Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birleşik Arap Emirlikleri ECI, ticaret ve ticaret ilişkilerini geliştirmek için Türk Eximbank ile anlaşma imzaladı

BAE Federal İhracat Kredisi Etihad Kredi Sigortası, bir Türk ihracat kredi kuruluşu olan Türk Eximbank ile ticareti geliştirmek ve iki ülke arasındaki ticari ve ticari ilişkileri geliştirmek için bir ön anlaşma imzaladı.

ECI Perşembe günü yaptığı açıklamada, anlaşma kapsamında kurumların kredi sigortasına ve proje finansmanına erişimi kolaylaştırmak için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Özellikle çelik, alüminyum, sağlık, yenilenebilir enerji ve kimyasallar gibi kalkınma sektörlerinde, kamu iktisadi teşebbüsleri ortak çalıştaylar, forumlar ve ticaret-iş toplantıları düzenleyerek ilgili yerli işletmelerin ticaretini ve ihracatını kolaylaştırmak için işbirliği yapacak. Diğerleri arasında.

Anlaşmayı İstanbul’da imzalayan ECI CEO’su Massimo Falcioni, “Bu anlaşma, BAE ve Türkiye’deki işletmeler için artan ticari ilişkiler ve istisnai yatırım fırsatları için yeni bir dönem yaratacak.

Yakın ortaklıklar yoluyla ekonomik ve ticari sınırların iyileştirilmesi, ticaret hacmini kesinlikle iki katına çıkaracak ve her iki ülkeye de daha fazla istikrar getirecektir.”

Anlaşma, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’nin ticaret ve yatırım bağlarını güçlendirmek ve bölge genelinde ekonomik toparlanmayı ve büyümeyi yoğunlaştırmak için kapsamlı bir ekonomik ortaklık anlaşması (SEBA) üzerinde resmi olarak müzakerelere başlamasıyla geldi. Seba görüşmeleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat ayında BAE Cumhurbaşkanı Şeyh Muhammed bin Zayed ile bir araya geldiği Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinin ardından geldi.

Bay Falcioni, anlaşmanın iki ülke arasındaki gelecekteki sebayı artıracağını ve “BAE’nin ekonomisini ikiye katlama stratejisini destekleyeceğini ve ülkenin önümüzdeki 50 yıl için ilerici vizyonunu geliştireceğini” söyledi.

Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedinci büyük ticaret ortağıdır. Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, iki ülke arasındaki petrol dışı ticaret geçen yıl yüzde 82 artarak 49,4 milyar dolara (13,45 milyar dolar) ulaştı.

Kasım ayında Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ekonomisine verdiği desteği artırmak için enerji, sağlık ve gıda güvenliği gibi stratejik alanlara odaklanarak Türkiye’deki yatırımları desteklemek için 36.73 milyar Dh’lik bir fon kurdu.

READ  Turks ve Caicos'ta alternatif uyuşmazlık çözümü

Türk EximBank CEO’su Ali Kune, Birleşik Arap Emirlikleri Federal İhracat Kredi Kurumu ile işbirliği yaparak, yerel ve uluslararası işlerimizi geliştirmeyi ve daha iyi sigorta kapsamı ile iş dünyamıza güven aşılamayı dört gözle bekliyoruz ”dedi.

“Birlikte, yenilenebilir enerji gibi hızla büyüyen endüstrilerde ortak girişim potansiyelini keşfedecek ve sürdürülebilir bir dünya yaratma çabalarını güçlendireceğiz.”

Güncellendi: 19 Mayıs 2022, 15:12