarıyla karşı karşıya

Duruma aşina bir kaynak Cuma günü Reuters’e FDIC’nin bankanın durumunun kötüleştiğine karar verdiğini ve özel sektör aracılığıyla bir kurtarma paketi peşinde koşmak için zaman olmadığına karar verdiğini söyledi.

Cuma günü, First Republic’in piyasa değeri, Kasım 2021’deki 40 milyar dolarlık zirvesinden 557 milyon dolara düştü.

Diğer bazı bölgesel bankaların hisseleri de, Bell ve Western Alliance’ın (WAL.N) %0,7 düşmesinin ardından PacWest Bancorp’un (PACW.O) %2 düşmesiyle First Republic’in FDIC tasfiyesi yolunda olduğunun netleşmesiyle Cuma günü düştü. .

Chris Prentice ve Nupur Anand’ın ek raporlaması, Megan Davies’in yazısı. Düzenleme: Paritosh Bansal

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.