Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bitcoin, ‘Stablecoin’ Çöküşünden Sonra Rekor Kayıp Serisine Sahip

Bitcoin, 'Stablecoin' Çöküşünden Sonra Rekor Kayıp Serisine Sahip

SİNGAPUR/HONG KONG/LONDRA, 13 Mayıs (Reuters) – Kripto para birimleri Cuma günü büyük bir kayıp yaşadı, Bitcoin 30.000 doların biraz üzerinde ve kripto para piyasalarında çoğalan sözde stabilcoin TerraUSD’nin çöküşünün ardından rekor bir kayıp için hazırlanıyor.

Kripto varlıkları, artan enflasyon ve yüksek faiz oranları korkusu nedeniyle riskli yatırımların büyük bir satışında da süpürüldü. Dolara sabitlenmesi gereken para birimleri bocaladığı için duyarlılık özellikle kırılgan.

Toplam piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Asya seansında geri dönmeyi başardı ve 0843 GMT’de 30.335 dolardan işlem görüyordu. Perşembe günü ulaşılan 25.400 dolar civarındaki 16 ayın en düşük seviyesinden bir tür toparlanma kaydetti.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ancak hala geçen haftanın yaklaşık 40 bin dolar seviyelerinin oldukça altında ve hafta sonu ticaretinde bir toparlanma olmazsa, art arda yedinci rekor bir haftalık kayba doğru gidiyor.

Bir kripto endeks fonu işleten Hong Kong merkezli bir şirket olan Axion Global Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu Scotty Siu, “En kötüsünün bittiğini düşünmüyorum” dedi.

“Önümüzdeki günlerde daha fazla geri çekilme olacağını düşünüyorum. Bence görmemiz gereken şey açık faizin çok daha fazla çöküşü, bu yüzden spekülatörler çoktan çıktı ve o zaman piyasanın istikrar kazanacağını düşünüyorum.”

Bitcoin’in Ötesinde

Kripto para birimi ile ilgili hisse senetleri, komisyoncu Coinbase’deki hisselerle bombalandı (PARA.O) Gece boyunca sabit, ancak bir haftadan biraz fazla bir süre içinde hala yarıya iniyor.

Asya’da, Huobi Technology Hong Kong’da listelendi (1611.HK) ve BC Teknoloji Grubu (0863.HK)Ticaret platformlarını ve diğer kripto hizmetlerini işleten , haftalık %20’den fazla düşüş yaşadı.

Ancak daha geniş finansal piyasalar, şimdiye kadar kripto para birimi çöküşünden çok az veya hiç zararlı etki görmedi.

READ  Yayıncı platformu: Bebek Maması Cronobacter ve Salmonella Salgını: Hala Sorularım Var

UBS FX Stratejisi Başkanı James Malcolm, “Kripto para birimleri hala küçük ve kripto para biriminin daha geniş finansal piyasalara entegrasyonu hala çok küçük” dedi.

“Kripto para biriminde olanın kriptoda kaldığı fikri – ve şu anda bulunduğumuz yer birçok yönden bu.”

Ripple, Bitcoin, Etherum ve Litecoin sanal para birimlerinin temsilleri bu çizimde, 14 Şubat 2018’de bir PC anakartında görünmektedir. REUTERS / Dado Ruvic / İllüstrasyon

Staplecoin Sıkma

Satış, Kasım ayından bu yana kripto para birimlerinin küresel piyasa değerini neredeyse yarıya indirdi, ancak stabilcoinlerin ağırlığı arttıkça geri çekilme son seanslarda paniğe dönüştü.

Stablecoin’ler, genellikle ABD doları olmak üzere geleneksel varlıkların değerine bağlı tokenlerdir ve kripto para birimleri arasında fon taşımanın veya bakiyeleri fiat paraya dönüştürmenin birincil yoludur. Daha fazla oku

Kripto para piyasaları, bu hafta dolar ile 1:1 oranında korelasyonunu kıran TerraUSD (USDT)’nin çöküşüyle ​​sarsıldı.

Madeni paranın Luna adlı ücretsiz bir kripto para birimiyle dengelemeyi içeren karmaşık stabilizasyon mekanizması, Luna satış baskısı altına girdiğinde çalışmayı durdurdu. TerraUSD en son 15 sent civarında işlem görürken, Luna sıfıra yakın. Daha fazla oku

Geliştiricilerin dolar varlıklarıyla desteklendiğini söylediği en büyük stablecoin olan Tether de baskı altına girdi ve CoinMarketCap verilerine göre Perşembe günü 95 sente düştü, ancak Cuma günü 1 dolara döndü. Daha fazla oku

Morgan Stanley analistleri bir araştırma notunda, “Borsalarda işlem gören tüm bitcoin ve eterin yarısından fazlası, USDT veya Tether’in en büyük payı almasıyla birlikte stablecoin’e karşı” dedi.

“Bu tür stabilcoinler için piyasanın, ihraççının piyasa stresi zamanlarında satabilecekleri yeterli likit varlığa sahip olduğuna güvenmesi gerekiyor.”

Operatör Tether, Hazine, nakit, şirket tahvilleri ve diğer para piyasası ürünlerinde gerekli varlıklara sahip olduğunu söylüyor.

Ancak, tüccarlar satmaya devam ederse Tether muhtemelen daha fazla testle karşı karşıya kalacak ve analistler, baskının giderek daha fazla tasfiyeye yol açması durumunda baskının finansal piyasalara yayılacağından korkuyorlar.

READ  Borsa yatırımcıları, "ilerideki sorunların en iyi öncü göstergesi" için getiri eğrisinin bu bölümünü izlemelidir.

Derecelendirme kuruluşu Fitch Perşembe günü bir notta, yatırımcıların stablecoin’lere olan inancını kaybetmeleri durumunda kripto para birimleri ve dijital finans için “önemli olumsuz yansımalar” olabileceğini söyledi.

“Birçok düzenlemeye tabi finansal kuruluş, son aylarda kripto para birimi, zorbalık ve diğer dijital finans biçimlerine maruz kalma oranlarını artırdı ve kripto para piyasasındaki oynaklığın şiddetli hale gelmesi durumunda bazı Fitch dereceli ihraççılar etkilenebilir” dedi.

Ancak Fitch, kripto para piyasaları ile düzenlenmiş finansal piyasalar arasındaki zayıf bağlantıların, kripto para piyasasındaki oynaklığın daha geniş finansal istikrarsızlığa neden olma potansiyelini sınırlayacağını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Tom Westbrook ve Elon John’un bildirdiği). Kurgu Bradley Perrett ve Emilia Sithole Mataris

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.