Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birinci Folio’nun 400. yıldönümünü kutlamak için uzayın sınırına gönderilen Shakespeare’in portresi

Birinci Folio’nun 400. yıldönümünü kutlamak için uzayın sınırına gönderilen Shakespeare’in portresi

Ters Filmler

William Shakespeare’in uzayın sınırındaki görüntüsü, Aşıklar ve Madmen adlı kısa filmden bir karede görünüyor.CNN

William Shakespeare’in dünya üzerindeki etkisi, ünlü oyun yazarının kariyerine başlamasının üzerinden dört asırdan fazla süre geçtikten sonra bile değişmeden kaldı.

Ünlü oyun yazarının sözlerinin 8 Kasım 1623’te Birinci Broşür’ün yayınlanmasından 400 yıl sonra devam eden yankısını kutlamak için İngiliz yönetmen Jack Jewers, Shakespeare’in bir fotoğrafını ve en ünlü eserlerinden birinden bir mektubu, Ölümün Eşiğine gönderdi. uzay.

Gazetenin yaklaşık 1.000 nüshası, ölümünden yedi yıl sonra “Bay William Shakespeare’in Komedileri, Tarihleri ​​ve Trajedileri” olarak basıldı. 900 sayfanın üzerinde uzunlukta olan gazete, 36 oyundan oluşan bir koleksiyon içeriyordu. Onsuz, 18 oyun vardı. Reuters’e göre aralarında “Macbeth”in de bulunduğu bu kişiler kaybolmuş olacaktı.

inVerse Films’in basın açıklamasına göre görüntü, bir kamera ve GPS takip cihazıyla birlikte bir meteoroloji balonuna iliştirildi ve buna “Bir Yaz Gecesi Rüyası” filminden Dünya’nın üst atmosferine doğru yapılan bir konuşma eşlik etti. Uzay uçuşuna Sent Into Space adlı havacılık şirketinden bir ekip yardım etti.

Genç bir kadının Shakespeare’in bir resmini havaya göndermeye çalışarak bir sanat yarışmasına girdiği Aşıklar ve Deliler adlı kısa film için sahne çekildi.

Doctor Who’da Dördüncü Doktor’u oynayan İngiliz aktör Tom Baker tarafından anlatılıyor. Açıklamaya göre, Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası”ndaki “Stranger Than True” adlı konuşmasını, Dünya’nın uzaya uzanan siluetinin görüntülerine eşlik edecek şekilde seslendiriyor.

Film, Shakespeare’in bu tarihi yıldönümünü kutlamak amacıyla 21. yüzyıldaki en popüler altı konuşmasını ve şiirini yeniden tasarlayan yönetmen Jack Jewers’ın altı kısa filminden oluşan bir serinin parçası.

“Aklımda şu görüntü vardı: Çalışmalarının gerçekten herkese hitap ettiğine inandığım evrensel oyun yazarı Shakespeare’in bir görüntüsü, arka planda Dünya’nın eğriliği ile uzayda bir fon. Kutlamanın daha uygun bir yolu olabilir mi? Yahudiler yayında, insanlık deneyimimizin evrenselliği ve 400 yılı aşkın bir süredir nasıl tasvir edildiğini bu harika sözlerle, “Kim o?” dedi.

READ  Müzikal film 'Villain' iki bölüm halinde yayınlandı

Ters Filmler

Eğlencelerimiz Artık Sona Erdi adlı kısa film, yalnızlık ve tecrit temaları da dahil olmak üzere, COVID-19 salgınının etkisini keşfetmek için Shakespeare’in The Tempest adlı oyunundan yararlanıyor.

Filmler, uzay yolculuğunun yanı sıra Shakespeare’in 2023 yılındaki sözlerinin bizler için önemini ve yarattığı etkiyi araştırıyor… Kovid-19 pandemisiinVerse Films web sitesine göre Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, göç ve Avrupa’daki mülteci krizi.

Shakespeare’in Fırtına adlı oyunundan alınan “Kutlamalarımız Artık Bitti”, pandemi dönemindeki yalnızlık ve sosyal izolasyonu, karantina sonrası özgürleşme ve sevdiklerine kavuşma duygularını konu alıyor.

“Son birkaç yıldaki kargaşada başımıza gelen her şey – kitlesel hastalıklar, göç korkuları, protestolar, Avrupa’daki çatışmalar, otoriteye meydan okuma ve iktidara gerçeği söyleme arzusunun artması – 1623’te ilk makale yayınlandığında da oluyordu. yayınlandı,” dedi Yahudiler.

Şöyle ekledi: “Benzerlikler esrarengiz ve Shakespeare’in sözleri, çağdaş yaşamlarımıza güçlü bir şekilde hitap etme yeteneği açısından artık her zamankinden daha modern.”

Filmler Çarşamba günü Londra galasının ardından online olarak izlenebilecek.

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.