Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birmingham, teknik direktör Wayne Rooney'i kovdu

Birmingham, teknik direktör Wayne Rooney'i kovdu

Birmingham City FC, teknik direktörü Wayne Rooney'nin görevden alındığını duyurdu.

Rooney, turnuvada oynadığı 15 maçın sadece ikisini kazanabildi ve kulüp altıncı sıradan yirminci sıraya geriledi.

İlk takım koçu Karl Robinson da görevden alındı.

Kulüpten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Birmingham City bugün teknik direktör Wayne Rooney ve A takım antrenörü Karl Robinson ile yollarını ayırdı.”

“Tüm çabalara rağmen sonuçlar başlangıçta dile getirilen beklentileri karşılamadı. Bu nedenle Yönetim Kurulu, yönetim değişikliğinin kulübün yararına olacağına inanıyor.”

“Kulübün yönetim kurulu ve yönetimi tam bir uyum içindedir ve Birmingham City'yi taraftarlarının ve topluluğunun hak ettiği organizasyona dönüştürmek için dönüşümü teşvik etmeye ve cesur adımlar atmaya devam edecektir.

“Kurul, tüm çabaları için Wayne ve Carl'a içten teşekkürlerini kayıtlara geçirmek istiyor.”

Rooney yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bana Birmingham City'yi çalıştırma fırsatını verdikleri ve kulüpteki kısa süremde bana verdikleri destek için Tom Wagner, Tom Brady ve Gary Cook'a teşekkür etmek istiyorum.”

Şöyle ekledi: “Futbol sonuç yaratmaktır ve bunların benim istediğim seviyede olmadığının farkındayım. Ancak zaman bir menajerin ihtiyaç duyduğu en değerli şeydir ve 13 haftanın futbolu denetlemek için yeterli olduğunu düşünmüyorum.” gerekli değişiklikler.

“Kişisel düzeyde bu olumsuzluğun üstesinden gelmek zaman alacak. 16 yaşımdan beri oyuncu veya teknik direktör olarak profesyonel futbolun içindeyim. Şimdi hazırlıklarımı yaparken ailemle biraz zaman geçirmeyi planlıyorum. Yönetici olarak yolculuğumda bir sonraki fırsat.

“Son olarak, Birmingham City'ye ve onun sahiplerine hırslarının peşinden giderken en iyi dileklerimizi sunuyorum.”

Daha derine git

Wayne Rooney'nin ilk iki koçluk döneminden neler çıkarabiliriz?

Birmingham CEO'su Gary Cook şunları ekledi: “St Andrews'ta başarıya ulaşmak için gerekeni yapmaya kararlıyız.

“Maalesef Wayne'in bizimle geçirdiği zaman planladığımız gibi gitmedi ve biz farklı bir yöne gitmeye karar verdik.

READ  Brown, Deshaun Watson'ın temyiz başvurusunu bekleyen Jimmy Garoppolo ile takas yapmayı düşünüyor

“Bir halef arayışı hemen başlayacak ve daha fazla haber aldığımızda hayranlarımızı bilgilendireceğiz.”

Kalıcı bir halef bulunana kadar mesleki gelişim koçu Steve Spooner'ın geçici olarak görevi devralacağı doğrulandı.

Birmingham'ın yeni sahipleri, sezona etkileyici bir başlangıç ​​yapmalarına rağmen geçen Ekim ayında Rooney'nin selefi John Eustace'i “kazanma zihniyeti” ve “hırs kültürü” ihtiyacını gerekçe göstererek kovmuştu.

Rooney (38 yaşında), Birmingham turnuvadaki ilk 11 maçtan 18 puan topladıktan sonra play-off'a yükselme pozisyonundayken atandı.

Ancak dokuz lig yenilgisini de içeren kötü sonuçlar, küme düşme bölgesinin sadece iki sıra üzerinde yer alan Birmingham'ı potansiyel bir küme düşme mücadelesi ile karşı karşıya bıraktı.

44 yaşındaki Eustace, Birmingham altıncı sıradayken ayrıldı ve kulübün sahipliği konusunda saha dışındaki belirsizliğe rağmen küme düşmekten kaçındıkları için onları 2016'dan bu yana en yüksek toplam puanına ulaştırdığı bir sezonu takip etti.

ABD merkezli Shelby Companies Limited, St Andrew's'u devralmasını Temmuz ayında tamamladı ve NFL efsanesi Tom Brady, Ağustos ayında azınlık yatırımcısı olarak duyuruldu.

Rooney daha önce Derby County'nin başında 19 ay geçirmişti ancak 21 puanlık bir kesintinin ardından 2022'de üst sıralara düşmelerini engelleyememişti ve kulüp 2021-22 sezonunun neredeyse tamamını yönetimde geçirmişti.

Everton ve Manchester United'ın eski forvet oyuncusu da Major League Soccer takımı DC United'ın başında 15 ay geçirdi, ancak play-off'lara katılamayınca Ekim ayında karşılıklı anlaşmayla takımdan ayrıldı.

Daha derine git

Wayne Rooney, Derby'nin gizemli dedektifi ve menajeri

(Mark Atkins/Getty Images)